Önünüzdeki Maçlara Bakın Artık | Karamandan.com - | Karaman Haber

Önünüzdeki Maçlara Bakın Artık | Karamandan.com - | Karaman Haber

20 Ağustos 2019 Salı
Önünüzdeki Maçlara Bakın Artık

Avrupa sahalarında kupalardan veya Türkiyede kupalardan elenen futbol takımları, artık oralarda kendilerine ekmek çıkmayacağını anladıklarında lige bakarlar.

Ligde kötü durumda olan takım artık küme düşmemek için kümede bir yerlere tutunmak için, ya da hala elinde başarabilecek bir şeyler varsa ilerideki maçlara bakarlar. İstanbul takımları olan üç büyükler bunu hemen her yıl sırayla yaşarlar, artık lige yüklenirler. Kısa sürede de buradan da elenirlerse artık 'züğürt tesellisi' misali intertoto'ya odaklanırlar.

Tüm bu mücadeleler sonrası sahada hiçbir varlık gösteremeden ayrılan, belki de küme düşen "kağıttan kaplan' takımın ezik futbolcularından biri kameralar ve objektifler karşısında yukarıdaki başlıktaki o umut dolu klişeyi zırvalar.

Önceleri hafife aldığımız fakat seçim günü sonrasında iki hafta boyunca tüm seçmenleri nefes nefese bırakan itirazlar, sayımlar, meydan okumalar sonrası YSK İstanbul seçimlerinin galibini açıkladı ve sular biraz olsun duruldu.

Henüz önümüzde iktidar partisinin olağanüstü itirazının neticesinin açıklanacağı YSK kararı var. Ki, bence bu çok gereksiz bir hamle oldu. Bu hamle TKP'nin Tunceli'de Maçoğlu gibi birini 'halk kahramanı' çıkarması gibi, İstanbulda da CHP'den, üstelik mağdur edilmiş bir kahraman çıkarılmasından başka bir işe yaramaz.

Düşünsenize, Erdoğan 25 yıldır hizmet verdiği İstanbul'u kaybetti.

Melih Gökçek'in 25 yıldır hizmet verdiği Ankara kaybedildi.

Adana, Mersin, Antalya Cumhur İttifakı'nın elinden çıktı.

Karaman'da bile 'kibir' kaybetti. Ortalıkta 'yarı tanrı' gibi gezinenler bir anda buhar oldular ve sessizliğe büründüler.

Aralarında tek 'erdem' sahibi olan İl Başkanı imiş ki, İl Teşkilatı sanki suya sabuna hiç dokunmamış gibi sıcacık koltuklarında yerlerini muhafaza ederlerken istifa etme yürekliliğini gösterdi.

Teşkilâtın yeni başkan seçme pişkinliği ise ayrı bir tartışma konusu. Aslında tüm tekilatın: İl Teşkilatı, Kadın Kolları, Gençlik Kolları da hepsi birden istifa etmeli ki, Ak Partili seçmenin içi soğusun.

Evet, çeyrek asırdır,  aralıksız seçilen ve binlerce büyük projelere imza atan bir parti neden kaybeder? Asıl düşünülmesi, cevap verilmesi gereken konu bu olmalı.

Genel kanaat, AK Parti uzun zamandır kendi tabanına yabancılaşmıştı, kendi seçmenine bile tepeden bakmaları, öne çıkanların arkadakileri unutması, kendi içinde bir aristokrasi oluşturma çabaları, mutfaktaki yangın, hane halkının geçim şartları, işsizlik, eyt, artan yoksulluk gibi toplumsal sorunları görmezden gelme alışkanlığı almış başını gidiyordu.

Buna benzer birçok sebep sıralamak mümkün, herkes her şeyin farkında zaten.

CHP ise zaten var oldu olalı öğleye kadar uyuyup ögleden sonra gazetelerde okuduklarıyla dünyayı görenlerin bir araya geldiği bir yapıydı. Biz, sabah 7'de kalkıp işe gidenlere zaten yabancıydılar.

AK Partideki bu rehavetin farkına çoktan varmışlardı. Neticede durumdan en iyi şekilde faydalanıp, diğer üç partiyle birlikte YSK'yı bir katakulliye getirip zafere ulaştılar. 

Seçim tartışmaları İstanbul seçimleri üzerinden sürüp duruyor, devam da edecek.

Biz Cumhur İttifakına destek veren seçmenlere gelince; iktidar partisinin hataları, yanlışları nedeniyle Almanya yenilince biz yenilmiş sayıldık gibi bişey oldu.

Salih Cengiz

Okunma : 1120