Kazan Kazan ya da Onların Ağzıyla Win Win | Karamandan.com - | Karaman Haber

Kazan Kazan ya da Onların Ağzıyla Win Win | Karamandan.com - | Karaman Haber

21 Ağustos 2019 Çarşamba
Kazan Kazan ya da Onların Ağzıyla Win Win

Son ekonomik kriz ülke olarak hepimizin belini büktü. Çalışanı, işsizi, emeklisi, esnafı ile artık hepimiz 'yarın' kaygısı ile yaşamaya başladık. Buna ister hükümetin basiretsizliği diyelim, ister dış güçlerin oyunu diyelim, 2009'da 'teğet geçen' kriz, bugün bağrımıza saplanıp kaldı. 

Büyük marketlerin fahiş fiyatlarıyla ne hikmetse başedemeyen hükümet seçim döneminde imaj kaybetmemek için iki büyük ilde manavlığa soyundu. 

Tanzim satış çadırları kurarak belki bir nebze sebze ürünlerine uygun fiyatla ulaşılmasını sağlasa da ekonomi uzmanları bunun kalıcı bir çözüm olamayacağını her fırsatta dillendirmeye başladılar. 

Hükümet bunu yaparken de yine adaletsiz bir uygulama ile sadece 'oy kaygısı' duydukları iki ilde bu uygulama gerçekleşti. Diğer iller yine büyük marketlerin insafına terkedildi.

Bunun yanında büyük alışveriş merkezleri karşısında güçlükle ayakta durmaya çalışan küçük esnafta zor günler yaşamaya başladı.

Kim bu küçük esnaf? Tabi ki bakkal, manav, kasap, pastane, tuhafiye, lokanta, fırın, tornacı, yedek parçacı. Örnekler çoğaltılabilir.

Bu esnafların hepsi de vergi veren, sigorta primi yatıran, az çok  istihdam sağlayan işletmeler.

Hepsi de il ekonomimizin temelini oluşturan ekmek tekneleri.

Durum öyle bir hâl aldı ki siftah yapamayan, yapmış olsa bile masraflarını kurtaramayan belki yüzlerce esnaf var.

Sebebi ise büyük alışveriş merkezleri Karaman'ın toplam cirosuna ortak olması.

Hemen her mahallede bir zincir market, bir giyim mağazası, bir başka ürünü satan kozmetik mağazası vs.

Ve haliyle Karaman esnafının ve bunun yanında yerel üreticilerimizin üretimleri, gelirleri, kazançları düştü.

Çünkü karşılarında iğneden ipliğe hemen her şeyi satan, güçlü bir sermayeyi arkalarına alan büyük kuruluşlar var.

Bu da esnafın satış gücünü düşürürken, diğer yandan istihdam sayısını azaltıyor.

Üstelik bu büyük mağazalar, zincir marketler, yerel üreticilerden ve firmalarımızdan pek de bir ürün alıp raflarına koymuyorlar. Mayalı ekmek, bazlama, birkaç kalem bisküvi çikolata. Benim gördüğüm bunlar.

Oysa tarım ve sanayi  şehri Karaman'da kendi şehrimizde üretilen ürünleri hepimiz raflarda, stantlarda görmek isteriz.

Neticede esnaf mağdur, üreticiler mağdur ve tüketiciler de bir şekilde mağdur.

Peki ya tüketiciler, yani biz?

Hemen her gün, her hafta sonu,  birbirimizle yarışır gibi neden bu zincir market ve mağazalara gidip alışveriş yapıyoruz?

Karaman'da esnafımızın birçoğu siftah yapmadan dükkânlarını kapatırken, hatta kepenk indirirken, şehrimize değil de alışveriş  merkezlerine kazandırmanın mantığı ne?

Günlerce bir çift çorap, ayakkabı, bile satamadan dükkânını kapatan esnafımız varken, bilmem ne marketinden veya mağazasından alışveriş yapmak, kime ne kazandırıyor?

Yok mu zincir market ve mağazalar dışında Karaman'da aradığınız herhangi bir ürünü satan bir esnaf. Yok mu ayakkabı satan, elbise vs. satan?

Örneğin marka gömlek giyeceğiz, şehrimizde gömlekçi yok mu? İnternetten bir kitap almak almak yerine Karamandaki kitapçılardan alamaz mıyız o kitabı. Elinde yoksa o an, siparişle bir iki güne getirtemez mi o kitabı?

Hamburgerleri, pizzaları görünce unuttunuz mu etlekmeği, mevlanayı, sac böreğini, arabaşı çorbasını? 

Sahi, en son ne zaman bir terziye pantolon, ceket, gömlek diktirdiniz?

Tabii şimdi diyeceksiniz ki; "kardeşim, elbette biz de kendi esnafımız kazansın isteriz, fakat bu saydıkların o mağaza ve marketlerde daha ucuz."

Haklısınız, fakat bunun çözümü de esnaf odaları başkanlarının, il yöneticilerinin elinde. O koltuklarda evrak imzalamak, aidat toplamak gibi işlerle uğraşırken birçok çözüm önerilerini de esnafla, ticaret odasıyla, diğer yetkili birimlerle bir araya gelip pekala üretebilirler.

Esnafta pahalı demişken şunu da belirtmek gerekir .

Karamanlılar esnaftan bıkmış. Artık çevremde de farkediyorum, bir işi çıkıpta başta Konya olmak üzere başka şehirlere gidenler, alışverişlerini de orada yapıyorlar. 

Fiyatlar desen kazık, diğer şehirlerdeki fiyatlarla arasında bayağı fark var.

Yani müşteri olmak da zor, hele ki Karamanda. Esnafımız sanki tok satıcı, malı beğenip almazsan fırça bile atanı var. Müşteri memnuniyeti neredeyse sıfır.

Fakat bu düzelebilir bir durum. Hem Karamanlı'nın, yani müşterinin, hem esnafın kazanması açısından.

Bunun için de başta  esnaf odaları, ticaret odası, resmi yetkililer ve bizler şehrin esnafına sahip çıkmalıyız. Tabi esnafın da bize sahip çıkması şart, esnafımızın kendine çeki düzen vermesi şart, günün gelişen şartlarına ayak uydurması şart.

Aksi taktirde ilerleyen günlerde krizin derinleşmesiyle birlikte ne esnaf kalır ortada, ne de alım gücü olan müşteri.

Esnaf uzaktan bakar, kapitalist sistemin öncü kuvveti avm'ler kazanır.

Okunma : 1209
Foto galeri