Karamandan.com

Karamandan.com

20 Ocak 2021 Çarşamba
Vali Bey ile tanıştık…
Karaman Gazetecileri olarak yeni Valimiz Sayın Mehmet Alpaslan Işık ile tanışma şerefine nail olduk.
Kategori : Köşe Yazıları
26 Haziran 2020 15:16
 
Vali Bey ile tanıştık…

Karaman Gazetecileri olarak yeni Valimiz Sayın Mehmet Alpaslan Işık ile tanışma şerefine nail olduk.

Dün Karaman gazetecileri cemiyetleri ve bu gün de internet basını olarak iki görüşme gerçekleştirdik. Sayın Işık hakkındaki izlenimlerimi aktarmaya çalışacağım.

Aslında sayın valimizle yüz yüze görüşmeden evvel kısmen malumat sahibi olmuştuk. Şöyle ki; Karaman’daki vazifesine başlar başlamaz kendilerini pazarda görenler olmuştu. Şehri tanımaya doğru yerden başlamıştı Sayın Vali. Bunun yerine işadamlarını ya da siyasileri dolaşarak başlasaydı da şaşırmazdık.

Sayın Vali daha sonra Ayrancı’nın bir köyünde ortaya çıktı. On yaşından küçük 2 yavrunun ölümü ile sonuçlanan ve tüm Karaman’ı kahreden hadise cereyan ettiğinde Vali Işık’ın Ayrancı’nın Saray Köyü’nde olay yerinde olması aslında her şeyi anlatıyordu.

Karaman’ın yeni valisi şehrin acılarını da neşesini de paylaşacaktı…

Makamında yaptığımız görüşme de ilk intibaımızın doğru olduğu yönünde idi. Sayın vali gayet rahat, samimi ve gerçek bir kişi. Ses tonu ve vücut dili yapmacık değil. Sohbet esnasında küçük bir köpeğinin olduğunu söylemesi merhamet sahibi bir kişiliği olduğunu teyit eder gibiydi.

Bizimle yaptığı sohbette sanki yıllardır tanışıyormuşuz gibi bir hava oluştu. Tabi internet medyası olarak biz de vali beyin samimiyetine binaen yayıncılığa dair sıkıntı ve taleplerimizi ardı ardına sıraladık. Dertleştik de diyebiliriz. İnternet habercileri olarak, devlet kurumları ile gazetecilerin iletişim kanallarının güçlendirilerek hızlı ve şeffaf bilgilendirme olanaklarının geliştirilmesi gerektiğini ve gerekli durumlarda muhatap bulunacak bir yapının tesis edilmesi gerektiğini Vali Beyin tensiplerine arz ettik. Kendilerinin de bizi anladığını düşünüyoruz.

Mehmet Alpaslan Işık Kimdir?

Sayın Işık Karaman’a ilk atandığında, kişisel tavrı ve belki mesleğinin getirdiği hassasiyetle hakkında çok fazla bilgiye ulaşamamıştık. Gazetecilik refleksi ile edinebildiğimiz bilgileri hızlıca paylaşmıştık. Bu günkü ziyarette eksik hatta hatalı bilgileri aktardığımızı fark ettik. O sebeple Vali Mehmet Alpaslan Işık’ı biraz anlatmamız boynumuzun borcu oldu.

Sayın valimiz 1961 Mardin doğumlu. 59 Yaşında. Sosyal ve kültürel anlamda ülkenin enteresan bir o kadar da güzel ilçelerinden birinde Midyat’ta dünyaya gelmiş. Sezdiğimiz rahat ve samimi tavırlarının kaynağı bu olsa gerek. Midyat’ta çok yaşamamış olsa da, şehrin ruhunun, mayasının insanlara geçtiğine inananlardanım. İnsanları analar kadar şehirler de doğurur…

Midyat O’nu doğurmuş ama yetiştirmek İstanbul’a nasip olmuş. Vali Işık Üniversiteye kadar İstanbul’da okuduktan sonra Mekteb-i Mülkiye (Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi) talebeleri arasına girmiş.

Başkentte üniversiteyi bitirdikten sonra 1989 yılında Tekirdağ Kaymakam adayı olarak Devlet-i Âli’de ilk vazifesine başlamış. Bursa Keles, Yozgat Boğazlıyan, Aydın Yenipazar Kaymakam Vekilliklerinde bulunup acemiliği atınca 1992 yılında Çorum Kargı Kaymakamlığı vazifesine atanmış. Ardından; Bitlis Hizan, Balıkesir Manyas ilçelerinde Kaymakamlık görevlerinde bulunmıuş.

Daha sonra 1999 yılında Mülkiye Müfettişi olarak tekrar Ankara’ya gelen Mehmet Alpaslan Işık, 2017 yılında Mülkiye Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı, 2018 yılında Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanı oldu.

Ve nihayet 9 Haziran 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı atama kararıyla Karaman Valiliğine atandı.

Zat-ı Alilerine muvaffakiyetler diliyorum.

Âdem Kocatürk

Okunma : 3209
karaman


sağlam pen
Yavuzlar iplik
guney sigorta
Gündem haberleri
Türkiye’nin en yükseği olacak! Antalya - Konya Karaman’ı Bağlayacak
16 Ocak 2021 Okunma: 12040 Gündem
Karaman’da dev operasyon: 34 gözaltı
16 Ocak 2021 Okunma: 12027 Asayiş
Bakan'dan Karaman paylaşımı "Kar yağdığına pişman oldu"
17 Ocak 2021 Okunma: 9579 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın