Karamandan.com

Karamandan.com

30 Mayıs 2020 Cumartesi
Suriyeliler ve Savaştan Kaçmak
Suriye’de on yıldır süren savaş sırasında yirmi milyon nüfusun yarısına yakını ülkelerini terk etmiştir.
Kategori : Köşe Yazıları
28 Şubat 2020 14:46
 
Suriyeliler ve Savaştan Kaçmak

Suriye’de on yıldır süren savaş sırasında yirmi milyon nüfusun yarısına yakını ülkelerini terk etmiştir. Bu terk edenlerin yarısı Türkiye’de iskân edilmiştir.

Biz Müslüman Türkler İslam’ın îsar (başkasını kendine öncelemek) ve ensarlık (göçmenlere yardımcılık) güzel ahlaklarını gerçekleştirdik.

Mekke’den Medine’ye göçen peygamberimiz (sav) önderliğindeki Müslümanlar onuncu yılda Mekke’ye girerek kansız olarak teslim almışlar ana yurtlarına ve akrabalarına kavuşmuşlardı.

Şimdi Türkiye’deki eli silah tutan bütün Suriye menşeli göçmenlerin Avrupa’ya değil Suriye’ye, anavatanlarına gitmeleri ve gönderilmeleri gerekmektedir.

Baştan beri Suriyelilerin kendi zalim hükümetlerinden kaçmaları ve onlara bizim ve bazı ülkelerin kucak açmaları yanlıştı. Ancak geçti artık, bunu tartışmaya bile gerek yok. Şu anda konuşmamız gerekeni bundan sonra yapılacaklardır. 

Yukarıdaki ayet İslam’ın savaş kurallarından en önemlilerine temas etmektedir.

Bu kural, savaş meydanını terk etmemektir. Ayette bu suçu işleyenlerin maddi ve manevi cezaları da ele alınmıştır.

Artık muhacirlik ve ensarlık bizim açımızdan zaman aşımına uğramıştır. Aynen Mekke’nin fethi süreci gibi on yıl geçmiştir.

Sonucu Allaha havale ederek bütün Suriyelileri (mağdurlar, zayıflar, kadınlar, yaşlılar ve çocuklar hariç) ülkelerine göndererek kendi zalimlerini alt etmelerinin önü açılmalıdır. 

Aslında bunu bütün Suriyelilerin kendilerinin yapması gerekmektedir. Yüzbinlerce Suriyeli sınırları aşıp Suriye topraklarına girmelidirler. 

Bunu hem Türkiye’deki, hem Lübnan’daki hem de Ürdün’deki Suriyeliler eş zamanlı olarak yapmalı ve Şam ve Haleb’e kadar kansız ve savaşsız olarak bir yürüyüş gerçekleştirmelidirler.
 
Bu üç ülke dışında aklı başında (?!) Arap ülkeleri başta Suudi Arabistan, Mısır ve BAE olmak üzere tek Suriyeli bile kabul etmemişlerdir.

“Tekrar savaşmak için bir tarafa çekilme veya diğer bölüğe ulaşıp mevzi tutma durumu dışında” 
Enfal suresindeki 16. Ayette geçen bu istisna Suriye’yi terk eden muhacirlerin bir hazırlık ve geri dönüş sürecini ifade ettiğinden artık süre dolmuş ve geri dönüş vakti girmiştir.

 

Okunma : 1266
Foto galeri
EKSPERTİZ
atsepete
seç
guney sigorta
karaman


Gündem haberleri
Tilki tepenin talanına vatandaş isyan etti
27 Mayıs 2020 Okunma: 9846 Gündem
Mut'ta çalınan keçiler Karaman'da kesilmiş halde bulundu
27 Mayıs 2020 Okunma: 7600 Asayiş
Polisin "dur" ihtarına uymayan kişiye 7 bin 938 lira ceza kesildi
26 Mayıs 2020 Okunma: 7565 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın