Karamandan.com

Karamandan.com

09 Temmuz 2020 Perşembe
karaman

Şu Dolmuşçuların Kulağını Biri Çekse Artık
Uzunca zamandır yazmak istediğim, ama belki de ben yanılıyorumdur diye ertelediğim bir konu var.
Kategori : Köşe Yazıları
18 Mayıs 2019 02:43
 
Şu Dolmuşçuların Kulağını Biri Çekse Artık

Uzunca zamandır yazmak istediğim, ama belki de ben yanılıyorumdur diye ertelediğim bir konu var. 

Yine uzunca zamandır her seferinde gözlemlediğim ve diğer müşterilerin de benim gibi düşündüğünü anladığım bir sorun, bir sıkıntı. Okudukları zaman takipçilerin de bana hak vereceğinden eminim.

Esnaflık denen işkolunun meslek dallarında artık ne Ahi'lik ruhu kaldı, ne lonca'lık kuralları. Biz tüketiciler olarak artık geçtik Ahi'lik ve lonca sisteminin tüketiciye getireceği  güzelliklerden falan, bari tüketici haklarına saygı duymasını becerebilse bazı esnaf grupları. Müthiş bir bozulma var esnaflıkta, artık koca koca insanlara esnaflık ahlâkı konusunda nasihat etmek ne bizim haddimiz, ne de esnaf dediğimiz güruh bu nasihatleri alabilecek kapasitede. Artık esnaflıkta da bildiğini okumak adetten olmuş.

Tabi bu bozulmadan paylarını dolmuşçu esnafı da almış. Yani hiç kimse kusura bakmasın, denemesi bedava. Yeni devlet Hastanesinin bulunduğu ana duraktan binin bir dolmuşa, bakın ne sürprizlerle karşılaşacaksınız. Hele bir de yetişmeniz gereken bir yer, bir iş, bir randevu varsa bakın nasıl sinir krizleri geçiriyorsunuz.

Bir kere, Karaman gibi, herhangi bir kasaba kadar küçük  bir şehirde ana durak ile son durak arasındaki ulaşım süresi 1 saat 40 dakika, bilmiyorum yanlışmıyım, umarım yanılıyorumdur ama öyle. Atıyorum, bir yetişkin tempolu bir yürüyüşle örneğin Yunuskent'ten otogara 1 saatte varırsınız, peki ya dolmuşla!  Yani siz ilk duraktan son durağa kadar "öldüm" deseniz 1 saat 20- 1 saat 40 dakika yolculuk yapmak zorundasınız.

Hele bir de istasyona veya otogara bir yolculuk gereği gitmek isterseniz iyi düşünün, ya 2 saat öncesinden işiniz garanti olsun diye dolmuşa,  bineceksiniz, ya da; "ben otobüsün veya trenin hareket saatinden 1 saat veya yarım saat önce çıkarım evden." derseniz, bir taksi tutmak zorundasınız. 

Sadece yolculuk degil, işe, misafirliğe, herhangi bir randevuya, bu şehirde dolmuşla gidecekseniz hesabınızı iyi yapacaksınız. Başka türlü  yetişmemiz mümkün değil.

Ben birkaç kez bu yanılgıya düştüm, Ankara'ya gitmem gerekiyordu, biletimi falan önceden aldım. Ankarada Yüksek İhtisas Hastanesinde bir yakınım karaciğer nakli ameliyatı olacak, o sebeple gidecektim o gün. O sıralar Ahmed Yesevi'de oturuyorum, çıktım yola beklemeye başladım, on dakika kadar sonra bizim dolmuş Onur Market'in köşesinde görüntü, kuzum bir de gelişi var yavaş yavaş, serin serin.  

Bismillah deyip bindik. Otobüsün kalkmasına 40-45 dakika var. Şoför Beyazkent sapağına geldi ve iyiden salıverdi minibüsü. Zaten bir yerden bir yere varabilmek için 10, 15  mahalle dolaştırıldığınız yetmez gibi bir de öyle ağır gidiyor ki, at arabası daha hızlı gider. 

Şoföre biraz daha hızlı gitmesini rica edip, değilse otobüsü kaçıracağımı belirttim: "Taksiye binseydin o zaman dayı" demesin mi! 
"İyi ama böyle olmaz ki neticede yetişmem gereken bir otobüs var!" desem de, o meşhur sözcük tekrarlandı: "Şikayetin varsa git oda başkanına yap!" 

Neyse, baktım adam lafı uzattıkça uzatıyor eski Nizamiye'nin yanında bir taksi gördüm hemen dolmuştan inip  taksiye geçtim ve böylece otogara ulaştım ve 10 dakika dakika kalmıştı otobüsün kalkmasına.

Yine birkaç ay evvel Basakşehirde benzer bir durum yaşadık. İstanbul'dan misafirlerim gelmişti, hızlı trenle geri dönecekler, 50 dakika var trenin kalkış saatine, istasyon yönüne giden dolmuşu bekledik, geldi ve sorduk: "kardeş trene yetişeceğiz, 50 dakika var, yetiştirebilir misiniz, yoksa taksi mi çağıralım?" Adam hiç tereddüt etmeden: "50 dakika varsa yetiştiririz yaa n'olacak!" dedi.

