Karamandan.com

Karamandan.com

19 Eylül 2020 Cumartesi
Nerede O Eski Sanatçılar?
Evet, soru basit ama cevap meçhul.
Kategori : Köşe Yazıları
20 Mayıs 2019 01:35
 
Nerede O Eski Sanatçılar?
karaman

Evet, soru basit ama cevap meçhul... Acaba o güzel sanatçılar o beyaz atlara binip uzaklaştılar mı?

Bana göre evet!

İsterseniz önce sanatçı kimdir bunu bir tarifleyelim;

Sanatçı: Sanat kollarından birinde başarı gösteren kimseye sanatçı denir. Örneğin Tiyatro, Müzik vs.

Peki, sanatçı topluma mâlolmuş bir kişi midir?

Kesinlikle!

Sanatçı dediğimiz kişiler sanatını duvarlara taşlara aktarmıyor ve taştan duvardan para kazanmıyor değil mi?

Topluma mâlolmuş bu kişiler eskiden işinde gücünde olan, topluma nasıl daha faydalı olurum diye düşünen nezaket çerçevesinde ve asla ikiyüzlü olmayan kişilerdi. Benim Yaşım 34 eskiler diyebilecek yaşlardayım, hatırlıyorum bir Kemal Sunal, Barış Manço, Cem Karaca sanatının dışında başka bir olayla çıkmazlardı toplumun karşısına.

Çünkü toplumla tek ortak yanları sanatlarıydı. Diğer bütün durumları kişiseldi. Siyasi görüşü, tuttuğu takım vs. Benim asıl değinmek istediğim nokta ise ülkemizde herkesin bir fikir belirttiği siyaset olacak.

Ben çocukken duyardım esnafın takımı, siyasi görüşü olmaz esnaf esnaftır toplumun her kesimine hitap eder ve ekmeğini herkesten kazanır. Peki, sanatçıda aynı değil midir? Günümüz sanatçıları siyasete siyasetçilerden daha meraklı hale gelmiş durumda. Kardeşim, A partisini desteklersin veya B partisini ama bunu herkese karşı savunman seni seven diğerlerini ötekileştirmenden başka bir şey değildir.

Eee ben vatanım hakkında söz söyleyemeyecek miyim? Söyleyeceksin elbette ama karşı tarafları yargılamadan üzmeden söyleyeceksin. Sen A partisini destekliyorsun B partisini kötülüyor olumsuz konuşuyorsun fakat senin filmine giden, kasetini alan seni alkışlayan seven belki de arkandan dualar eden sadece A partili insanlar değil! Sen neden bu ayrıma giriyorsun ve toplumu kutuplaştırıyorsun? Evet, yanlış duymadınız milyonlarca kişiye hitap eden insanlar maalesef toplumu kutuplaştırma gücüne de sahip insanlardır.

Eski sanatçılar filmini çeker, şarkısını söyler toplumla kucaklaşır, toplumun kişisel fikirlerine girmez işini yapar ekmeğini kazanırdı. Bu kesinlikle böyleydi. Rahmetli Levent Kırca kaliteli bir sanatçıydı Olacak O Kadar programıyla sanatını icar eder kimseyi kırmadan hatta güldür güldüre eleştirisini yapardı işte sanatçılık buydu. Peki, sonra ne oldu? Tamamen kendi fikirlerimi söylüyorum; Günümüz devlet yönetimine karşı sert eleştirileri, seçmene karşı ötekileştiren yorumlarıyla kendisine zamanında sevgi duyan çoğu kişinin nefretini kazandı. Gerek var mıydı? Nasip! Demek ki varmış.

Şener Şen hepimizin gönlünde taht kurmuş usta bir oyuncudur öyle değil mi? Ama oda bir insan duyguları var vs. Cumhurbaşkanı ile tokalaştı diye diğer grup tarafından eleştirildi, bu gün diğer gruptan birisiyle tokalaştı diye başka grup tarafından eleştiriliyor. İşte buda bizim insanımızın çoktaan kutuplaştırıldığının somut bir kanıtıdır. Oysaki üstat Şener Şen çıkıp da ne A partisine destek verdiğini söyleyip diğer partileri ve partilileri kötülüyor ne de B partisine. O bir ünlü kişi ve politikacılarla işi gereği nezaketen de olsa el sıkışacak. Bu ayrımı da anlamak gerekir.

İşte günümüz pek çok sanatçının iradesine yenilip ülkemizin en hassas noktası olan siyasetin içine girdiği zaman kendisini tanıyan, seven milyonlarca kişinin de sorumluluğunu aldığını unutmaması gerekir. Sanatçı sanatçılığını, esnaf esnaflığını, politikacı ise siyasetçiliğini yapsın yeter!

Soner DİLEK

Okunma : 1761
guney sigorta
EKSPERTİZ
karaman


Gündem haberleri
SON DAKİKA: ŞEHİDİMİZ VAR
18 Eylül 2020 Okunma: 15443 Gündem
Karaman'da pancar üreticilerinin sorunları masaya yatırıldı
17 Eylül 2020 Okunma: 14919 Tarım
Karaman elması artık ihraç edilecek
15 Eylül 2020 Okunma: 10713 Ekonomi
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın