Karamandan.com

Karamandan.com

25 Ekim 2020 Pazar
Uğur Mumcu Cinayeti Ve Yakılan Mektup
Yıl 1993 Tam tarih 24 Ocak Saat 13.
Kategori : Köşe Yazıları
24 Ocak 2020 13:51
 
Uğur Mumcu Cinayeti Ve Yakılan Mektup
karaman

Yıl 1993
Tam tarih 24 Ocak
Saat 13.25

Türkiye Cumhuriyetinin payitahtı Ankara kardan felaket bunalmıştı. Adı gibi Gaziosmanpaşa’nın Karlı Sokağı da kar altındaydı. O vakitten sonra adı “Uğur Mumcu” olarak değişse de aslı “Kanlı”ydı Karlı Sokağın!

Türkiye’nin sayılı aydınlarından Uğur Mumcu, hastanede tedavi gören aile dostu Kazım Türker’i ziyaret etmek için eşi Güldal ve kızı Özge ile birlikte dışarı çıkmayı planlıyordu. Ancak eşi Güldal hazırlansa da kızı Özge, inat ediyor, direniyor, o gün dışarıya çıkmamak için her mazereti ileri sürüyordu. Hatta Uğur Mumcu, biraz fazla ısrar edince mazeretini gözyaşları ile süslüyordu. Zaten Uğur Mumcu’da “Karaböcek” diye sevgi sözcükleri döktüğü kızının gözyaşlarına teslim oluyor ve eşi ile birlikte yola çıkmadan önce ardında bıraktığı kızı Özge’ye, gönlünü almak için “Hoşça kal Karaböcek” diye veda ediyor ve malum gözlüklerini silip, meşhur paltosunu giydikten sonra malum sona doğru adım atıyordu.

Emektar otomobil, bir gün önce bıraktığı yerde, kar-buz altında onu bekliyordu. Alışkanlık olduğu üzere önce otomobilin tekerlerini yokluyor, buz tutan ön camı temizliyor ve sonra da kapıyı açıp direksiyonun başına geçiyordu.

Ve vitesi boşa alması ile birlikte üç kuruşluk misina ile aracın altına döşenen patlayıcı harekete geçiriyor ve korkunç bir infilak sadece Karlı Sokak’taki haneyi değil, Türkiye’yi de bir daha eskisi gibi olmayacak şekilde sarsıyordu.

Özgür ve Özge babalarını, Güldal Mumcu da eşi Uğur Mumcu’yu, Türkiye merhametli bir aydınını daha kanlı teröre kurban veriyordu.

Haliyle coğrafyada tesadüfler kadar rivayetlere de mana yükleniyor. Tesadüflere pay bırakılmayan, tesadüfler ile tekrarlanan rivayetler, matematik kesinlikle kanunlaşabiliyordu.

Sorusu olanlar konuşuyor, sorumlular susuyordu.

Bu fasıl bu kadar!

Dönelim; Mumcu'nun Abdullah Öcalan'ın izini sürmesine. O yıllarda Öcalan bir muamma; Şam'da ikamet ediyor. Mumcu, Gladyo Bağını deşifre etmenin peşinde.

Çünkü 1971 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesinde tutuklanan Öcalan, kısa süre sonra tahliye ediliyor.

O yıllarda Sıkıyönetim Savcısı Baki Tuğ!

Zaten son görüşmesi de Baki Tuğ ile oluyor Uğur Mumcu'nun.

İddialara göre; MİT-Öcalan ilişkisini kanıtlayan belgenin sahibi Baki Tuğ. Belge, Mumcu'nun eline geçmeden meşum suikast yapılıyor...

Anımsattık...

Baki Tuğ, sonrasında ısrarla bu iddiayı yalanladı. Elinde belge olmadığını söyledi durdu, inananlar inandı, inanmayanlar da inanmadı! 

Şüphe hala ortada duruyor. Belki de Baki Tuğ, "gerçek" anılarını kaleme aldı ve bir kenara koydu. Vefatından sonra açıklanacak gerçek...

Bildiğim Baki Tuğ'un hukuk fakültesinde öğrenci olduğu yıllarda en az kendisi kadar ünlü bir ismin varlığı. O kişi Bülent Öztürkmen...

Zaten Baki Tuğ, Abdullah Öcalan'ı sorgularken yanında da dönemin MİT'in sorgu ekibinin başında olan Bülent Öztürkmen var...

Abdullah Öcalan'ın "sır " sorgusunu da ikisi yapıyorlar...

Uzatmak mümkün...

Neyse yıllar yıllar yani 10 yıl kadar sonra uzak bir taşra kasabasında bir adam yolda bir cüzdan buluyor. Kaldırımın üzerinde yatan cüzdana elini atıyor, haliyle içindeki parayı sayıyor. Tam tamına 600 Yeni Türk Lirası. Pek hatırı sayılır bir para değil. Ardından cüzdanı karıştırıyor, bir nüfus cüzdanı buluyor, hani belki sahibine ulaştırabilirim düşüncesinde!

Bu malum mektubu bulmadan evvelki düşüncesi adamın…

Sonrasında bir mektup çıkıyor cüzdandan, Türkiye’yi sarsan “Uğur Mumcu Cinayeti” anlatılıyor mektupta. Cezaevinden çıkarılan ve suikastı düzenlediği öne sürülen iki kişinin adları yazıyor. O iki kişiyi suikast ile görevlendiren kişinin adı ve rütbesi de var mektupta.

İşte o vakit korkuyor adam ve bir kuytuda mektubu da cüzdanla birlikte yakıyor!

Ve adam neden sonra kan ter içinde uykudan uyanıyor, gördüklerini hayra yormuyor. Rahat bir nefes alıyor, “Sadece kâbusmuş gördüklerim. Türkiye’nin sıkça gördüğü kanlı kâbuslardan sonra benimki ne ki... Kim bilir. Şüpheden ve araştırmadan vazgeçmemek gerekiyor...” diyor.

Ruhu şad, mekânı cennet olsun Mumcu’nun…

Tayfun Karakuş
Bir memleket sevdalısı

Okunma : 2384
REKLAM
EKSPERTİZ
Yavuzlar iplik
karaman


guney sigorta
Gündem haberleri
Karaman'da toplu cenaze şoku! 4 sokağa giriş-çıkış yasaklandı
23 Ekim 2020 Okunma: 14460 Gündem
80 yaşında ceviz ağacından düştü
24 Ekim 2020 Okunma: 7499 Gündem
Karaman cezaevi karıştı! Gardiyan silahla vuruldu
21 Ekim 2020 Okunma: 7317 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın