Nedense basit olanı sevmiyoruz | Karamandan.com - | Karaman Haber

Nedense basit olanı sevmiyoruz | Karamandan.com - | Karaman Haber

20 Ekim 2019 Pazar
Nedense basit olanı sevmiyoruz

Sıradan diye umursamıyoruz. Her konuda basit izahatları bir köşeye itip en kompleks ve anlaşılmaz ifadelere başvuruyoruz. İfade ne kadar anlaşılmaz ise o kadar değer veriyoruz. Gizem, strateji, sır, olağanüstülük hayrete kaptırarak dehşete sevk ediyor bizi. Özellikle dini konularda da kılı kırka bölüp neredeyse gündelik hayatımızda hiç yaşamayacağımız bir konu üzerinden dini tartışma arayıp buluyoruz. Tıpkı siyasal gündemde olduğu gibi. 

Ne kadar karmaşık hale getirirsen en iyi yorumcu oluyorsun. Televizyonların aranan yüzleri oluyorsun böylece. Bugünlerde galiba aynı durumla karşı karşıyayız. Alçıdan ellerin öpülmesinden, peçetelerin kutsanmasına kadar tüm saçmalıklar, saçma şekilde topluma empoze ediliyor.

Söylenecek çok şey var. Ama sanatın, felsefenin, edebiyatın ve estetik olan insani her şeyin neden hayatımızdan göç ettiğini belki de burada aramak lazım. “Şimdi sırası değil” diye ötelediğimiz veya ötelemek zorunda bırakıldığımız tüm renklerimizi ve kokularımızı yeniden sokaklara dökmemiz lazım. Her mevzuyu siyasallaştırdığımızda ve her şimdi sırası değil diye itelediğimiz estetik bir eylem ya da düşünceyi sırf siyasal gündeme sığmıyor diye raflara kaldırdığımızda sokağın rengi soluyor. Düşünce ve estetik alıp başını gidiyor. Geriye vahşiliği ve bencilliği bırakıyor. 

Şimdi ne kadar yarım kalmış şiir, makale, deneme, kitap, resim, felsefe, müzik ve duygu varsa tamamlama vakti. Büyük hedeflerimize giderken, küçük ve basit adımların ne denli değerli olduğunu fark etme vakti. 

Okunma : 2076