Ne olmuş bu Karaman'a böyle? | Karamandan.com - | Karaman Haber

Ne olmuş bu Karaman'a böyle? | Karamandan.com - | Karaman Haber

13 Aralık 2019 Cuma
Ne olmuş bu Karaman'a böyle?

Gönüller Sultanı Muammer Baran gibi bir bilge, ermiş insan ülkelerin tarihinde bazen bin yılda bir gelir, hele bir şehre gelmesi o şehir için çok büyük bir şanstır, zenginliktir.

Karaman'dan bir Gönüller Sultanı Muammer Baran geçti. Üç kuşak Karamanlı bu bilge ermiş insanın bilgi ve ulvilik akan sesini dinledi, nurlu güler yüzünü gördü, şiir okumasını, dua etmesini, mızıka sesini dinledi.

Ne mutlu Karaman'a bir Gönüller Sultanı Muammer Baran'ları oldu, üç kuşak onun kültürünü, ulviyetini, sevgisini görerek  büyüdü. 
Ne kadar çok şanslı Karaman ve Karamanlılar...
Fakat!..
Gönüller Sultanı Muammer Baran eğer ki İstanbullu, Ankaralı, İzmirli, Adanalı, Manisalı, Kayserili ya da her hangi başka bir şehirli olsaydı, o şehirler bu dünyaya ancak bin yılda bir gelebilecek benzersiz önemli insanı tüm ülkeye ve tüm dünyaya tanıtmak için her şeyi yaparlardı. Böylece kendi şehirlerinin ismi de iyi ve tanıtıcı bir şekilde anılırdı.

Yazık, çok yazık...

Karaman, Konya'nın ilçesi olmaktan kurtulmak istiyorsa, Antalyalı 'Noel Baba'dan, Kayserili Yaman Dede' den daha muazzam bir zat olan karamanlı ermiş, bilge 'Muammer Baran'ı öne çıkarsın, Türkiye'ye, dünyaya tanıtsın. Kayseri belediyesi, sırf kendi şehirlerinin isimlerini ve kültürlerini tanıtmak için ‘Yaman Dede Şiir Yarışması’ açmış... Kayseri biliyor ki; kendi değerlerini öne çıkarıp tanıttıkça, kendi şehirleri ve kültürleri de tanınacak, akılda kalacak...

Fakat maalesef, Karaman, bırakın Muammer Baran gibi Türkiye'de ve dünyada bir masal kahramanı kadar popüler olabilecek ve Karaman ismini ve kültürünü tanıtabilecek Muammer Baran’ı tanıtmak için gayret harcamayı, bir şiir yarışması, bir filim yarışması açmayı, bir festival düzenlemeyi... Muammer Baran’ın anısına bile sahip çıkamıyor…

Bu günkü 'Karaman'ın Sesi' gazetesini okuyun!..

Yazık...
Çok Yazık!...

Ne olmuş bu Karaman'a böyle?...

KARAMANLI YAZAR HASAN BARAN

Düzenleme : 01 Ağustos 2019 13:23 Okunma : 2472