Karamandan.com

Karamandan.com

21 Ekim 2020 Çarşamba
Muharrem Kayada Kaldı
Mütedeyyin Hacı Bayram-ı Veli Camii’nin minarelerinde koyu bir tevekkül saklı.
Kategori : Köşe Yazıları
03 Aralık 2019 12:46
 
Muharrem Kayada Kaldı
karaman

Mütedeyyin Hacı Bayram-ı Veli Camii’nin minarelerinde koyu bir tevekkül saklı. Bilmem kaç yüz yıldır aynı inanırlar aynı itikatlarını tam tamına günde beş vakit aynı minareler arasında aynı duayı tekrarlıyor:

“Tevekkel tu taal Allah”
Türkçesi; Allah’a tevekkül ettim.

Tam da bu vakitte caminin Müslüman güvercinleri ve Müslüman esnaf maişet derdinde… Müslüman güvercinler aynı itikada sahip Müslümanların sadakalarını peşin peşin gagalıyorlar.

İş bilir esnaf da aslında aynı şeyi yapıyor. Alış-veriş günlük maişet için olsa da aslında ahiret satıyorlar. Neler yok ki sattıkları arasında; kefen, zemzem, havlu, Yasin-i Şerif hep son yolculuk için tedarik edilmesi gereken mühim ihtiyaçlar!

Eti Zafer Sokak esnafı neredeyse tebdil-i kıyafet; mekânsal ve zamansal dünü yaşıyor. Kılık kıyafetinde dünü yaşayanlar, daha çok bugün için ahiret satıyorlar.

Hani bir deyim vardır; “Hiçbir şeyh müridini bedava cennete göndermez!”

Çünkü müritlerin işi kolay; ödüyor ücretini yıkıyor ceremeyi şeyhine!

İşte Müslüman güvercinler de itikadı sağlam esnaf da sırf bu nedenle ahiret yolcularını ücretsiz uğurlamıyorlar…

Sahi; siyaset yazacaktım. Hani şu Muharrem İnce’nin gizli Külliye ziyaretini! Gerçi taraflar çoktan inkâr ettiler, yalanladılar böyle bir ziyaret olmadığını. Kimi inandı, kimi inanmadı kimi de hem inanmış hem de inanmamış gibi yapıp arada kaldı.

Neyse; dönelim Muharrem İnce’nin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile alışverişine. Muharrem İnce de peşincilerden… CHP Genel Başkanı koltuğunun bedelini peşin ödediğini düşünüyor. Bu inanış Muharrem İnce’yi tüm günahlarından kurtardığına da hükmetmesine yetiyor.
Öyle ya; bilmem kaç yıllık CHP’li, Kemal Kılıçdaroğlu, bilmem kaç yıllık bürokratlıktan sonra bilmem hangi komplo ile koltuğa çöküveriyor.
Anlayacağınız, Muharrem İnce, iktidar mücadelesini öğretmen kökenli olduğu için sandalye kampa oyunu zannediyor. 

O nedenle de CHP Genel Başkanlık koltuğunu bir türlü kapamıyor. İç günü ile bu kez Çankaya Köşk’ünün koltuğuna talip oluyor. Ama bilmiyor ki artık Çankaya Köşk’ü sadece bir sembol, orada bir koltuk var ama sadece sembolik. Yani 23 Nisan koltuğu.  Muharrem İnce, işte bu sembolik koltuğa talip oluyor. Kemal Kılıçdaroğlu da kendi koltuğu ve Külliye yerine Çankaya Köşk’ündeki koltuğa talip olan Muharrem İnce’yi boyuna heveslendiriyor.

Muharrem İnce de bir hevesle Çankaya’ya tırmanıyor ve orada kalıyor. 

Gerisi reklam filmi monoloğu: “Buba Muharrem kayada kaldı…”

Tayfun Karakuş

Okunma : 1883
REKLAM
karaman


guney sigorta
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman’da silahlı kavga: 1 yaralı
18 Ekim 2020 Okunma: 13575 Asayiş
Baba ve oğlunun öldüğü kaza kamerada
19 Ekim 2020 Okunma: 6837 Asayiş
Direksiyon Başında Kalp Krizi Geçirdi
17 Ekim 2020 Okunma: 6748 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın