Tanrı Nefs | Karamandan.com - Karaman Haber

Tanrı Nefs | Karamandan.com - Karaman Haber

21 Eylül 2020 Pazartesi
Tanrı Nefs

Oturup iki kelam edelim dedik. Gitti. Gerçekle yüzleşme korkusu onu meçhul bir dehlize itti. Kurtulmak istemiyor ve hiç kurtulma emaresi de göstermiyor ruhunda. Yalan en güvenilir sığınak, onun için. Sahte, dayanıksız, köhne bir sığınak. Ayna korkutucu. Kendisini görmekten ürküyor. Oysa her an kendisini başkasında resmediyor da o bunun farkında değil. Çölün ortasında, kum fırtınasına koşar adım gidiyor. 

Dünün ve bugünün, yarına gebe olduğunu bilmiyor henüz. Hayatta var olduğunu sanıyor, yaşadığına bakarak. Oysa bilmiyor yaşamanın, hayatta olmak olmadığını. Ölümsüzlüğün inancını ölümlü olanda araması, ölümün karşısında büyük bir korkuya kapılmasına sebep. Hayat her daim devam eder. İki perdelik oyunla… 

Nefs, Tanrı. Bu Tanrı’nın kitabında, âna göre yanar döner olmak, karakterden yoksun olmak önemli. Şeytanın iğvalarına boyun eğmede usta bir mizaç sahibi. Tanrı, şeytanla işbirliğinde mi onun dünyasında? Belki. Dünya sadece onun etrafında dönüyor ve başkalarının en ufak bir değeri yok. Mağrur biri. Ancak mağdur olacağından bihaber. Kim mi? Belki herkes veyahut hiç kimse ya da tarihin tozlu sayfalarında medfun biri. Yaşıyor aramızda kanaatimce. Ürkek oluyor gün ve korkutucu hale bürünüyor gece. Koşar adım kaçmak çözümse eğer durma koş koş koş. Senin ilahın yardım etmezse ne çare. Rabbin seni bekler… Kim O ve kimler Rab ile? Yardım eyle Tanrım! 

BU TANRIYA TAPANLARIN DUASI 

Dediler; 
Allah’ım (haşa) şeytanı cennetine kat. 
Bu duaya “Âmin” denilir mi? 
“Bizimki de kabul olmayacak dua” diye sitem ettiler. 
Olur mu öyle şey? 
Bir kere şeytan cenneti reddediyor, cennete girmek istemiyor. 
Bu dua nasıl kabul olsun? 

AKIBETLERİ 

Bugün varlar. Ancak sadece bugünden ibaretler ve yarına hükmedemeyecek kadar güçsüzler. Belli bir süreleri var.  Her sürenin belli bir sonu olduğu da aşikar. Tik tak, tik tak… Bak şimdi bile geçti. Son geliyor ve yaklaşıyor. Mabetlerinde özgürce tapınmalarına devam etsinler. Ürettikleri, inşa ettikleri her ne varsa, ortaya koyduklarıyla ne kadar büyük beldelere hükmediyorlarsa her birinin esamesinin dahi okunmayacağını söylemek kehanet olmasa gerek. Özel günlerinde saygıda kusur edilmemeli(!).

Hiza bozulmasın! Saf saf durun bakalım! Saflaşmayın sakın ama! 
Namaza, uyun imama. 
İşte her birinin varacağı yerden gelen sesler size işaret olsun. 
Sıcaklığı buraya kadar geldi bile. Ya sıcağın içinde olanlar ne haldedir?
Onu nefse ve onun getirdiklerine tapmadan düşüneceklerdi. 
Ya Rab, muhafaza eyle.

FATİH GİLİK 
 

Okunma : 1636