Vakit tamam: Karaman işgal altında!  | Karamandan.com - Karaman Haber

Vakit tamam: Karaman işgal altında!  | Karamandan.com - Karaman Haber

15 Temmuz 2020 Çarşamba
Vakit tamam: Karaman işgal altında! 

    Yazının başlığı size ürkünç gelebilir ancak yazıyı tam anlamıyla okumayıp bitirdiğinizi sandığınızda manşette gördüğünüz -ürkünç- tabirini saçma bulabilirsiniz ama -içinde bulunduğumuz-* durum maalesef bu!

Gerçekleri kabullenmek de zaman alır.

*Konjonktür, Fransızca bir kelime ve giriş paragrafımda çok afili görünebilirdi. Eğer bunu kullanmayı düşünecek bir kafa yapısında olsaydım böyle bir yazı yazmak aklımın ucuna bile gelmeyecek, bu yazıyı okuyacak olanların değerli vaktini almayacaktım (!) Keşke yazamasaydım!

    Karaman’da doğmuş, çocukluğunda 13 Mayıs sabahları, o zamanlar 1. İstasyon Caddesi’nde kutlanılan Türk Dil bayramlarında, bu toprakların kültürünü özümseyerek büyüyen bir birey olarak, zaten İç Anadolu’nun en ücra vilayeti olup çoğu zaman Konya ile birleştirilip anılan şehrimiz Karaman, Türk Dilinin Başkenti Karaman! maalesef, üzülerek söylüyorum ki işgal altında!

    21. yüzyıl teknolojilerinin vazgeçilmezleri olan sosyal ve haber mecralarında artık bir mizah aracı olarak kullanılan Türkçedeki yazım hataları bir kahkaha malzemesi şeklinde normalleştirilse de burada, Karaman’da bunun olağan görülmesi kabul edilemez. Çünkü burası başkent, evet Türk Dilinin Başkenti! Hele ki, toplumu bilgilendirmek gibi ana ilkeleri olan; yazılı, görsel ve internet basınında! Bu yerel mecralarda yapılan dil bilgisi hatalarını bir an için, -evet bir an için; çünkü başlıkta belirttiğim gibi fazla zamanımız yok- görmezlikten gelsek bile, çok basit olarak: yerine Türkçe kelimeler hatta basitinin yanında daha şık Türkçe kelimeler bile kullanmaktan maalesef yoksunuz. 

    Bireylerin dil kullanımına gelmeden önce vurgulamazsam çatlayacağım bir husus daha var ki, o da; Türk Dilinin Başkenti Karaman’daki iş yeri tabelalarıdır. Çağın kavuştuğu hızın sayesinde buradan bağırsak Çin’den duyulacak bir iletişim ağıyla örülmüş Dünya’da, diğer ülkelerin dilleri ve yaşam kültürleri elbette ki cazip görülebilir. Fakat bu bireyden topluma nüfuz etmeye başladığında önce yozlaşma ardından istila ve en sonunda gelecek kuşakların şikayet etmeden konuşacağı farklı bir dile evrilmiş bir dil ortaya çıkacaktır. Avrupa’nın herhangi bir yerinde örneğin bir dilin başkenti olarak ün kazanmış bir şehir olsaydı, orayı kırmızı çizgileri olan, yani o dilin düzgün konuşulduğu, yazıldığı ve bunun nesilden nesile böyle süreceği, içerisinde örneğin farklı bir özellik olarak dil polislerinin kol gezdiği bir yer şeklinde duyurup, senede bilmem kaç bin yüz bin dövizin o şehre gelmesini sağlarlar ve yabancı turistlerin kol gezeceği bir mekan haline getirirlerdi. Evet, yaparlardı bunu!

EYVALLAH BRO, BİZ FULL’ÜZ (!)

    “Bu Karaman’dan bir şey olmaz ya…” şeklinde orada burada konuşan bireylerin aslında bunu kendilerine ödev olarak addetmelerine gerek bile kalmadan kendi dilini sevip, düzgünce konuşsa aslında sorun kalmayacak. Buradan üniversiteyi kazanıp başka bir şehre gittiğinizde sizin özenli konuşmanızı duyan birisinin yüzünüze direk “Karamanlı mısınız?” diye sorduğunu düşünsenize! Evet, Karaman’dan çok şey olur kardeşim ve bana “Bro” deme, çünkü ben o değilim, bir de 9 kelime önce gördüğün gibi ben sana “Kardeşim” şeklinde hitap ettim. Ayrıca şu da var ki, biz “Full” değiliz, hiç olmadık (!)

    Ben şehir milliyetçisi ya da “Bir Karamanlı dünyaya bedeldir!” gibi hamasi düşüncelere sahip birisi değilim. Ben Karaman’ı, tarihini ve en önemlisi dilimi çok seviyorum. Bu çok sevdiğim şeyi korumak da benim en doğal hakkım. İstihbari bir bilgim yok ama düşündüğüm zaman, düşmanların tepemizde savaş uçaklarını dolaştırıp Aktekke Meydanı’na kadar çıkarma yapacağını hiç sanmıyorum, şu gidişatta gerek de yok zaten, dilimizi korumamamız durumunda neler olabileceğini ecdadımızdan yüzlerce kez duymuşuzdur, o yüzden burada bir söz paylaşmak istemiyorum.

NELER YAPILMALI?

     Hiçbir şey yapılmamalı! Karaman sokak ve caddelerine çekirdek kabuğu atılmaması gerektiği herkesin dilindedir. Kaldı ki bununla ilgili etkinlikler de yapıldı ve sonuç değişmedi. Yakında kabuk kaplı kent olarak turist çekebiliriz (!) Kültür insanların doğru yaşam haritasıdır. Kendi kültürünün zarafetini özümseyebilen bireylere ihtiyacımız var o kadar! Bu olduğu zaman her şey çözülür. Onun için insanlarımıza şunu ya da bunu yapın gibi reçeteler sunacak değilim. Çözüm yalnızca şehrin kültürünü özümsemekte, gerisi zaten kendiliğinden gelir. 

Düzenleme : 09 Eylül 2019 18:50 Okunma : 5671