Vali Dediğin Sözünü Tutar | Karamandan.com - Karaman Haber

Vali Dediğin Sözünü Tutar | Karamandan.com - Karaman Haber

01 Nisan 2020 Çarşamba
Vali Dediğin Sözünü Tutar

Vali Dediğin Sözünü Tutar...
 

Filmlerde kötü karakterlerin en belirgin özelliği, sözlerini tutmamasıdır. Filmin en heyecanlı anları, kötü adam rolünü oynayanların, takas sırasındaki kalleşçe tutumlarıdır. Mutlaka hainlik düşünür, hile yapar, ihanet ederler. Yine filmlerin klişesi, sözlerini tutmayanların başına mutlaka felaket gelmesidir. 

Günümüzün en büyük sorunu verdiği sözü tutmamak ve sadakatsizliktir.
“Verdiğiniz sözü yerine getirin” Kuran buyruğudur. Ayetin devamında ise “Çünkü verilen söz sorumluluğu gerektirir.“ uyarısı vardır. (İsra: 27/34) Yine, Maide Suresi 1. ayette “Ey iman edenler! Sözünüzü yerine getirin” denilmektedir.

Hz. Muhammet, “Söz vermek borçtur. Sözünde durmayana yazıklar olsun.” demiştir.

Hz. Muhammet, “Gel, sana bir şey vereceğim” diyerek, oğlunu çağıran anneye, “Ona ne vereceksin?” diye sorar. Anne, hurma vereceğini ifade edince, Hz. Muhammet, “Eğer çocuğu aldatıp ona bir şey vermeseydin, sana bir yalan günahı yazılırdı.” der.

Günlük yaşamda sık karşılaşılan bir örnek. Çocuğa, yanına gelmesi için söylenen sözün bile anne-babayı bağladığına dikkati çeken bir olay. Anne ve baba yapamayacağı, yapmayacağı şeyleri çocuklarına söyleyemez veya vaat edemez. Ederse, yalan söylemiş ve çocuklarını aldatan ebeveyn olurlar. Çocuklar ise anne ve babaları tarafından aldatılmışlar demektir.

Sözün büyüğü küçüğü olmaz. Söz, neyi içeriyorsa onun gereği yapılmalıdır. Sözünün eri olmak, söz tutmak budur.

Karaman’daki haber sitelerinde “Evde Eğitim Gören Öğrenciye Doğum Günü Sürprizi” başlıklı bir haber dikkatimi çekmişti. İlginç ve duygu yüklüydü. Bu haberi “Alkışı Hak Edenler” listesinin ilk sırasına almış ve şunları yazmıştım:

“Vali Fahri Meral, Cumhuriyet Başsavcısı Behçet İşlek, Cumhuriyet Savcısı Samet Asiltürk, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, Karaman İmam Hatip Lisesi Müdürü Mustafa Özer, Rehberlik Öğretmeni Hatice İncekaraaslan ve 12. sınıf öğrencileri. İmam Hatip Lisesi 12. sınıf öğrencisi Fatih Kılıç’a 18. doğum gününde sürpriz yaptıkları ve evinde ziyaret ederek Kılıç ailesine mutluluk yaşattıkları için. (Sayın Meral’in, Fatih’in isteği olan imzalı Galatasaray formasının takipçisiyim.)”

Sayın Vali Meral, yazının akabinde aradı “Fatih’in formasını, ayrıca çok sevdiği yazar Christy Brown’ın kitaplarını aldık, kendisine ulaştırdık. Sizi doğrudan bilgilendirmek istedim” dedi.

Sayın Meral, bir konunun takipçisi olacağım sözünü çok önemli bulduğunu ifade ederek, duygularını paylaştı. Bu konuşmanın üzerinden çok vakit geçti. Yazıyı yazmak ise bugüne kısmet oldu.

Kim olursa olsun, sözünün eri olsun. Anne ve babalar öncelikli olmak üzere, herkes verdiği sözü tutsun. En önemlisi de yöneticilerin sözlerine sahip çıkmaları ve gereğini yapmalarıdır.

Günlük yaşamda söz verip yerine getirmeyenler, maalesef toplumda güvensizliğin müsebbibi oluyor. İnsanların güvenini zedelemek bir topluma yapılacak en büyük kötülüktür.

Yöneticiler rol modeli ve örnek kişiler olmalı. Onlar parmakla gösterilmeli, yaptıkları işler ve davranışları da parmakla gösterilmelidir.

Evinde öğrenim gören Fatih, hayatında ilk kez karşılaştığı bir validen talepte bulunmuş, vali bu isteği yerine getirme sözü vermiş. Söz, hemen yerine getirilmiş. Sözün büyüğü, küçüğü olmaz.

Sayın Vali Fahri Meral, sözünü tutmakla sadece Fatih’in kalbini kazanmadı. Fatih’in ailesinin, arkadaşlarının, öğretmenlerinin, o gün kendisine refakat eden bürokratların da gönlüne girdi.

Bu olaya tanık olanlar, bir valinin sözüne sadık bir insan olduğunu bizzat görenler, asla verdikleri sözü “yalama” düşüklüğünü gösteremez.

Söz vermek, dünyanın en kolay işidir, söz vermek dünyanın en zor işidir. 

Söz ağızdan çıksa da, kalple, gönülle, karakterle, edeple, ahlakla ve kişilikle ilgilidir. Pınar misali, geçtiği toprağın, taşın, çiçeğin, ağacın kokusunu taşıyan su gibidir. Söz, kişiden çıkar, kişiye gider.

“Mesele bir forma değil, sen hala anlamadın mı kardeşim.”

Sayın Vali Fahri Meral’in, kanaatime göre, Karaman’da önceliği öğrenciler. Okul ziyaretleri, öğrencilerle buluşmaları, onlarla yemek yemesi, yürümesi, sohbeti bende bu izlenimi bıraktı. Öğrencilerin hamisi olmak çok şerefli bir görevdir. Bir öğrencinin, bir valiyi baba gibi görmesi eğitim camiasının umutla beklediği bir gelişmedir. İnşallah Karaman farkındadır.

Notlar: 
1-Karaman’da bir dönemin seçilmişinin şöhretinden Allah korusun. Herkese, her şey için söz vermiş. Gereğini yapmamış. Hakkında kesilen hüküm; 
Söz verir, asla gereğini yapmaz.
Siz bildiniz onu.
2-Christy Brown: İrlandalı yazar ve ressam. 22 çocuklu bir ailenin, hayatta kalan 13 çocuğundan biridir. Beyin felci ile dünyaya geldi, uzun süre hareket ve konuşma yeteneği olmadan yaşadı.
Doktorlar, Christy’nin kısa sürede öleceğini söyleseler de, annesi azim ve inançla oğlunun eğitimi için mücadele vermiş ve başarılı olmuştur.
Christy, yalnızca sol ayağını kullanarak yazı yazmayı ve resim yapmayı başarmıştır.
En önemli eseri, Türkçeye de çevrilen “Sol Ayağım” adlı otobiyografik romandır.
Bu roman, aynı adla beyazperdeye de uyarlanmış, en iyi oyuncu dalında iki Oscar ödülü kazanmıştır.
3-Öğretmenler, öğrencilerine Sol Ayağım adlı romanı önerebilir, filmini izlemelerini bir şekilde sağlayabilirler.

Ahmet Tek

Düzenleme : 24 Şubat 2020 14:11 Okunma : 3422
Foto galeri