Karamandan.com

Karamandan.com

16 Ocak 2021 Cumartesi
Yaylacıların Toplanma Mekânı Açık Hava Mescitleri
Karamanoğulları Atası Nure Sofi ve eşinin mezarlarının bulunduğu Mersin İli Mut İlçesi Yalnızcabağ Mahallesi Değirmenlik Yaylasında ki mezar ve çevre düzenlemeleri devam ediyor.
Kategori : Köşe Yazıları
25 Ekim 2020 22:12
 
Yaylacıların Toplanma Mekânı Açık Hava Mescitleri

Karamanoğulları Atası Nure Sofi ve eşinin mezarlarının bulunduğu Mersin İli Mut İlçesi Yalnızcabağ Mahallesi Değirmenlik Yaylasında ki mezar ve çevre düzenlemeleri devam ediyor.

19 Eylül 2020 tarihinde restorasyonuna başlanan, Nure Sofi ve eşinin mezarlarının bulunduğu Değirmenlik Yaylasında ki vakıf arazindeki inşaat devam ediyor. 

23 Ekim 2020 günü Adana Vakıflar Bölge Müdürü Sayın Ahmet Develi Bey, Mersin/Mut İlçemiz Kaymakamı Sayın Muammer Köken Bey, Vakıflar Genel Müdürlüğü Kontrolörleri ve diğer yetkililer inşaat alanında inceleme yaptılar. 

Yetkililerin yaptığı inceleme ve ölçümlerinde eski kayıtlarda bulunan tüm belgelere uyulduğu ifade edildi. İki gün boyunca ölçüm ve değerlendirmeler sürdü. Restorasyonda dışarıdan yabancı hiçbir malzeme kullanılmadığı, yerli taşların kullanıldığı gözlemlenen ilk olgular. Tamamen gerçeğine uygun olarak iyileştirme çalışmaları devam ediyor olması ayrı bir sevinç ve heyecan.

Vakıf arazisi girişine 36 metrekare genişliğinde, bölgeye yakışır bir şadırvanın yapılması çevreye farklı bir görünüm kazandırmış. Gelen ziyaretçilerin insani ihtiyaçlarının giderilmesi için modern Bay Bayan Engelli wc / duş tamamlanmış durumda.

Dinlenme parkurlarının yerleri hazırlanmış. Montaj aşamasında. Bu arada Yalnızcabağ Mahallesi (Köyü)’den 11 kilometrelik uzaklıkta olan Değirmenlik Yayası Nure Sofi ve eşi mezar yolu asfaltlanma çalışması için alt yapı çalışmaları başlamış.          

İslam’ın şiarı olan mescitler, dünyevi ve uhrevi hazırlıkların sentezinin yapılması gereken müstesna mekânlardır. Dolayısıyla İslâm dini bu mekânlara büyük önem vermiş, buraların imarını ve korunmasını teşvik etmiştir. Mescitler ve camiler Müslümanlar için en önemli mekânlardır ve çağlar boyunca bu ehemmiyetini hiç kaybetmemiştir. Ayrıca bu mekânlar mimari üslubuyla da tarihteki yerini almıştır.

Yıllar içerisinde bozulmadan duran, fakat tabiat şartları karşısında yıkılan ve bakımsızlıktan tarumar olan, konargöçer Yörük kültüründe, Torosların yayla kültüründe de çok farklı bir değere sahip olan açık hava mescidi eskisi gibi işlevlik kazanacak şekilde Değirmenlik Yaylası mescidi tamir edilmekte.  

Bu açık hava mescitlerinde Cuma Namazından sonra toplantıların yapıldığı, ticari değiş tokuşların değerlendirildi, evlenme akitlerinin sözlendiği bilinmektedir. Konargöçer Türkmen Yörük kültüründe halen devam etmekte olan bu adetler, bundan sonra da Nure Sofi mezarı yanında ki açık hava Cuma Mescidinde devam edecek.  

Buraya kadar geldikten sonra; yıllardır buraların yaz kış demeden bekçiliğini yapan anıt ardıç ağaçları ve ardıç kuşundan da bahsetmeden geçemem. En genci 400 yaşında, en yaşlısı 800 yaşlarında ardıç ağaçları bölgenin nazar boncuğu ve bekçileri. Her ağacın üzerinde numarası ve bilgisi var. Özellikle 25 numaralı ardıç ağacı diğer ardıçların atası niteliğinde. 

Karamanoğulları atası Nure Sofi ve eşinin mezarlarının bekçileri. Konargöçer Yörüklerimizin mezarlarının da bekçileri bu ardıçlar. Toplam 22 dönüm mezar alanın tam tepesinde dimdik ayaktalar. Bölgeye ilk gelenlerin hayretle izledikleri bu ardıç ağaçları ziyaretçilerini hayrete düşürmekte. 

Uzun yıllardır muhafaza ettiğimiz bölge kültürüne katkı sağlayacak olan çevre taşları yetkililere tarafımdan teslim edildi. Açık hava mescidi içerisinde sergilenecek olması hepimizi sevindirmiştir. 

Üzülerek ifade etmem gereken bir konu da; işin uzmanlarına dışarıdan müdahale edilmesi. Restorasyonu yapan firmanın tüm çalışanları işlerinin ehli kişiler, taş ustaları + ağaç ustaları vs. hepsi profesyonelce işlerini yapmaktalar. Gel gelelim işgüzarlar bu verilen emeğe çomak sokmakta, boş boğazlık yapmaktalar. 

Restorasyon firması 2020 yılı sonuna doğru hava şartları uygun olursa inşaatın biteceği müjdesini verdiler. 

Şu ana kadar burası için emek veren tüm kamu kurumu ve özel kişilere, ayrı ayrı isim vermeden herkese teşekkür ediyor, sevgi saygılarımı iletiyorum.  

Şerafettin GÜÇ
Karamanoğulları Tarihi Araştırmacısı  - Eğitimci Yazar

Okunma : 1356
Foto galeri
sağlam pen
guney sigorta
karaman


Yavuzlar iplik
Gündem haberleri
Karamanlı İşçilere önce gözaltı, sonra 8 Bin lira ceza iddiası
13 Ocak 2021 Okunma: 21702 Ekonomi
Karaman’ı kim kandırdı?
12 Ocak 2021 Okunma: 7514 Gündem
Karaman'da korona aşılaması başladı
14 Ocak 2021 Okunma: 6143 Sağlık
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın