Karamandan.com

Karamandan.com

14 Ağustos 2020 Cuma
Son 1 ayda 39 On bir ayda 430...
Evde birden sesler yankılanmaya başladı, “öldüreceğim seni!” Kim kimi neden öldürecekti? Panik ile balkona çıktım.
Kategori : Köşe Yazıları
10 Aralık 2019 13:41
 
Son 1 ayda 39 On bir ayda 430...

Evde birden sesler yankılanmaya başladı, “öldüreceğim seni!” Kim kimi neden öldürecekti? Panik ile balkona çıktım. Kadıncağız bağırıyor, ben sabahlara kadar fabrikalarda çalışıyorum, sen beni bununla mı aldatıyorsun? Adam cevap veriyor  ‘Kes sesini, hesap mı vereceğim sana? Alırım ayağımın altına, çok şımardınız siz’  Sokaktaki hiç kimse olaya müdahil olmuyor, 15-16 yaşlarındaki kız çocuğu ağlıyor anne lütfen evimize dönelim öldürecek babam bizi... Yavrucak o an o psikoloji ile hep inanacak her ne yaparsa yapsın erkek haklıdır dayatmasına, geleceğini babasının tutumları şekillendirecek maalesef...

Son 1 ayda 39 On bir ayda 430

Bunlar yalnızca rakam değil, her biri ayrı hikayeler barındıran kadınların canları...

Resmî kayıtlara göre Kasım ayında 39 kadın cinayete kurban gitti. Bunlardan 5’i boşanmak istedi, 4’ünü eşini ekonomik krizi vurdu diğerleri de sevgili olmak istemediler, barışmak istemediler, başkaları ile evlenmek istediler hele bir de en son kanımızı donduran var ki... ‘Canım istedi öldürdüm, pişman değilim’... 

KADINLAR KİMLER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ?

Kadınların birçoğu evli olduğu erkek ya da eskiden evli olduğu erkekler tarafından öldürülürken, kardeşi, babası ve oğlu da kadını gözünü kırpmadan katlediyor. 

Kadın hakları dernek üyeleri ve savunucuları Türkiye'nin dört bir yanında protesto gösterileri düzenleyerek kadına yönelik şiddeti engellemeye dönük yasaların uygulanması, şikayetlerin önemsenmesi için büyük çabalar veriyorlar. 

"Kadınlar karakola gidiyorlar, savcıya gidiyorlar, şikayet ediyorlar, polis eşliğinde evden ayrılıp sığınma evlerinde kalıyorlar, sıkıntılarını anlatarak uzaklaştırma kararları alabiliyorlar. Peki bunlar çözüm oluyor mu? 

Cinayet olaylarında tehditler başlamış ve alınan tüm önlemlere rağmen devam ediyor aslında, çoğunluğu, aniden ortaya çıkmış bir olay değil.

Yıl olmuş 2020 neden kadınlar kurban oluyor?

Kaçınılmaz bir gerçek var ki, eskinden kadın cinayetleri töre, namus nedenleri ile kırsalda işlenirken şu an katilimiz her an ve her yerde. 

Çağ ilerledikçe modernleşen kadınlar modern erkekler, saygılı evlilikler beklerken modernleşmeyen erkekler ise ev işini yapan, çocuklara bakan, evin tüm bakımını üstlenmiş kadınlardan hâlâ vazgeçemiyorlarken üstüne bir de modern kafaya bürünüp kadınları zorla çalıştırıp, maaşlarına el koyuyorlar. 

BİR ŞEY YAPMALI!

Medyada, yolda, sokakta öldürülen kadınların bütün geçmişini öğreniyoruz, fotoğraflarına bakıyoruz, aaahhh nasıl da güzelmiş diye iç çekiyoruz... Sonra? Sonra sosyal medya hesaplarımızdan yazıp çiziyoruz, belki meydanlarda şiddeti kınıyoruz ertesi gün hep birlikte kendi yaşam mücadelemize dönüyoruz.

Kadın cinayetlerini normalleştirmemeliyiz, tüm dünyada oluyor değil, Türkiye’de kadın cinayetlerine izin vermeyeceğiz demeliyiz.

Bizim ve evlatlarımızın başına gelmemesi için yalnızca bilinçli kız evlat değil; bilinçli erkek evlatlar yetiştirmeliyiz. 

Bilinçli evlat yetiştirmek deyince yine birçoğumuzun beyninde anneler belirdi, o katilleri de yetiştiren anneydi denildi... 

Yine kadınlara yüklendi tüm ihale. Kadın doğuruyor, kadın büyütüyor… Neden hâlâ aynı konuşmalarla kadını sorumlu hale getiriyoruz? İki insan evlenip, çocuk yapabiliyorsa, onun sorumluluğunu da birlikte yüklenmesi gerekiyor. Anneyi sürekli döven, ezen, tehdit eden, kendini ulaşılmaz yerlerde gören babalar; yenilgiyi kabul etmiş, çocuklarını bir kenara bırakmış, hayatı zulüm olarak gören anneler..

Annelerinin bu hallerini görüp, babam erkek her şeye hakkı var diyen kız çocukları; babalarının o hallerini görüp babam yapıyorsa ben de yaparım, hatta daha fazlasını yapabilirim diyen erkek çocukları... Hepsi de iliklerine kadar sevgisizlik, saygısızlıkla yoğrulmuş çocuklar...

Çocuk başarılı olunca kendine pay biçen omuzları kabarıp ‘işte benim evladım’ diyen babalar... başarısızlıklarında annelere senin terbiye ettiğin çocuk diyen yine babalar... o çocuk ikinizin, ve sizin aynanız! 

Demem o ki,  izlediğimiz dizilerle, dışarıdaki hayatlarımızla, evdeki tutumumuzla, atadan görüp, etraftan aldığımız cesaret ile katilleri yetiştirenler yine biziz!

Her şeyin güzelleşeceğine inanarak, sapasağlam kadınlarla, iyi yetişmiş nesillerle birlikte sağlıklı günler dilekleri ile...

Çiğdem Göktaş Tekin

Okunma : 4381
karaman


guney sigorta
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Düğün kavgası mahalleyi ayağa kaldırdı
12 Ağustos 2020 Okunma: 16345 Asayiş
Müjdeli Corona haberi geldi
10 Ağustos 2020 Okunma: 9492 Sağlık
Polonyalı gençler Karaman’da faaliyete başladı
10 Ağustos 2020 Okunma: 9280 Eğitim
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın