Neslin Islahı Arzın İmarı | Karamandan.com - Karaman Haber

Neslin Islahı Arzın İmarı | Karamandan.com - Karaman Haber

09 Ağustos 2020 Pazar
Neslin Islahı Arzın İmarı

İnsanlar; hep güzel bir dünyada, başka bir ifade ile cennet gibi bir ortamda yaşamayı arzu/hayal ederler.  Fenada olmaz aslında. Ancak bu bir rüya ve rüyadan uyanmamak için yaşanılabilir bir dünyanın tesis edilmesi ve gelecek nesillere bırakılması şart.

Peki bu gün böyle bir dünyanın varlığından bahsedilebilir mi? Geçmişte var mıydı acaba! Benim bildiğim kadarı ile tarihin farklı zaman dilimlerinde böyle yaşanılabilir dünya coğrafyaları oluşmuş.  Yaşanılabilir dünyadan kastımız nedir ? Kastımız, insanların inandıkları gibi ve birbirlerinin hakkına-hukukuna riayet ederek kardeşçe geçinip gittikleri bir ortamın oluşmasıdır.

Yeryüzü yani arz, insanların her türlü ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde donatılmıştır şüphesiz. Dolayısı ile mutlu ve huzurlu olarak yaşamak için bir eksiklik söz konusu olamaz. O zaman bu gün nedir insanlığın çektiği bu zulüm, kasvet, kargaşa, işkence ve her şeye sahip olma duygusu ile yanı başındakinin hakkını gasp ederek göz göre göre onların ölümüne sebep olmak. 

Arzın yeniden mi imar edilmesi gerek acaba? Aslında arz her gün yeniden bir çok yeni hesaplarla yapılmış projelerle imar edilmiyor mu? Çok katlı binalar, yollar, köprüler, parklar, eğlence merkezleri vesair, vesair. 

İmar etmek;  bir yapım işi mi, bir zihin işi mi? Yapım işi ise Ad ve Semud kavimlerinin tarihin sahifelerinde derin iz bırakan bir imarından söz eder  Ku’an-ı Kerim. Yüksek sütunlar sahibinden ve kayaları oyarak yapılan çok güzel evlerden. Ne hazindir ki bu kavimler helak olmuştur ve cehennemi zümarada yerlerini almışlardır. Öyleyse imardan kasıt kesinlikle yapım işi değildir. İmarın başka bir anlamı ve izahı olmalı.

Arzın imarı neslin ıslahını beraberinde getirmeli yada ıslah edilen nesil imar edilmiş bir arzın tesisini mümkün kılmalıdır.

Arzın imarı; bir zihin algısının yansıması ve bir zihnin inşa süreci olmalıdır. Temel ilkeleri TEVHİD, ADALET, ÖZGÜRLÜK, MERHAMET, MEŞVERET , AHLAK VE ONUR olan bir zihin dünyasının tesis edilmesidir arzın imarı.

Yüce yaratıcının tekliğini kabul eden ve bu uğurda bir medeniyet tasavvur ederek, bu medeniyetin oluşturulmasında yukarıda da bahsettiğim (TEVHİD, ADALET, ÖZGÜRLÜK, MERHAMET, MEŞVERET , AHLAK VE ONUR) temel ilkeleri olmazsa olmazlar kabul eden bir nesil arzı imar edecek ve yaşanılabilir bir dünyanın inşasını gerçekleştirecektir.

Kendi dünyasında kaybolan, başkasının mutluluğuna, hüznüne, kederine, açlığına, tokluğuna, ağrısına, sızısına ortak olmayan insanların çoğaldığı hatta her yeri sarıp sarmaladığı bir dünyada arzın imarından söz etmek elbette çok zor.  Ama imkansız değil? İmkansız olduğunu düşünmek, bitmek, tükenmek, yok olmak, hepsinden önemlisi Allah’tan ümit kesmektir. Allah’a güvenmemektir. 

Sözümüz var, neslin ıslahı ve arzın imarı için. Sözümüz var 21. yy.lın kaotik sokaklarında dolaşıp duran serseri kurşun gibi gideceği menzili bulamayanlara bu menzili gösterecek. Sözümüz var, fitne ve fesat yuvalarından kurtulmak isteyenlere. Sözümüz var, çözülemeyen problemleri olanlara. Sözümüz var, dünyada zalimlere dur diyecek yüreklere. Sözümüz var… 

 

Okunma : 6831