Karamandan.com

Karamandan.com

15 Ağustos 2020 Cumartesi
Laranda; Derbe ve Lystra
Geçmişten günümüze Karaman'ın isimleri.
Kategori : Köşe Yazıları
11 Haziran 2019 14:34
 
Laranda; Derbe ve Lystra

Geçmişten günümüze Karaman'ın isimleri.

Lycaonia, Larende, Laranda ve Karaman. Eski çağlarda Bizinidi, Talaranza ve Landa olarak da anılmış. 

Bilgiler, bir Katolik kilisesi arşivinden alınmıştır.

Derbe...

Karaman merkez ilçe Ekinözü köyü sınırları içerisinde yer alan Derbe kerti höyük adıyla da bilinmektedir. Höyük üzerinde yapılan araştırmalarda bazı yapıların temel izleri ile MÖ II. Bin, Hellenistik, Roma ve Bizans devirlerine ait çanak çömlek parçaları görülebilmektedir. Derbe’nin İncil’de de adı geçmektedir. Aziz Pavlos tarafından üç kez ziyaret edilen bu yer, Hıristiyanlık dünyası tarafından kutsal kabul edilen bir Psikoposluk merkezidir.

Derbe, Orta Anadolu'nun güneyindeki Roma eyaletinin Galatia eyaletinde, Lycaonia bölgesinde bir şehirdir. Iconium'u (Konya) Laranda'ya bağlayan önemli bir rotadır. Lystra'ya yaklaşık 60 kilometre mesafededir. Paul ve Barnaba, ilk misyonerlik yolculuğunda Iconium şehir görevlileri onları taşlatmaya karar verdiğinde Derbe ve Lystra'ya kaçtı (Elçilerin İşleri 14: 6-21). Paul, Derbe'de zulüm görmekten bahsetmiyor (2 Tim 3:11).

Excavatioms (Kazı ve Hafriyat)

1888'den 1956'ya kadar Gudelisin’in Lystra’ya olan yakınlığına bağlı olarak Derbe bölgesi olduğuna inanılıyordu. Ancak, 1956'da, eskiden kabul edilen alanın 30 mil doğusunda bulunan Kerti Hüyükte, gerçek Derbe olduğunu gösteren bir yazıt bulundu. İkinci bir yazıt daha sonra Derbe’li bir piskoposun mezarını işaret etti. Bu, Paul şehri ziyaret ettikten sonra Derbe'nin yıllarca büyük bir Hıristiyan etkisi olduğunu göstermiştir.

Mudbrick Evleri… (Derbe Kalıntıları)

Mudbrick yapımı (1.Resim), eski ve modern Orta Doğu'da tipik bir yapı tarzıdır. Bu yöntemi kullanarak kerpiç duvarlar taş temel üzerine inşa edilmiştir. Çatı daha sonra tahta kirişler, avuç içi yaprakları veya saman gibi bir çeşit paspas ve harç veya kil gibi bir tür dolgu macunu kullanılarak yapıliyordu. Çatı ve kerpiçler, ya bozulabilen ya da kolayca aşınabilen malzemeden yapılmış olduğundan, arkeologlar genellikle eski binaların yalnızca taş temellerini bulmuşlar.

Lystra...

Lystra (muhtemelen Timothy'nin memleketi) günümüzün merkezinde, Lycaonia pazar kasabası olarak hizmet etmiştir. Pavlus burada ilk misyonerlik yolculuğunda vaaz verdi (Elçilerin İşleri 14: 6-22). Topal bir adamı iyileştirdikten sonra, batıl vatandaşlar derhal Hermes (Zeus'un elçisi) ve Barnaba'nın Zeus (Roma tanrısı Jüpiter ile aynı) olduğunu varsaymış. Şehrin kapıları yakınında Zeus'a bir tapınak vardı ve burada da Zeus'a adanmış bir Hermes heykeli bulunmuştur.

Yaşar Kiraz 

Okunma : 2319
Foto galeri
guney sigorta
EKSPERTİZ
karaman


Gündem haberleri
Düğün kavgası mahalleyi ayağa kaldırdı
12 Ağustos 2020 Okunma: 16679 Asayiş
Karaman'da 11 kişi tutuklanarak cezaevine yollandı
13 Ağustos 2020 Okunma: 8893 Asayiş
Karaman'da Koronalı hastaya ambulans vermediler iddiası
14 Ağustos 2020 Okunma: 7926 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın