Karamandan.com

Karamandan.com

30 Ekim 2020 Cuma
Ve Nihayet
Aradan 27 sene geçmiş.
Kategori : Köşe Yazıları
21 Eylül 2020 09:23
 
Ve Nihayet
karaman

Aradan 27 sene geçmiş. Yani çeyrek asırdan iki sene fazla. O günlerde doğanlar şimdilerde ya anne, ya baba oldular belki de.

Bir sevdadır rüzgârın peşinden gitmek. Veya rüzgârın önüne kendini bırakmak, nereye sürüklerse oraya gitmek. Sonunda bir duvara toslamak. Belki de çıkmaz sokağa sapmak. 

İşte Ogünlerde motosikletim yaz günlerinde rüzgârın sürüklediği yerlere götürürdü beni. Günlerce etrafında dolanır dururdum. Bir aşağı bir yukarı. Sonraki seneler yanıma iki rüzgâr sevdalısı dostlarım katıldı. Çadırlarımızı kurar bir iki hafta bölgeye Akdeniz bölgesinden gelen konargöçer Yörüklerimizle beraber vakit geçirirdik. Hatta oğlaklarını otlatır, günlük hayatlarına yardımcı olurduk. Bu alışkanlık senelerce sürdü. 

Çok yakın tarihte tekrar bölgeye gittiğimde, konargöçer dostlardan birini yolda gördüm, arabama aldım. Aradan zannedersem sekiz sene geçmiş olması lazım. Beni tanıdı ve sakalını kesmişsin demez mi? Demek ki bir hatıra bırakmışım dedim kendi kendime. 

İşin bir başka boyutu da Vakıflar Genel Müdürlüğüne ilk dilekçemi vermem. Sonradan alıştım, her üç ayda bir üşenmeden dilekçe vermeye başladım. Bu yıllarca sürdü gitti. Rahmetli Aziz Nesin sağ olsa, inanıyorum ki bir ikinci “Fanatik Zübük” yazardı diye düşünüyorum. Yine de şahsıma yazılan bir “Karamanoğulları Fanatiği” sevgili gönül dostum, çocukluk arkadaşım Sayın Ahmet Tek yazdı.

Bugün “Ve Nihayet” 19 Eylül 2020 de beklenen son geldi. Güneş yüzünü gösterdi. Ardıç kuşu sesini kesti. Rüzgâr esmez oldu. Mezar taşları bu gece yıldızları seyredecek. Belki ellerini uzatsalar saman yoluna bile dokunurlar. O kadar yüksekteler ki O iki mezar. İki sevdalı. Bunlar benim atalarım. Çok çok büyük büyük dedem ve ninem onlar. Belki sizlerinde bir akrabalığınız vardır. 

Bazen derim ya; “Herkes biraz ya Karamanlıdır, ya da Karamanoğullarındandır.” İşte tam onun gibi bir şey.

Son defa eski hallerini seyrettim. İçim burkula burkula. Bir ara burnumun direği sızladı. Hüzünlendim ama bir anda neşelendim. Kısaca yılar öncesine gittim geldim. Çünkü yarın bir daha onları eskisi gibi göremeyeceğimi biliyordum. İşte onun için neşelendim. Mezarları yenileniyor artık. Mücadeleyi ardıç kuşu kazandı. 

Sabah erken saatte mezarlarının başında idim. Gelen kamyonları tek tek inceledim. Malzemeleri fotoğrafladım. İlk yapılacak yerler hakkında detaylı bilgilendirildim. Çizilen projelere baktım. Kullanılacak malzemelere varıncaya kadar bilgi verdiler. (İnanın anlamam) 

Bu arada şunu buradan söylemek isterim; ben inşaat işinden anlamam ama yanımda – ekibimde öyle dostlarım var ki; ömrünü inşaat şantiyelerinde geçirmiş, yıllarca tarihi eser restorasyonlarında çalışmış kıymetli şahsiyetler bunlar. Ayrıca bu işin gönüllü takipçileri, kontrolörleri. 

Evet, nihayet Karamanoğulları Devleti kurucusu Nure Sofi® ve eşinin mezarları restorasyonu inşaatı 19.09.2020 tarihinde başladı. 

Hepimize hayırlı olsun. 26 Ağustos 2020 günü tertip edilen anma törenleri 26 Ağustos 2021 senesinde kutlanmak dileğimle sevgi saygılarımı iletiyorum. Çok sevinçliyim. 

Şerafettin GÜÇ
Karamanoğulları Tarihi Araştırmacısı – Eğitimci Yazar

 

Okunma : 5022
Foto galeri
REKLAM
Yavuzlar iplik
karaman


guney sigorta
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Merhum kefeninin arasında not bıraktı
28 Ekim 2020 Okunma: 41123 Yaşam
Karaman Selçuklu Hastanesinde hayrete düşüren ameliyat
27 Ekim 2020 Okunma: 8957 Sağlık
Hizmet, Karaman çiftçisinin ayağına getirildi
28 Ekim 2020 Okunma: 7037 Tarım
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın