Karamandan.com

Karamandan.com

29 Mart 2020 Pazar
Koronavirüsün iş hukukuna etkileri
Çin in Vuhan Eyaletinde ortaya çıktıktan sonra tüm dünyaya yayılan ve küresel bir tehdit haline gelen,Korona Virüsü isimli bulaşıcı salgın hastalık başta sosyal,ekonomik,ticari,bireysel ve iş hayatı olmak üzere yaşamın tüm evrelerini etkisi altına almıştır.
Kategori : Köşe Yazıları
24 Mart 2020 16:25
 
Koronavirüsün iş hukukuna etkileri

Çin in Vuhan Eyaletinde ortaya çıktıktan sonra tüm dünyaya yayılan ve küresel bir tehdit haline gelen,Korona Virüsü isimli bulaşıcı salgın hastalık başta sosyal,ekonomik,ticari,bireysel ve iş hayatı olmak üzere yaşamın tüm evrelerini etkisi altına almıştır.Öyleki ülkeler bu küresel tehdit karşısında olağanüstü pekçok tedbiri hayata geçirmek durumunda kalmıştır.

Bu yazımda Koronavirüsün iş hukukuna olan etkileri üzerinde duracağım.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TEDBİRLERİ:
4857 Sayılı İş Kanununun 77.nci maddesi ,İş Sağlığı ve Güvenliği açısından işverenin yükümlülüğünü düzenler.Madde uyarınca;İşverenler işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği için gerekli her türlü tedbiri almakla yükümlüdür.Madde uyarınca işçilerde işyerinde iş sağlığı ve güvenliği bakımından işverence alınmış tedbirlere uymakla yükümlü olacaktır.

İşverenin bu maddedeki yükümlülüğü sadece mevzuatın gerektirdiği değil aynı zamanda,bilim,teknik ve tecrübenin o anda ulaştığı seviyede alınabilecek önlemleri de kapsamaktadır.

İşveren bu nedenle Koronavirüsü konusunda Dünya Sağlık Örgütü ve T.C Sağlık Bakanlığının önerilerinide göz önünde bulundurmak suretiyle işçinin sağlığını etkileyecek her türlü önlemi almakla yükümlüdür.

Özellikle işyerini dezenfekte etmek,eldiven ve temizlik ürünlerini işçilere ulaştırmak,virüs salgını ile ilgili bilgilendirme toplantıları yapmak gibi tedbirlere müracaat etmelidir.

İşyerinde bir işçinin Koronavirüs vakıası olması durumunda olayın özelliğine göre bu durum “İş Kazası” olarak kabul edilebilecektir.Gerekli önlemler alınmamış ise İşverenin Tazminat yükümlülüğü doğacaktır.

İŞYERİNİN GEÇİCİ VEYA TAMAMEN KAPATILMASI:
Bu kapatma işverenin şahsi tasarrufu ile olmuş ise kural olarak işverenin işçilerine ücret ödeme yükümlülüğü devam edecektir.Ancak işveren işyerinin kapalı olduğu bü süre zarfında,işyerinde fiili çalışmaya bağlı pirim,yol ve yemek ücreti gibi hakları ödeme yükümlülüğü içine girmez.

İŞYERİNİN KAMU KARARI GEREĞİNCE ZORUNLU OLARAK KAPATILMASI:
İş Kanununun 40.maddesi uyarınca işyerinde 1 haftadan fazla işin durmasına neden olan zorlayıcı nedenlerin bulunması durumunda işçiye yarım mesai ödeme yapılır. İşyerlerine yönelik İçişleri Bakanlığının aldığı karantina kararı uyarınca kapatılma durumu zorlayıcı neden sayılır.

Kamu kararları uyarınca işyerinde işin durması ,işverene iş akdini fesih hakkı vermez.

İşçi bu halde iş akdini fesheder ise,Kıdem tazminatı dahil tüm işçilik alacakları ödenmelidir.

ÜCRETSİZ İZİN KULLANDIRMAK:
4857 Sayılı İş Kanununun 22.maddesi uyarınca ücretsiz izin kullandırılabilmesi için işçinin yazılı muvafakatı şarttır.Eğer işçi ücretsiz izin uygulamasına yazılı onay verirse işçiye ücret ödenmeyecektir.

Salgın ve bulaşıcı bir hastalık olan Korona virüsü nedeniyle işveren işçisine yıllık ücretli izin hakkı kullandırabilir.

KISA ÇALIŞMA YAPILMASI:
4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun 2.maddesi uyarınca ,zorlayıcı nedenler ile işyerinde faliyetin tamamen veya geçici durması hallerinde ,3 ayı aşmamak üzere kısa çalışma uygulaması yapılabilir.

Kısa Çalışma yapılabilmesi için Türkiye İş Kurumu ve varsa İş Sözleşmesinin tarafı sendikaya bilgi verilecektir. İşçiler kısa çalışma ödeneği için,pirim ödeme gün sayısı bakımından işsizlik ödeneğine hak kazanmış olmalıdır.

Kısa çalışma ödeneği günlük ortalama brüt kazancın %60 olarak belirlenmiştir .

EVDE ÇALIŞMAYA GEÇİLMESİ:
4857 Sayılı İş Kanununun “Çağrı Üzerine Çalışma ve Uzaktan Çalışma”başlıklı düzenlemesi uyarınca işçinin iş görme ediminin evinde yada teknolojik iletişimaraçları ile işyeri dışında yapılması mümkündür .Ancak bu halde işçiye evden çalışma koşulları sağlanmalı ve iş koşulları ağırlaştırılmamalıdır.İşçiye bu durumda tüm ücret ve yan hakları ödenmek zorunda dır.

TELAFİ ÇALIŞMASI:
İşçinin ücretini almasına rağmen zorunlu nedenler ile işyerinde çalışma olmaması durumunda,işçinin daha sonra çalışarak iş görme borcunu telafi etmesi mümkündür.İşveren2 ay süreyle telafi çalışması yaptırabilir.

TEDBİRLERE AYKIRI DAVRANMA:
İşveren işyerinde gerek iş Mevzuatı ve gerekse dünya sağlık örgütü,sağlık Bakanlığı ve kamunun uyarı ve tedbirlerine aykırı davranarak işçinin sağlığını tehlikeye atar ise işçi haklı nedenler ile iş akdini feshedip,alacak ve tazminat talep edebilir.

Aynı şekilde işçi de işyerinde kamu sağlığı açısından işverence konulmuş kurallar ve tedbirlere tüm uyarılara rağmen aykırı davranırsa,işçinin iş akdi tazminatsız olarak fesih edilebilir.

ALLAH KORONAVİRÜSÜNE KARŞI ÜLKEMİZİ,MİLLETİMİZİ VE TÜM İNSANLIĞI KORUSUN.SAĞLICAKLA KALIN.

Saygılarımla.
Avukat/Arabulucu Mevlüt Akgün

Okunma : 1382
seç
guney sigorta
maboto
atsepete
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
SON DAKİKA: OSB YOLUNDA AMBULANS KAZASI
25 Mart 2020 Okunma: 16610 Asayiş
Karaman Konya yolunda trafik kazası 4 ölü var
28 Mart 2020 Okunma: 13467 Asayiş
Karaman'da coronavirüs karantinaları devam ediyor
26 Mart 2020 Okunma: 11583 Sağlık
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın