Karamandan.com

Karamandan.com

06 Ağustos 2020 Perşembe
Vurun Yayaya
Her zaman kullandığım bir söz var -sorun başladığı yerde biter-.
Kategori : Köşe Yazıları
02 Eylül 2008 14:53
 
Vurun Yayaya

Her zaman kullandığım bir söz var -sorun başladığı yerde biter-. Sorun biziz. Ne kötü bir cümle kullandım değil mi? Ama öyle. Şehir olmak için şehir olarak hareket etmeliyiz, kendimizi yetiştirmeliyiz. Kendi sorunlarımızı kendimiz çözmeli; etkinliklerden, törenlerden medet umarak yaşamamalıyız.

Karaman'da otoban görünümlü bir caddemiz: Atatürk Bulvarı. Daha çok 30 Metrelik Yol olarak bildiğimiz caddemizi; sürücülerimizin sürüş keyfini(!) sürdükleri bir caddemiz olarak da anabiliriz.

Yayalara yol vermiyoruz. Karaman genelinde de böyle fakat 30 Metrelik Yol; yaya geçitleri (zebra işaretleri) daha çok olduğu için, yoğun trafiğe sahip olduğu için dikkat çekiyor. Durum o kadar acı ki gözlemlerim sonucu Karaman Plakalı araçlar yayalara yol vermiyor. Bir yaya geçitten geçmek üzereyken yol verenler ise çoğunlukla şehir dışı ya da yurtdışı plakalı araçlar. Hatta durup yayaya yol veren birkaç araca arkadan çarpıldığını gözlerimle gördüm.

Emniyet Müdürlüğümüz sağolsunlar günlerce her yaya geçidinde trafik polislerini bekletti. Adamlar sıcak soğuk demeden günboyu ayakta sürücüleri durdurup yayalara yol vermeleri gerektiğini anlattı. Hem de uzun uzun. Aynı cadde üzerinde polisin olmadığı yaya geçitlerinde ise durum yine içler acısıydı.

Bu tür sürücülerin pskiolojisini anlamaya çalışıyorum. Arabası büyük olana trafik geçiş önceliği mi var? Trafik: Yayaların, hayvanların ve araçların karayolları üzerindeki hal ve hareketleridir. Yaya geçitlerinin bulunduğu yerlerde ilk geçiş hakkı, kurallara uygun olarak karşıya geçen veya geçmek isteyen yayalara aittir.

30 Metrelik Yol'da azami hız kurallarının üzerine çıkılıyor. Bu durum da geçitten geçmek üzere olan yayalara çarpılmasına neden oluyor. Konu hakkında Trafik Kanunu sürücüler için şöyle der:

Kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken, hızlarını azaltmak... ...Bu madde hükmüne uymayan sürücüler ....... lira para cezası ile cezalandırılır.

Söz aynı yere geliyor. Sorun başladığı yerde bitiyor. Elbette tüm sürücülerimiz yukarıda bahsettiğim gibi değil. Fakat konuya toplum olarak baktığımızda çok gerideyiz.

Arif Karaduman

 

Ek yazı:

Karaman Belediyesi'ne yaya geçitlerinin önüne hız kesiciler koyduğu için teşekkür ediyorum. Biz de en az belediye kadar duyarlı olursak -şehir olma- yolunda önemli ilerlemeler kaydederiz.

 

 

Okunma : 4485
EKSPERTİZ
guney sigorta
karaman


Gündem haberleri
Karaman'da bir köy karantinaya alındı
04 Ağustos 2020 Okunma: 15192 Gündem
Yangın çıkan iş yerinde büyük çapta maddi hasar oluştu
03 Ağustos 2020 Okunma: 9733 Asayiş
Karaman'daki koronavirüs vaka sayısı Bakanlığın raporuna yansıdı
04 Ağustos 2020 Okunma: 9168 Sağlık
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın