Tuvalet Eğitimi | Karamandan.com - Karaman Haber

Tuvalet Eğitimi | Karamandan.com - Karaman Haber

01 Nisan 2020 Çarşamba
Tuvalet Eğitimi

Bebeklerde Tuvalet Eğitimi...

Merhabalar,

Bu yazımda çocuklarda tuvalet eğitimi zamanı, tuvalet eğitiminde hazır olma, çiş/kaka yapımında korku gibi birçok faktörü ele alacağım.

Tuvalet eğitimi denilince aklımıza huzursuzluklar, inatlaşmalar gibi birçok zorluklar geliyor. Aslında bu kadar zor olmayan bu konu ailelerin en büyük derdiymiş gibi gözüküyor. Çocuğunuzun tuvalet eğitimine başlamadan önce yapılması ve bilinmesi gereken ilk nokta anne ve babaların hazır olması ve çocuğunuzun bu eğitime hazır olduğunu anlamanızdır. Genel olarak tuvalet eğitimi 2-2,5 yaş itibariyle başlar fakat 4 yaşa kadar da devam edebilen bir süreçtir. Bu sürecin uzunluğu çocuğunuzun psikolojik olarak hazır olması, kas gelişimleri ile ilgilidir ve her çocuk farklı gelişim gösterir.

Peki bu tuvalet eğitimi ne kadar sürer diye soracak olursanız bu size ve çocuğunuza bağlı olarak 3 – 6 ay arasında değişkenlik göstermektedir. Çocuğunuzun bu eğitime hazır olduğunu nasıl anlarız? Çocuğunuz bezine yaptığında rahatsızlık duymaya başlamışsa, konuşmasa bile işaretlerle anlatıyorsa, sizinle iletişim kurabiliyorsa, birkaç saat bezi kuru kalabiliyorsa, lazımlığa ilgi duyuyorsa bilelim ki çocuğumuz bu sürece hazır!

Bunları gözlemliyoruz diye hemen bezi bırakıp eğitime mi başlayalım? Hayır! Unutmayalım ki tuvalet eğitimine çok geç ve çok erken başlamanın psikolojik olarak etkileri olabilir. Çocuğumuz bu eğitim sırasında tepki gösteriyorsa ısrarcı olmamalı ve zorlanmamalıdır. Lazımlığı sadece oyuncak haline getiriyorsa buna izin verilmemeli ve yeterli bir sınırlama getirilmelidir. Ayrıca çocuğunuzun verdiği bu tepkileri alttan almalı ve sabırla karşılamalısınız. Çünkü sizin vereceğiniz tepkiler çocuğunuzun bu eğitimdeki tavrında belirleyici etken olacaktır.

Peki bu eğitime nasıl başlayalım?

 • - Önceliğimiz çocuk – ebeveyn ilişkisinin iyi olmasıdır. Onunla sohbet etmek, durumu kısa ve öz bir şekilde anlatmak çocuğunuzun bu duruma hazırlanmasında yardımcı olacaktır.
 • - Eğitim için uygun gün ve tarihler çok önemlidir. Sürekli şehir dışında olma, başka yerlerde kalma çocuğunuzun alışmasını zorlaştıracaktır. Alışkın olduğu ev ortamında bu eğitime başlaması daha uygundur.
 • - Diğer aşamamız ise lazımlığının kendi boyuna göre olması ve ayaklarının yere değecek şekilde bir büyüklükte olması gerekmektedir. Bu sayede çocuğunuz yerden destek alabilecektir. Anne ve baba olarak her zaman yardımcı olacağınızı dile getirmeli ve tuvalet anında onun en büyük destekçisi olduğunu göstermeniz gerekmektedir.
 • - Kitaplar! Tuvalet eğitiminde farkındalık oluşturmak adına birçok etkileyici ve yaşına uygun kitaplar bulunmaktadır. Kitaptaki görselleri inceleyerek kullanılan malzemeleri, kitaptaki karakterlerin ne yaptığını ve neler hissettiğini, Külot, bez, çiş, kaka gibi terimlerin ne anlamana geldiğini anlamasına yardımcı olacaktır.
 • - Çocuğunuzun çok sevdiğini bir oyuncağı ‘ –mış gibi’ yaparak onun da tuvalete gittiğini ve çiş/kaka yaptığını gösterebilirsiniz. Bu ‘-mış gibi’ durum çocuğunuzu yalnız hissettirmeyecektir.
 • - Çocuğunuzun çiş/kaka rutinini tahmin edebileceğiniz için yapacağı zamanı anlayıp onu lazımlığa götürebilirsiniz. Böylece artık nereye yapması gerektiğini bir süre sonra anlayacaktır.
 • - Kolay giyilip çıkarılabilir kıyafetler seçmek de önemli aşamalardan biridir. Zor açılan fermuarlar, düğmeler çocuğunuzu zora sokabilir. Kıyafet konusunda da seçici davranmamız gerekmektedir.
 • - Çocuğum artık tuvalete alıştı demeyin! Çocuğunuz bez takılmadığını unutup altına kaçırabilir. Bu durum karşısında lütfen sakin kalın. Çünkü çocuğunuz da bu durumdan fazlasıyla rahatsız olacaktır.
 • - Anne,b aba ve varsa bakıcının tuvalet eğitimi konusunda tutarlılıkları aynı olmalıdır.’ Bir seferden bir şey olmaz!’ diyerek bez takıp bir süre sonra bezi çıkarmak çocuk için karmaşa yaratacaktır.
 • - Tuvaletini lazımlığına yaptığında ona küçük ödüller verebilirsiniz fakat bu ödüllerin bir sınırı olduğunu da lütfen unutmayın!
 • - Çocuğunuz kaka konusunda illaki bez istiyor ve sadece çişini lazımlığına yapıyorsa uygun bir dille açıkla. Bu konuda inatlaşıyorsa ısrar etme, kabızlığa neden olma!

 

Verdiğim öneriler ile çocuğunuzu tuvalet eğitimine alıştırabilirsiniz. Zorlandığınız ve olmuyor dediğiniz zamanlar olacaktır. Baş edemeyeceğinizi ve ne yapacağınızı bilemediğiniz bir sürece girdiğinizde lütfen uzmanlardan destek almaktan çekinmeyin!

İyi günler.

Ezgi Cingöz

Düzenleme : 24 Şubat 2020 14:40 Okunma : 950