Karamandan.com

Karamandan.com

01 Aralık 2020 Salı
Telkadın, resim ve insan
Telkadın romanı, resim sanatı ve iyi insan olmak.
Kategori : Köşe Yazıları
16 Eylül 2019 10:56
 
Telkadın, resim ve insan
karaman

Telkadın romanı, resim sanatı ve iyi insan olmak.

Dünyada baştan sona bir şehri anlatan TELKADIN'dan başka edebiyat eseri yok. TELKADIN baştan sona Karaman'ı anlatan ve okuyucuyu içine alıp şehri baştan sona dolaştırıp, Karaman'ı her şeyiyle anlatan bir roman.TELKADIN romanında  eski Karaman evlerini, komşuluklarını, eski terzilerini, esnafları, Kazımkarabekir'i, Karadağ'ı, Helvacılar Sokağını, Odun Pazarını, Aktekke Camisini, Hamamlarını, Kalesini, Karadağ üstünde kurulan uygarlıkları, yılkı atlarını, mübadelede Yunanistan'a gönderilen Hristiyan Karamanlıları, öğretmen okullarına giden gariban ova çocuklarını, kıraç köyleri, trenleri, Maden Şehrini, Çeşmeli kiliseyi, mürşidi Tabduk Emre ile birlikte Yunus Emre'nin mezarını, Mevlana'nın ailesinin Karaman'a gelişini, daha bir çok şeyi, Karaman'ı dağıyla ovasıyla, tarihiyle, adetleriyle, batırığıyla, her şeyiyle baştan sona anlattım.

Fakat bunun yanısıra romanın dekoru baştan sona bir şehir olsa da, asıl kahramanı çok yetenekli, fakat çirkinliğiyle yalnızlaşmış bir ressamdır. TELKADIN romanı bir şehir kitabı olduğu kadar bir yandan da bir ressamın manifestosudur. 

Elif Şafak, Telkadın romanımı bir solukta okuduğunu, bir şehri anlatmamdan ziyade, resim sanatını ve bir ressamın ruhunu bu kadar  olaganüstü anlatışıma hayran kaldığını, belirtmişti.

Aslında bir edebiyatçının  resim sanatına ilgi duymasında şaşırtıcı bir yan yoktur; çünkü resim sanatı tüm sanatları besler.  Tevfik Fikret, Nazım Hikmet, Bedri Rahmi, İlhan Berk, Oktay Rıfat hem çok iyi birer şairdiler, hem de iyi resim yaparlardı. Hatta İlhan Berk o kadar resim sanatıyla içli dışlı olmuştur ki, Paul Klee ve Picasso'dan çok etkilenmiştir. Hatta onun 'PAUL KLEE'DE UYANMAK' şiiri çok ünlüdür. İkinci Yeni Şiirinin öncüsü sayılan İlhan Berk için "Yazacağı şiir üzerinde yoğunlaşmak için, resimden yararlanıyordu,' denilir. Çoğu şairler ve romancılar bir şekilde resim sanatıyla temasa geçerler.

Sanat tarihinde edebiyat ve resim arasında etkileşim olduğunu görürüz. Mesela, yüz yıllar öncesinde bile Rönesans sanatçıları birden çok sanat dalında yetkindiler: Leonardo da Vinci ressam olduğu kadar yazardı da... Michelango hem heykeltraş hem de şairdi. 

Türkiye’de ise edebiyatçılardan Ahmet Hamdi Tanpınar, ‘Mahur’, ‘Huzur’, ‘Aydaki Kadın’ gibi romanlarında detaylı anlatımlarla resimle ilgili konulardan, sanatçılardan söz eder. Ressam veya resim sanatına düşkün karakterlerle birlikte günlük hayatı, İstanbul’un manzaralarını, bir kadının elbisesini veya saçını tarif ederken ünlü sanatçıların tablolarına gönderme yapar. Resim ve edebiyat yakınlığına Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna kitabı da örnek verilebilir. Kitapta ressam ve resim sanatı üzerine detaylı anlatımlara rastlanır.

İnsan iyi bir romancı olabilir, iyi bir ressam olabilir, ama önemli olan, çok daha değerli olan iyi bir insan olabilmektir. 
Babam Gönüller Sultanı Muammer Baran şöyle derdi: "İYİ İNSAN ALLAHA YAKINDIR."

KARAMANLI YAZAR HASAN BARAN

Okunma : 4252
Foto galeri
guney sigorta
sağlam pen
Yavuzlar iplik
karaman


Gündem haberleri
Karaman pandemide ne durumda?
30 Kasım 2020 Okunma: 11349 Sağlık
KARAMAN'DA İNANILMAZ İŞ KAZASI
29 Kasım 2020 Okunma: 8424 Asayiş
Genç Kadın Sokak Ortasında Bıçaklandı
30 Kasım 2020 Okunma: 7526 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın