Not: Efendiler, Cumhuriyet, Bugün de Var (!) | Karamandan.com - Karaman Haber

Not: Efendiler, Cumhuriyet, Bugün de Var (!) | Karamandan.com - Karaman Haber

07 Temmuz 2020 Salı
Not: Efendiler, Cumhuriyet, Bugün de Var (!)

Bu memlekette her nevi sanattan sanatı halkın anlamayacağını ön görebilen koltuk sahipleri var, dikkat!..

Daha üç gün önce “Efendiler…” ile başlayan Cumhuriyet ile yaşadığımızı, yaşayacağımızı bizlere hatırlatan İnstagram hikâyelerinin içinde kaldık.

Üzerinden daha birkaç gün geçer geçmez, halkımız maalesef bir takım mevki sahipleri yüzünden özüne döndü.

Yeniden, yine, halkımızın Cumhuriyet’e layık olmadığını ön görebilen bu kafalar, halkımızın sanatsal eğitimine, kendilerince basit ön görüleri yüzünden ket vurmaya devam ediyor.

Halkın eğitimi için var olan vilayet eğitim merkezlerinin başında olmayı, halkın vizyonunu tayin edebilme hakkını kendinde görebilen kimseler; halkın hep ileri, hep ileri amacına aykırılık teşkil ediyor.

Hayır bayım, halkımız sanata ilgi gösterir, iş o ki, siz onlara sanatı sunun!

Elinde halkı eğitme fırsatı bulunan fakat ipe sapa gelmez empatilerle onların ilgi göstermeyeceğini varsayarak, eğitim hakkını onlardan alan kanaat önderleri şunu bildikleri halde bilmelidirler ki; siz halkın önüne ne koyarsanız, onlar ona ilgi gösterir. Bu çok derin manalara sahip bir sanat eseri de olabilir, çok basit algılanır, çeşitli sanatlardan çeşitli basit komediler de olabilir. Siz halka onların anlayamayacağını, onların seviyesini alt tabaka olarak varsayıp basit eğitsel uğraşlarla baş başa bırakamazsınız!

Sizin amacınız; o koltuklarda, o mevkilerde olmanız, halka güler yüzle hizmet ve onları her daim gelişmiş ülkelerden de gelişmiş ülkelerin üzerinde hedeflerle eğitmenizi içermelidir.

Hatırlarsanız, Cumhuriyet! Evet, Cumhuriyet!

Bu şekilde kendi kendini yöneten ülkelerin vatandaşları, her daim geleceğe umutla, hep yeni hedeflerle bakar. Cumhuriyet’i benimseyen bir halktan bahsediyoruz. Sırf siz mesailerinizi tamamlayıp maaşlarınızı tez elden alasınız diye, genlerinde bu denli demokrasi, gelecek hırsı barındıran bir halkı kendi küçük oyunlarınıza alet edip, onlara küçük hedefler sunamazsınız!

Bu halk, her zaman geleceğine ışık tutacak hedefteki yöneticilere ihtiyaç duyar. Benden söylemesi, gün gelir siz o koltuklardan gidersiniz fakat geriye yine hep geleceğine büyük hedeflerle, aydın bakan Türkiye Cumhuriyeti halkı kalır! Eğer siz bu hedeflere hizmet etmezseniz, sizi ne tarih yazar, ne de ecdat affeder!

CUMHURİYET: …UYGARLIĞA, ÇAĞDAŞLIĞA DURMADAN, YILMADAN KOŞMAK DEMEK!

Ferdi Şah

Düzenleme : 01 Kasım 2019 15:47 Okunma : 1676