Onun Arabası Var | Karamandan.com - | Karaman Haber

Onun Arabası Var | Karamandan.com - | Karaman Haber

26 Nisan 2019 Cuma
Onun Arabası Var

Bir kaç hafta evvel beş dev şirketin ortak girişim grubu olarak Türkiye'de yerli otomobil üretecekleri açıklandı. Peki Alman medyası bunu nasıl karşıladı? Kimisi Tagesspiegel gibi “Luftnummer” (yani artistlik) diyerek alay etti. Başkası Focus gibi “Süper Car?” diyerek alay etmeye çalıştı. Die Welt gazetesi de boşuna para harcandığını iddia etti (“Verbranntes Geld”, yani yakılan para). 

Alman medyasının ne cevapları ne de üslubu bizi şaşırtır. Çünkü Türkiye'nin araba üretmesi kime zarar verebilir? Elbette şimdiye kadar araba üreten ülkelere. Bunların en başta Almanya vardır. Alman arabalar ve alman mühendisliği dünyaca meşhurdur. Orasını anladık. Ama birisi üretiyor diye başkası da illa ömür boyu tüketici mi olmalı? 

Geçen yıl Türkiye'de 1,5 milyon yabancı araba üretilmiş. Demekki bu işi anlayan ustalarımız var. Devletin de yerli araba üretimi için desteği var. Bu projeye talip olan şirketler de var. Ve en önemlisi kamuoyu da dört gözle bu projenin başlamasını bekliyor. Yani tüm şartlar yerinde. 

Bazıları diyebilirki; yerli otomobile ne gerek var? Mesele yerli araba üretimi değil. İster Alman arabasına binersin, ister Japon arabasına, ister İtalyan arabasına. Mesele ırkçılık veya milliyetçilik de değil. Asıl mesele Türkiye'nin başka ülkelerden muhtaç olmamasıdır. Yarın herhangi bir sebepten dolayı yabancı şirketler Türkiye'den çekilirlerse zor duruma düşeriz. Başka ülkelerden ve yabancı şirketlerden muhtaç olmak istemiyorsak uzun vadeli düşünmeli ve girişimci olmalıyız.  


Dr. Fatih Şeker

Okunma : 1605