Tanrı Kader Bağlamında | Karamandan.com - Karaman Haber

Tanrı Kader Bağlamında | Karamandan.com - Karaman Haber

31 Mayıs 2020 Pazar
Tanrı Kader Bağlamında

"Dünya bir merkezdir, insan hedef, felekler yay, olaylar ok, Tanrı da okçu. Kaçış nereye? " diyerek hayatımızı özetliyordu yazar.

İlk bakışta kaçışın olmadığı, kurtuluşun muhal olduğu ve okun her halükarda hedefe saplanacağı çıkıyor bu cümleden.

Oysa bu çok sığ bir bakış açısıdır. Bu bakış insan iradesini tamamen devre dışı bırakma özelliğini barındırır içinde. O vakit insan hedef olduğu halde oklardan kaçabilir mi? Yani haşa Tanrı başarısız bir okçu mu? Bu düşünce de ilki gibi tamamen yanlıştır.

İnsan, insan olmanın ayrılacağı olan iradesini devreye sokarak kendi yoluna, kendi olaylarına doğru koşar. Tanrı ise olayların okunu ezeli ilmi ile bilmektedir. Hedef ise o okun yoluna girer. Hedefin gerçekleştirdiği eylemler neticesinde yay gerilir ve ok şaşmaksızın hedefe saplanır. Tanrı bu durumda şaşmaz bir okçudur ve insan ise hak ettiği okun saplandığı bir hedef.

Bu ok, cennetten olma özelliğini de taşıyabilir, cehenneme de ait olabilir. Hedefin olayları cennet kokuyorsa ok o dünyadan gelir. Cehennemi bir mahiyetteyse olaylar, ok cehennem çukurundan çıkar. Tanrı hangi olayın sonucunda hangi okun hangi hedefe saplanacağını daima bilir. İnsan bu gaybı bilmemesinden dolayı çaba sarf eder merkezde. Yani mesuliyet sahibidir, yaptıklarından sorumludur.

Neticede her okun bir hedefi vardır merkezde ve Tanrı şaşmaz bir okçudur. İşte şimdi kaçış nereye? |

Fatih GİLİK

Okunma : 1038