Biz 3 kişi bindik dolmuşa ve araba pazarına geldiğimizde tam 10 dakika kalmıştı trenin hareketine, orada inip hemen caddenin karşısındaki taksi durağına koştuk. Zor yetiştik trene, yani bindiler ve tren hareket etti.

Şimdi dolmuşçu esnafına  ve oda başkanlarına sormak isterim, 3 lira için fırıldak olmaya gerek var mı? 

"Taksi tut kardeşim ben yetiştirmem." de herkes yorulmadan, strese girmeden vakitlice yerine ulaşsın menziline. 

En ufak bir şikayetimizde aldığımız cevap:  "Oda başkanına şikayet et!", "Taksiye binseydin kardeşim!", "Begenmiyorsan binme kardeşim!" 

Evet, şimdi oda başkanınız basta olmak üzere tüm dolmuşçu esnafına soruyor ve sikayet ediyorum: "Kimsiniz siz kardeşim, ne hakkınız var (sözde) hizmet verdiğiniz müşteriye zulmetmeye? O dolmuşları size zorla mı sürdürüyorlar, daha kibar, daha anlayışlı olamaz mısınız?"

Pek sayın, (dolmuşcular tarafından sürekli kendisine yönlendirildiğimiz) bildiğini okuyan oda başkanı!

1. Dolmuşların ilk ve son durak arasındaki varış süresi nedeniyle biz mağdur oluyoruz tüketiciler olarak. Tüketici hakları sizin bu uygulamanız konusunda ne der diye düşündünüz mü bu kararı alırken?

2. Dolmuş şoförleriniz kendi özel işlerini görebilmek için hat dışına çıkıyor, bilmem farkında mısınız? Hat dışında örneğin bir fırına sipariş verdikleri yemeklerini almaya gidiyorlar. Bakkala uğruyorlar sefer sırasında sigara almak için. 

Ben yolda sürücüsü olduğu dolmuşu durdurup dayısı ile sohbet eden, yolda durup geriden gelen özel aracı bekleyen ve o araçtan kendi özeli olan paket alan dolmuş şoförleri gördüm.

3. Dolmuşlarınız o kadar eski, bakımsız ve pis ki, yazın yolda su kaynatan içi yolcu dolu minibüsüne bindim. O kadar bakımsız ki sanki yolda giderken dağılıverecekmiş gibi sesler çıkarıyor, mazot kokusu cabası. Yahu dolmuşun içinden çamurluktaki deliği ve o delikten de dışarıda dönen tekerleği gördüm.  O kadar pis ki dolmuşlar, pencere kenarları toz bağlamış birçok minibüsü, sabah saatlerinde bile sanki tarladan gelmiş gibi pislik içinde zemine sahip minibüs gördüm.

4. Şoförleriniz trafikte çok sinkaflı söz sarfediyorlar diğer sürücülere. Kendi müşteriletine karşı da çok agressifler. Müziğin sesini sonuna kadar açıyorlar rahatsız olan var mı, yok mu düşünmüyorlar. Bazı şöförleriniz sanki bize lutfeder gibi işlerini yapıyorlar. Sanki her an fırça atacaklarmış gibi bir hal içindeler. Yani Konya gibi büyükşehirlerde olsalar kimbilir ne olur.

5. Şoförlerinizin birçoğunun psikolojik yeterlilikleri olmadığı gibi sağlık sorunları da var ki, çoğunun kulakları sorunlu, duymuyorlar. Sayın başkan! Zaten akşama kadar oruç halimizle yoruluyoruz, bir de akşamları sizin şoförlerinizin suratlarını,  tafralarını çekiyoruz o 1 saatlik yolda.

6. Biz Karamanlılar olarak sadece dolmuş meselesi değil, neden hizmetin ve müşteri memnuniyetinin yanından bile geçemiyoruz, buna mı layığız, yoksa Karaman henüz o ileri aşamaya gelmedi mi?

7. Yukarıda şikâyetlerimizi belirttiğimiz dolmuş şoförlerinin hepsi aynı değil elbette, aralarında has altın gibi şoför esnaflar da var, fakat artık biraz da dolmuşçu esnafı kendini geliştirse, daha nazik, daha anlayışlı, daha sakin olsa!

Yıl 2019 oldu önlere doğru ilerleyelim artık, değil mi sayın oda başkanım!

Salih Cengiz

Okunma : 26860
EKSPERTİZ
guney sigorta
karaman


Gündem haberleri
10.cu Kattan Atlayan Genç Hayatını Kaybetti
05 Temmuz 2020 Okunma: 13222 Asayiş
İkna etmeye çalışan komiser de yaralandı
06 Temmuz 2020 Okunma: 12330 Asayiş
Bakanlıktan 81 il valiliğine koronavirüs talimatı!
07 Temmuz 2020 Okunma: 9272 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın