Siyah ve Beyaz | Karamandan.com - | Karaman Haber

Siyah ve Beyaz | Karamandan.com - | Karaman Haber

22 Mayıs 2019 Çarşamba
Siyah ve Beyaz
Aslına bakıldığında çok şey çağrıştırır siyah ve beyaz. Arkasında bir toplumun düşünce yapısını, benliğini yansıtır. Bizi yansıtır siyah ve beyaz. Ortamız yoktur çünkü bizim. Mesela gri nedir bilmeyiz biz. Söyler misiniz bana gri nedir?
 
 Tek bir doğrumuz vardır bizim veya tek bir yanlışımız. Gerisini düşünmeyiz bile. Ama keşke böyle olsa, bu bile değil aslında durum. O doğrularda bizim değildir aslında yanlışlarda. Başkasının yanlışını da biz savunuruz doğrusunu da hem de körü körüne. Bir şeye gönül vermişsek eğer onun doğrusunu da biz kabulleniriz yanlışını da. Belki biz öyle düşünmüyor olabiliriz ama onun hiçbir önemi yoktur. Kafamızda oluşan istemsiz savunma mekanizması bizi bunu yapmaya iter. Buna sebebiyet verende aslında yine biziz. Sayısız örnek vermek mümkündür buna. Mesela ülkemizdeki en büyük tutkulardan birisi futbol.
 
Ben bir takımın taraftarıysam, o takımı tutuyorsam, diğer takımlar benim için düşmandır. Bu düşmanlığın bana statta rakip takım oyuncusuna küfür etme, pet şişe fırlatma stat dışında rakip takım taraftarını dövme, aşağılama gibi özgürlükler de tanıdığını kendimizi inandırmışızdır yeterince. Yani taraf olma uğruna insan olduğumuzu unutuyoruz çoğu zaman. Yani bu kadar karşıtız birbirimize. Kendi kendimizi ayrıştırıyoruz, başkasının bize bunu yapmasına gerek yok. Biz bürünüyoruz siyah ve beyaz tonlara. Bunun en büyük etkeni ise eleştiri nedir bilmiyoruz. Söyler misiniz bana eleştiri nedir?
 
Yaptığımız her şey onaylansın isteriz, kimse yanlışı söylemesin. Birisi bizi eleştirdiği zaman küseriz, darılırız. Ama bireysel ve toplumsal gelişimin oluşabilmesi için bu çok önemli etkeni bilmeyiz. Kendimizin eleştirilmesine izin vermediğimiz gibi tuttuğumuz partinin, takımın veya arkadaşımızın eleştirilmesine de izin vermeyiz. Başkası konuşur, oynar, yazar, çizer biz ise onların hiç düşünmeden,  yanlışlarını söylemeden, gözümüzdeki at gözlüklerini çıkarıp bir kenara koymadan bedava avukatlığını yaparsak Allah’ın bize bahşettiği akıl ve irademizi de alıp bir kenara koymuşuz demektir. Taraf olmayalım demiyorum olalım, destekleyelim, sevelim, gönül verelim ama sevdiğimizin bir yanlışı varsa onu ilk biz söyleyelim, eleştirelim. 

Okunma : 3649