Karamandan.com

Karamandan.com

29 Mart 2020 Pazar
Sokağa Çıkmak Yasaklanmalı mı?
Corona virüsü tedbirleri kapsamında risk grubu içerisinde yer alan kişiler için sokağa çıkma yasağı getirildi.
Kategori : Köşe Yazıları
24 Mart 2020 22:39
 
Sokağa Çıkmak Yasaklanmalı mı?

Corona virüsü tedbirleri kapsamında risk grubu içerisinde yer alan kişiler için sokağa çıkma yasağı getirildi. 

Vaka ve can kaybı sayısının artmasıyla her gün hatta her an birçok alanda yeni önlemler alınmaya devam ediyor.

21 Mart 2020 Cumartesi gününü 22 Mart 2020 Pazar gününe bağlayan gece saat 24:00’ten itibaren 65 yaş üstü olan kişiler ve kronik rahatsızlığı bulunan kişiler için sokağa çıkma kısıtlaması getirildi.

 Peki bu kapsamda yasağa dahil bireylerin çalışma hayatına devam eden bireyler ile aynı evi paylaşabileceği gerçeğini atlıyor olabilir miyiz? 

 Ülkemizde daha da katı tedbirlerin gündeme geleceği söylentisi halk arasında hızla yayılıyor.  Herkes ertesi gün sokağa çıkma yasağı uygulanacakmış gibi düşünüyor, marketlerde reyonlar her gün boşaltılıyor; ancak resmî ağızlardan herhangi bir açıklama yapılmıyor. 

Halk bu konuda ne düşünüyor? Toplumun her kesimine ulaşmaya çalışarak ''Sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?'' diye sorduldu.

Bazı kişiler kesinlikle sokağa çıkma yasağı uygulanmalı derken birçok kişi bunun gereksiz olduğunu, geçimlerini devam ettirmek için hayatın normale dönmesi gerektiğini savundu. 

Hemşire: Kesinlikle sokağa çıkmak yasaklanmalı. Durum halkın görmek istemeyeceği kadar ciddi. Hastanelerimizde tüm tedbirler alınmasına rağmen gün geçtikçe hasta sayısı artıyor. Biz halk için buradayız lütfen siz de sevdikleriniz için evde kalın.

Serbest meslek: Hayatın akışı durdu, evimize ekmek götüremeyip, çalışanlarımıza maaş ödeyememekten korkuyoruz. Herhangi bir yaptırım yok. Herkes önlemini alarak hayatına devam etmeli. Sokağa çıkma yasağı da gelirse her şey daha kötü olacak.

Doktor: Yasak olur mu bilemem ama herkesin önlem almasını önemle rica edebilirim. Hafife alınacak bir durumun içerisinde değiliz! 

Emekli: ihtiyaçlarımızı almaya bile gidemiyoruz. Zaten gelmişiz bu yaşa ölsek de Allah’dan gelir, kalsak da. Üstümüze çok geliyorlar. 

Anne: Okullar tatil olunca çok zorlanıyorum. Dışarıda çıkamayınca tüm enerjileri evde kalıyor. Evet virüs kötü ama keşke çocuklar okula dönse zaten çocuklara bir şey olmuyormuş. 

Öğretmen: Ben bu süreci kesinlikle tatil olarak görmüyorum. Bu süreç eğitime zorunlu ara sürecidir. İlla ki süreci tatil olarak görüp karantina da şehir değiştiren meslektaşlarım olmuştur. Bu onların kendi vicdanı sorunları. Ne kadar videolar da çeksek, ödevler de versek hiçbir yer dersliğimiz değil, öğrencimin gözünün içine baka baka anlatıp, dönüyor almazsam, o ders ders değil benim için. Dilerim ki en yakın sürede ülkemiz virüsten kurtulur. Sağ salim eğitim yuvalarımıza dönebiliriz. Bunun da tek yolunun sokağa çıkma yasağından geçtiğini düşünüyorum. 

Esnaf: Sokakta kimse yok. İşler kesat. Kira, sigorta, elektrik, doğalgaz su, ev geçimi her şey bizi bekliyor. Buna çözüm istiyoruz. Devlet bize yardım ederse kapatıp evimizde kalabiliriz ama bu şekilde virüsten ölmezsek kahrımızdan öleceğiz. 

Esnaf: Sokağa çıkmak yasak olsun olmasına ama bizlerin geçimini sağlayabilmesi için devletten destek bekliyoruz yoksa olmasın.

Bankacı: “Sağlığımız için eğer sokağa çıkmamamız gerekiyorsa çıkmamalıyız hepimizin evladı, ailesi var.” Tabi bu küçük esnaf için zor. Allah yardım etsin.

Esnaf: Sokağa çıkma yasağı kesinlikle gelmemeli, çünkü o zaman hayat durur. Görüyorsunuz dükkanların hepsi kapanmaya başladı. Kiraları çıkaramıyoruz bir de bizden maaş bekleyenler var. 

Son söz olarak görülen o ki yasak olması gerektiği halde yetkililer bunu yapmıyor ya da erteliyor. Halkın birçoğu ekmek derdinde ve çaresiz. Hatırlatmakta yarar var evimizde  kalarak süreci sağlıklı atlatabiliriz. “BANA BİR ŞEY OLMAZ!” diye düşünmeyelim, virüs kimseyi dinlemediğini görmek için acı tecrübeler tatmayalım. Tedbiri elden bırakmadığımız, sağlıklı günlere...

HER ŞEY GÜZEL OLACAK,
EVDE KAL TÜRKİYE !

Okunma : 2191
guney sigorta
seç
maboto
atsepete
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
SON DAKİKA: OSB YOLUNDA AMBULANS KAZASI
25 Mart 2020 Okunma: 16586 Asayiş
Karaman Konya yolunda trafik kazası 4 ölü var
28 Mart 2020 Okunma: 13185 Asayiş
Karaman'da coronavirüs karantinaları devam ediyor
26 Mart 2020 Okunma: 11565 Sağlık
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın