Karamandan.com

Karamandan.com

22 Mayıs 2019 Çarşamba
Konya'dan Karaman'a Uçarak Gelen Kişi Kim?
Konya Karaman arası 105 km’dir ve Karaman’da havaalanı da yoktur.
Kategori : Köşe Yazıları
15 Ekim 2018 17:34
 
Konya'dan Karaman'a Uçarak Gelen Kişi Kim?

Konya Karaman arası 105 km’dir ve Karaman’da havaalanı da yoktur. 

Bugün evden eve kendi arabamızla bir buçuk saatte varıp geldiğimiz bu mesafeyi göz açık kapayıncaya kadar bir zamanda kat eden kişilere sahip bir medeniyetimiz var.

Bu medeniyetten ilham alan bugünkü Hollywood ve Bollywood film sektörleri mutantlarla bezeli filmlerinden yüz milyarlarca dolar kazanmaktadırlar. 

Bizler ise akait kitaplarımızda “Evliyanın kerameti peygamberinin mucizesidir” yazmasına rağmen, velayet, keramet ve tasavvuf konularını acımasızca tartışıyoruz. 

Ünlü seyyah Evliya Çelebi Konya’da kaldığı günlerdeki anılarını yazarken Karamanda metfun bulunan Mevlana hazretlerinin annesi Mümine Hatunun ölüm sekeratı sırasında Konya’daki torunu Sultan Veled Efendiyi rüyasında çağrısı üzerine Sultan Veled’in uçarak Karamana geldiğini ve defnettikten sonra döndüğünü yazmaktadır. 

Aşağıda seyahatnamenin bu konuyla alakalı kısmını sadeleştirerek ıttılaınıza arz ediyorum.

“Hazreti molla hünkâr Mevlana’nın en mazbut oğlu idi. M 623 / M 1226 yılında Konya’da doğdu.  Hüsameddin Çelebi hazretlerinden sonra halife olup seccadeye oturdu. Bunun zamanında büyük annesi yani hazreti Mevlana’nın şefkatli annesi Konya şehrinin kıble tarafında bir menzil uzaklıktaki Karaman’da ikamet ediyordu. Bu Sultan Veled efendinin rüyasına büyük annesi girip “yetiş ey çocuğum! Öldüğümde beni defnet” deyince Sultan Veled uyanıp tayy-i mekân ederek (uzak mesafeleri evliyanın anında kat etmesi) Karamanda bulunur. Babasının annesinin ölüm anına yetişerek onu inşa ettirdiği Larende (Karaman) Mevlevihane’sinde defneder. Buradan da tayy-i mekânla Konya’ya gelir. Sultan Veledin bu keşif ve kerametleri ifşa olunca H 712 / M 1313 yılı sonunda vefat ederler. 89 sene ömürden sonra değerli babaları Hünkâr Mevlana yanında defnolunur ki hazreti Mevlana elini uzatarak yer gösterdikleri ispat edilmiştir. Allah’ın rahmeti hepsinin üzerine olsun!

Bu değersiz, günah dolu Evliya Çelebi, H 1060 / M 1650 tarihinde Melik Ahmet Paşa efendimiz sadrazam iken padişahın emriyle bu asitaneyi (Mevlana dergâhı) restore edip onarınca vakfiyelerine bakarak soy ağaçlarının böyle yazıldığını gördüm.”

(Evliya Çelebi Seyahatnamesi 3. cilt s 520)

Mükremin Kızılca
 

Okunma : 5639
guney sigorta
KORKMAZLAR
EKSPERTİZ
maboto
Gündem haberleri
Karaman'da mera kavgası 4 yaralı
18 Mayıs 2019 Okunma: 15355 Asayiş
Karaman'da gençlerin intihar girişimleri arttı
18 Mayıs 2019 Okunma: 15008 Asayiş
TOKİ Karaman Kırbağı 2019 kura çekilişi ne zaman?
20 Mayıs 2019 Okunma: 10295 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın