Karamandan.com

Karamandan.com

03 Aralık 2020 Perşembe
Suriyeliler ve Savaştan Kaçmak
Suriye’de on yıldır süren savaş sırasında yirmi milyon nüfusun yarısına yakını ülkelerini terk etmiştir.
Kategori : Köşe Yazıları
28 Şubat 2020 14:46
 
Suriyeliler ve Savaştan Kaçmak
karaman

Suriye’de on yıldır süren savaş sırasında yirmi milyon nüfusun yarısına yakını ülkelerini terk etmiştir. Bu terk edenlerin yarısı Türkiye’de iskân edilmiştir.

Biz Müslüman Türkler İslam’ın îsar (başkasını kendine öncelemek) ve ensarlık (göçmenlere yardımcılık) güzel ahlaklarını gerçekleştirdik.

Mekke’den Medine’ye göçen peygamberimiz (sav) önderliğindeki Müslümanlar onuncu yılda Mekke’ye girerek kansız olarak teslim almışlar ana yurtlarına ve akrabalarına kavuşmuşlardı.

Şimdi Türkiye’deki eli silah tutan bütün Suriye menşeli göçmenlerin Avrupa’ya değil Suriye’ye, anavatanlarına gitmeleri ve gönderilmeleri gerekmektedir.

Baştan beri Suriyelilerin kendi zalim hükümetlerinden kaçmaları ve onlara bizim ve bazı ülkelerin kucak açmaları yanlıştı. Ancak geçti artık, bunu tartışmaya bile gerek yok. Şu anda konuşmamız gerekeni bundan sonra yapılacaklardır. 

Yukarıdaki ayet İslam’ın savaş kurallarından en önemlilerine temas etmektedir.

Bu kural, savaş meydanını terk etmemektir. Ayette bu suçu işleyenlerin maddi ve manevi cezaları da ele alınmıştır.

Artık muhacirlik ve ensarlık bizim açımızdan zaman aşımına uğramıştır. Aynen Mekke’nin fethi süreci gibi on yıl geçmiştir.

Sonucu Allaha havale ederek bütün Suriyelileri (mağdurlar, zayıflar, kadınlar, yaşlılar ve çocuklar hariç) ülkelerine göndererek kendi zalimlerini alt etmelerinin önü açılmalıdır. 

Aslında bunu bütün Suriyelilerin kendilerinin yapması gerekmektedir. Yüzbinlerce Suriyeli sınırları aşıp Suriye topraklarına girmelidirler. 

Bunu hem Türkiye’deki, hem Lübnan’daki hem de Ürdün’deki Suriyeliler eş zamanlı olarak yapmalı ve Şam ve Haleb’e kadar kansız ve savaşsız olarak bir yürüyüş gerçekleştirmelidirler.
 
Bu üç ülke dışında aklı başında (?!) Arap ülkeleri başta Suudi Arabistan, Mısır ve BAE olmak üzere tek Suriyeli bile kabul etmemişlerdir.

“Tekrar savaşmak için bir tarafa çekilme veya diğer bölüğe ulaşıp mevzi tutma durumu dışında” 
Enfal suresindeki 16. Ayette geçen bu istisna Suriye’yi terk eden muhacirlerin bir hazırlık ve geri dönüş sürecini ifade ettiğinden artık süre dolmuş ve geri dönüş vakti girmiştir.

 

Okunma : 1428
Foto galeri
sağlam pen
guney sigorta
karaman


Yavuzlar iplik
Gündem haberleri
Karaman pandemide ne durumda?
30 Kasım 2020 Okunma: 12844 Sağlık
KARAMAN'DA İNANILMAZ İŞ KAZASI
29 Kasım 2020 Okunma: 9237 Asayiş
Genç Kadın Sokak Ortasında Bıçaklandı
30 Kasım 2020 Okunma: 8319 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın