Karamandan.com

Karamandan.com

30 Ekim 2020 Cuma
Torosların Fadime’si için “Şu karşı ki dağda lambalar yanar”
Şöyle bir araştırma yaptım kendimce: “Fadime adının yaygınlık oranının Türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde yaklaşık 20,356 kişinin isminin FADİME olduğu ve FADİME isimli kişi sayısının her yıl ortalama 285 kişi arttığı tahmini yapılabilir.
Kategori : Köşe Yazıları
27 Aralık 2019 09:20
 
Torosların Fadime’si için “Şu karşı ki dağda lambalar yanar”
karaman

Şöyle bir araştırma yaptım kendimce: “Fadime adının yaygınlık oranının Türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde yaklaşık 20,356 kişinin isminin FADİME olduğu ve FADİME isimli kişi sayısının her yıl ortalama 285 kişi arttığı tahmini yapılabilir.” 

“Fadime, Türkiye'de en çok kullanılan 701. isim (... 699. ediz, 700. eşref, 701. fadime, 702. mümtaz, 703. fatoş, ...). Ülkemizde yaklaşık her 4,207 kişiden birinin adı FADİME ve ismin yaygınlık oranı binde 0.24.”

“FADİME adının yaygınlık oranının Türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 27-12-2019 04:24 itibariyle yaklaşık 20,363 kişinin isminin Fadime olduğu ve Fadime isimli kişi sayısının her yıl ortalama 285 kişi arttığı tahmini yapılabilir.”

“Fadime isminin Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranını hesaplarken bu isme elimizdeki Amerikan veritabanındaki 702,203 kişi arasında hiç rastlayamadık. Bu nedenle ismin Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranın bir milyonda 1.4'ten dahi az olduğunu ve Amerika’da toplam 400'den az sayıda Fadime yaşadığını tahmin ediyoruz.”

“Fadime, Türkiye'nin en yaygın 701. ismiyken, Amerika Birleşik Devletinde en yaygın 701. ad ise Isabel ismi. Fadime adının yakın kullanım oranına sahip diğer Amerikalı isim kardeşleri arasında 699. Norma 700. Gerardo 701. Isabel 702. Israel 703. Minh isimleri de sayılabilir. "İsmiDidikle.com'dan alınmıştır" yazılarak ile bu ilginç, doğru ama gayet de gereksiz bilgi serbestçe dağıtılabilir ve kopyalanabilir.”

“1923 ile 1930 arasında Türkiye 'de en çok kullanılan kadın isimleri ise şunlar: Fatma, Ayşe, Emine, Hatice, Zeynep, Şerife, Hanife, Meryem, Sultan, Zehra, Havva, Hayriye, Cemile, Zeliha, Elif, Gülsüm, Naciye, Havva ve Fadime.”

“Derinlik rekortmeni mağaralar; susuz coğrafyaya tam bir karşıtlık oluşturan şelaleler; kıraç arazide yaşam mücadelesi veren köyler; rüzgârın biçimlendirdiği “antik kent”ler…”

“Taşeli Platosu batıda Antalya Akseki ile doğuda Mersin Silifke arasında uzanıyor.”

“Plato, yüksekteki düzlük demek; Taşeli Platosu ise bu tanıma, düzlük içindeki tümsekleri ve oyuklarıyla yeni bir boyut katıyor. Plato karstik yapısıyla, batıda Akseki (Antalya), doğuda ise Mut-Silifke (Mersin) arasında doğu batı doğrultusunda uzanan; taşın bin bir renk ve boyutta serpiştirildiği bir palettir. Öyle ki, gezginler karşılaştıkları karstik yeryüzü şekillerini, antik kent kalıntısı sanmışlardı uzun yıllar önce.”

“Yarımadaya ve platoya adını veren “taşeli” kavramı, yörenin bu olağan dışı taşlık yapısına dayanıyor. Yöreye ilkçağda, Eski Yunancada “Taşlık Kilikia” ya da “Dağlık Kilikia” anlamına gelen “Kilikia Trakheia” dendiği biliniyor. Şu da var; kimi kaynaklara göreyse Mersin’in yakın zamana kadarki il adı olan İçel’den hareketle ve karşıtı olarak yöreye “Dışel” dendi, zamanla bu, Taşeli’ye dönüştü. (Yazı: İbrahim Baştuğ Atlas Aralık 2014 / Sayı: 259)”

İşte bu Taşeli Platosunda hangi kapıyı çalsan karşınıza bir Fadime çıkar. Abartmadan söylüyorum; ya annesi ya halası ya teyzesi ya kardeşi ya da sülalesinde mutlaka bir Fadime vardır. Bu bölgede en çok bayan ismi "Fadime"dir. Her evde mutlaka bu isme rastlanır. 

Nedeni yanan gaz lambasının şavkında duvara yazılmış.  

Bir şarkı var ki;  Karamanoğullarının sürgünlerinde yaşanan sevgiyi hasreti unutulmayanları anlatıyor. Yaşanan yer Toros Dağları Platolarında Taşeli Bölgesi. Sözleri bölgeyi yansıtıyor. Balkanlardan sesleniyor bırakıp gittiği sevdalısına.

Şarkı Sözleri

Şu karşı ki dağda lambalar yanar
Şu karşı ki dağda lambalar yanar
Lambanın şavkına da Fadimem, sevgilim yazar
Lambanın şavkına da Fadimem, sevgilim yazar

Ayletme beni, söyletme beni
Ayletme beni, söyletme beni
Alçak yüksek tepede Fadimem, bekletme beni
Alçak yüksek tepede Fadimem, bekletme beni

Şu karşı ki dağda kuzular meler
Şu karşı ki dağda kuzular meler
Kuzu sesi değil de Fadimem, ömürler biter
Kuzu sesi değil de Fadimem, ömürler biter

Ayletme beni, söyletme beni
Ayletme beni, söyletme beni
Alçak yüksek tepede Fadimem, bekletme beni
Alçak yüksek tepede Fadimem, bekletme beni

Şerafettin Güç

Kaynak: 
http://www.ismididikle.com/isim_753_fadime.htm 
http://www.ismididikle.com/isim_753_fadime.htm
http://www.radikal.com.tr/turkiye/turkiyede-en-cok-kullanilan-20-isim-aciklandi-1200796/
https://www.atlasdergisi.com/kesfet/doga-cografya/taseli-platosu-tas-ile-suyun-dansi.html

Okunma : 2601
Foto galeri
REKLAM
Yavuzlar iplik
karaman


guney sigorta
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Merhum kefeninin arasında not bıraktı
28 Ekim 2020 Okunma: 41171 Yaşam
Karaman Selçuklu Hastanesinde hayrete düşüren ameliyat
27 Ekim 2020 Okunma: 8959 Sağlık
Hizmet, Karaman çiftçisinin ayağına getirildi
28 Ekim 2020 Okunma: 7062 Tarım
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın