Karamandan.com

Karamandan.com

03 Aralık 2020 Perşembe
Uzaktan Eğitim ve Öğretmen Anneler
-“Alo, Çiğdem hocam iyi günler.
Kategori : Köşe Yazıları
05 Nisan 2020 14:49
 
Uzaktan Eğitim ve Öğretmen Anneler
karaman

-“Alo, Çiğdem hocam iyi günler... Öğrencinize Ödev yaptıramıyorum, gönderdiğiniz videoları bile tam olarak izlemiyor, konulara odaklanmıyor, kitap okumak desen eline alır almaz bırakıyor, sürekli dikkati dağınık, bu işi ben mi beceremiyorum?”

Değerli anne, kaygılanma.... Bu işi çocuğum büyük olsa ben de beceremezdim. Çünkü ben de onun annesiyim öğretmeni değil. 

Birçoğumuz olan bitenden dolayı kendimizi bunalmış, tükenmiş, bıkmış ve gergin hissediyoruz. Üzerine bir de çocuğunuzun ödevleri, çalışmaları eklenince annemi olacaksınız , öğretmen mi bilemiyor daha da bunalıyorsunuz. 

Öncelikle şunu bilmekte fayda var, sürecin adı evde eğitim süreci değil; tüm dünyayı etkileyen acil durum içerisindeyiz. Evde eğitim öğretmenin eve gelerek yaptığı eğitime denir ve sizler hala anne - babasınız. Bu eğitimin adı uzaktan eğitimdir. Hiçbirimiz verimliliğini bilemiyoruz, alt yapının sağlamlığını bilemiyoruz, çocuklara ne kadar faydalı bilemiyoruz çünkü bu bir ilk ( inşallah son olur !) 

Bu süreçte çocuğunuzun hem eğitmeni hem de öğretmeni sizsiniz. Çocuğunuzun o an çok bunaldığını düşünürseniz ders çalışmasını değil de evde oyun oynamasını mantıklı bulabilirsiniz. Bu sizin en doğal hakkınız. Yanlış yapıyorum diye düşünmeyin! 

Özel ya da devlet tüm okullar bir şeyler yapmaya çalışıyor ama ne kadar başarılı olabiliyorlar muamma... Okullara önceden hiçbir bildirim yapılmadı, hazırlık için süre tanınmadı ve herhangi bir talimat verilmedi. Onlar da hızlıca ellerinden geleni yaptı. 

Hayat kaygınız var, işe gidiyorsunuz, sağlıklı kalmaya çalışıyorsunuz, eve geliyorsunuz öğretmen olmaya çalışıyorsunuz, verimli olamıyorsunuz. Unutmayın, süper kahraman değilsiniz!  Öncelik sizin ve ailenizin SAĞLIĞI olmalı .

- ÇOCUĞUMUN ÖĞRETMENİ SAYFALARCA ÖDEV GÖNDERİYOR NASIL YAPACAĞIZ?

- Öğretmen panik ve üzüntü içerisinde evde saatlerce çalışıyor, öğrencisine yardım etmek, ondan ayrı kalmamak istiyor. Bu bir yarış değil, zorunlu evde kalma süreci. Çok doldurmak değil, yeterli doldurmak önemli olan.

- OKUL GRUPLARINDAN SÜREKLİ MESAJ GELİYOR.

- Evet, kabul ediyorum ben dahil olmak üzere tüm öğretmenler sürekli öğrenci ile iletişmek istiyor ve o da elinden geleni yaptığına inanmak istiyor. 

- ARKADAŞI SABAHTAN TÜM ÖDEVLERİNİ BİTİRİP ÜSTÜNE SORU ÇÖZÜYORMUŞ, BENİM ÇOCUĞUM NEDEN BÖYLE YAPAMIYOR?

- Unutmayın, her çocuk farklıdır. Her çocuk özeldir. Bizler okulda hepsinin öğrenme stilini, çalışma şeklini bilip ona göre ilerliyor, bu yönde ödevler veriyoruz. 

MERAK ETMEYİN, 

Çocuğunuz derslerinden geri kalmayacak. Bizim bu süreçte yapmaya çalıştığımız, pekiştirme ve hatırlamaya yönelik ve konuya aşinalık. 

Çocuklar tüm yeni konseptleri öğretmen olmadan öğrenebilseydi, öğretmenlere hiçbir zaman gerek kalmazdı. Tüm dünya online eğitime geçerdi. Önümüzdeki süreçte Müfredat düzenlenecek ve öğretmenler işlenemeyen tüm konuları tamamlayacak. 

SİZ EVDE NE YAPMALISINIZ?

- Her gün az da olsa kitap okumalı, çocuğunuza okutmalısınız. 
- Günlük tutmak bu günlerin kalıcılığını sağlarken, çocuğunuzun yazma becerisi geliştirecektir.
- Her gün fiziksel egzersiz enerjilerini sarfetmelerini sağlayacaktır.
- Yemek yaparken, ev temizlerken çocuklarınızdan destek alabilirsiniz. 

İçiniz çok rahat olsun,

- Sunduğunuz destek çocuklarınız için yeterli.
- Çocuklarınızı çok seviyor ve onlarla zaman geçiriyorsunuz. 
- Kendinize bakın, stresinizi minimuma indirin ki, onlara daha çok yardımcı olabilin.
- ÇOCUĞUNUZ  SAĞLIKLI OLDUĞU İÇİN ŞÜKREDİN! 

Evde kalın, Sağlıkla kalın...

Okunma : 2660
guney sigorta
Yavuzlar iplik
sağlam pen
karaman


Gündem haberleri
Karaman pandemide ne durumda?
30 Kasım 2020 Okunma: 12840 Sağlık
KARAMAN'DA İNANILMAZ İŞ KAZASI
29 Kasım 2020 Okunma: 9227 Asayiş
Genç Kadın Sokak Ortasında Bıçaklandı
30 Kasım 2020 Okunma: 8313 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın