Sendromsuz Çocuk | Karamandan.com - Karaman Haber

Sendromsuz Çocuk | Karamandan.com - Karaman Haber

05 Nisan 2020 Pazar
Sendromsuz Çocuk

Merhaba sevgili okurlar,

Bu yazım ‘çocuğum acaba iki yaş sendromunda mı? Her yaşın sendromu mu olacak? Sendromlu çocuk mu olurmuş?’  diye sorularla boğuşanlara gelsin…

Bebeklik döneminden çocukluğa atılan ilk adımlar olan 1-3 yaş arasında anne ve babalar zorlanır, çocuklar inatlaşır, kendi bağımsızlıklarını ilan etmek isterken bir yandan da ayrılma kaygısı yaşarlar. Bu yaşlarda çocuklarınız bireyselleşme çabasına girerler ve kendilerini tanımak, yapabileceklerini keşfetmek için farklı tepkilerle karşılaşabilirsiniz. 

Henüz dil gelişimleri, iletişim kurma becerileri tam gelişememiş olan bu çocukların inatlaşma, agresif tavır gösterme, bağırma, huzursuz davranma, her şeye hayır deme gibi tavırlar takındıklarını görebiliriz. Biz gelişimciler olarak bu sürecin  çok normal ve olağan bir durum olduğunu kabul ettiğimiz gibi ailelerin de bu durumu sakin ve anlayışlı bir şekilde atlatması adına çalışmalar ve bilgilendirmeler yürütmekteyiz.

Peki ne yapalım da biz bu çocukların dilinden anlayalım?

Önceliğimiz çocuğunuzu sizden başka en iyi tanıyan birisi olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Sevdiği, sevmediği yemekler, kalabalık ortamlarda rahatsız olup olmaması, en sevdiği oyuncağı, evde en rahat olduğu köşeyi  en iyi sizler bilirsiniz. Çocuğunuz sizinle birlikte güvende, rahat ve huzurludur fakat bazı zamanlarda çocuğunuz kendini dış dünyaya ispatlamak amacıyla davranışlarında değişiklikler olacaktır. Saldırgan ve inatçı tavırları sonrasında şımartıldığını, yeterli düzeyde sınırlar koymadığınızı düşünüp öfkelenebilirsiniz. Bu öfkenin karşısında çocuğunuz sizi anlamayacak aksine daha çok tepki alacak ve sizinle zıtlaşmaya başlayacaktır. Dikkat!

2 yaş sendromu her çocuk için geçerli olup sağlıklı bir birey yolunda adım atılan psikolojik bir gelişim aşaması/parçasıdır. Anneye bağımlı olarak geçirdiği zamanlardan sonra atılan adımlar, konuşmaya başlaması ile çocuk anneden yavaş yavaş uzaklaşmaya başlar. Kendisinin bir birey olduğunu ve bir şeyler yapabileceğinin farkına varır. Kendi benliğinin farkını varır ve kendini tanımaya başlar. Bu yüzden her şeye hayır demesi kendisinin de fikirleri olduğunu gösterme çabasıdır.

Dinleyin, anlayın ve uzlaşın!

En önemlisi de çocuğunuzla inatlaşmayın!

Sevgili aileler,

Çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılamalı, onlarla etkili ve doğru bir şekilde iletişime girmeli ve verimli vakit geçirerek  bu sendromun belirtilerini en aza indirgeyebilirsiniz. Emir cümleleri kullanmak, ses tonunu ayarlayamamak, anne ve babanın tutarlı davranmaması, sınırlamayı ve özgür bırakmayı dengeli tutamamak çocuk ile çatışmanıza neden olacaktır. 

Çocuğunuzla göz hizasında sakin ses tonu ile yapılan konuşmalar etkili olacaktır. Çocuğunuza sorumluluk verebilir onun başarabileceği görevler ile doğru davranışları pekiştirebilirsiniz.  Tehlike görmediğiniz alanlarda çocuğunuz düşsün kalksın yeter ki enerjisini atsın! 

NE ZAMAN BİTER?

2 yaş sendromu, çocuğunuzun kişisel ve sosyal gelişimine göre 3 - 3,5 yaş arasında son bulabilir ya da 4 yaşa kadar da sürebilir. Çocuğunuz duygusal ve bilişsel olarak yeterli olgunluğa eriştiğinde bu sendromun sona ereceğini unutmayın. 
Çocuklarınızla keyifli, huzurlu ve bol oyunlu günler geçirmeniz dileğiyle…

Ezgi Cingöz 

Okunma : 1396