Siyaset ve Bürokrası Halka Hizmet Etmiyorsa Ne İçin var? | Karamandan.com - | Karaman Haber

Siyaset ve Bürokrası Halka Hizmet Etmiyorsa Ne İçin var? | Karamandan.com - | Karaman Haber

20 Ağustos 2019 Salı
Siyaset ve Bürokrası Halka Hizmet Etmiyorsa Ne İçin var?

İnternet hayatımıza girdiğinden beri yerel internet haber siteleri ülkemizin ve şehirlerimizin gözü kulağı, haberin ve bilgilendirmenin dili oldu.

Maksada uygun kullanıldığı, doğru haber verdiği, vatandaşı bilgi ile doyurduğu sürece de internetin hayatımızda olması çok faydalı oldu.

Şehrimizi ele alalım. Karaman'ın gelişiminin, yerel basınının siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel alanlara gösterdiği duyarlılıkla daha sağlıklı olacağına inanıyorum.

Karamandan com, kurulduğu günden itibaren bu anlayışla yayın hayatını sürdürüyor.

Yerel sorunları gündeme getiriyor, halktan gelen şikâyetleri, istekleri yetkililerin dikkatine sunuyor.

Haber sitemizin köşe yazarları olarak bizler de, bazen bize gelen şikâyetleri, istekleri yetkililere duyurmaya çalışıyoruz.

Fakat bazen tam olarak duyuramıyoruz.

Yerel internet gazetelerini o şehirde yaşayan herkesin takip etmesini çok isterim. Özellikle de kamu kurumu yöneticilerinin. Milletvekillerinin, Valinin, Belediye Başkanının, Milli Eğitim Müdürünün, İl Sağlık Müdürünün, Emniyet Müdürünün, Oda Başkanlarının...

Sebebine gelince.

Geçtiğimiz günlerde  bir kamu kurumumuzun yetkili bir çalışanı ile bir tanışma ve sohbet etme imkanım oldu. 


Daha önce defaatle o kamu kurumunu ilgilendiren birkaç yazı yazmış, şehrin milletvekillerinin, Belediye Baskanı'nın, iktidar partisi il teşkilatının bu konuyla ilgilenmedigini üstüne basa basa belirtmiş, hatta aracılarla sıkıntımızı ilettiğimiz Recep Şeker'in her seferinde bu isteğimizi not defterine kaydettiğini fakat hiçbir ilerleme sağlanamadığını yazıp, Recep Şeker'e buradan seslenmiştim: "Sayın vekilim o not defteriniz yarın Allah huzurunda yapmadıklarınız adına sizden davacı olacak!" diye.

Kurum yetkilisi ile sohbetimizde kurumuyla ilgili ricamız hakkındaki düşüncelerini sordum konuyu anlatarak.

Kendisine, şehrimizde yaşayan yüzlerce kanser hastası çocuk ve yetişkin bulunduğunu, bu hastaların ilimiz Devlet Hastanesi'nde bir kanser ünitesi bulunmadığı için kanser hastalarının çevre illere, özellikle Konya'daki üniversite hastanelerine sevkedildiğini, kanser hastalarının kemoterapilere gidip gelirken enfeksiyon kapmamaları için toplu taşıma araçlarıyla seyahat etmelerinin sakıncalı olduğunu ve özellikle çocuk kanser hastalarının bu seyahatlerde bazen enfeksiyon kaptıklarını ve tekrar hastanelik olduklarını, bu hastaların özel araç tutma imkanları da olmadığını ve bu hastaların; Valilik, İl Sağlık Müdürlüğü ve Belediye ile ortak bir çalışma gerçekleştirip haftada bir kez, belli bir günde düzenli olarak bu hastaların bir sağlık görevlisi nezaretinde Konya'daki üniversite hastanelerine götürüp getirmesinin çok sağlıklı ve olumlu olacağını belirttim.

Ama hayır.
“Benim böyle bir konudan haberim yok!” dedi.
"Karamandan com'da yazmıştım hani” dedim.

Haberi yokmuş.

Çünkü yetkili arkadaş  meğerse 'yerel internet haber sitelerini' takip etmiyormuş. Bu nedenle de kendi kurumunu da ilgilendiren bu sorunu duymamış.

Tamam da.

Yetkili Kurumların icra makamındaki yöneticileri olarak, kurumlarını ilgilendiren sorunlardan haberleri olmazsa bu görevler nasıl yapılacak?

Şikâyetleri, sorunları sıkıntıları nasıl çözüme kavuşturacaklar?

Bahane olarak yerel haber sitelerini okumadıklarını mı söyleyecekler?

Üç yıl yıldan beri her platformda bu sıkıntıyı tekrar tekra dile getiriyoruz. İnsanlar bazen bırakın özel araç tutabilecek parayı, otobüsle gidebilecek yol paralarını bile konu komşudan topluyorlar.

Zaman zaman beraber çalıştığımız boyacı arkadaşlarla aramızda para topluyor ve kanser hastası çocukları, onu da müsait araç bulabilirsek araç sahibine yakıt parasını vererek kemoterapiye veya kontrole götürüp, sonra tekrar gidip geri getiriyoruz.

Çok mu zor yetkili kurumların biraraya gelerek bir araç tahsis etmesi ve bu hastaların nakillerini gerçekleştirmesi! 

Hemen yanıbaşımızda ilçe olan Ereğli Belediyesi böyle bir hizmeti gerçekleştiriyor, her Salı günü bir otobüs, kanser hastalarını Konyaya götürüyor, kalacak hastaları bırakıyor, önceden bıraktığı hastaları alarak Ereğli'ye geri dönüyormuş.

Bu köşede kaç kez  konuyu dile getirdim.

“Umarım yetkililer bu isteğimizi dikkate alırlar, tatsız bir olay olmadan gereğini yaparlar” diye.

Aradan üç yıl geçti, üç yıldır vekillere, eski belediye başkanına gerek mesaj yazdık, gerek aracı ile bildirdik. Hatta iktidar partisinin il teşkilatından bir yetkili bizden bu hastaların bilgisini istedi, ilgileneceği hususunda söz verdi fakat bir daha geri dönmedi. Kendisine bu konunun akibetini sorduğumuzda ise bir cevap yazmaya bile tenezzül etmedi.

İlla ki birilerinin Allah göstermesin ölmesi mi bekleniyor anlamıyorum.

Biri duysun artık bu sorunu. Vali Bey duysun örneğin, İl Sağlık Müdürü duysun, Belediye Başkanımız duysun ve bu sıkıntıyı bir an önce giderme yoluna baksınlar, emin olsunlar ki çok büyük dualar alacaklar küçücük yaralı yükseklerden.

Netice olarak, kamu kurumu yöneticilerinin birçoğunun, 'yerel haber sitelerini' hiç okumadığını en azından bu örnekle çok iyi biliyorum.

Hayra doğru İnşaallah...

Salih Cengiz

Düzenleme : 11 Mayıs 2019 16:16 Okunma : 1365