Katiller aramızda kol geziyor! | Karamandan.com - Karaman Haber

Katiller aramızda kol geziyor! | Karamandan.com - Karaman Haber

29 Mart 2020 Pazar
Katiller aramızda kol geziyor!

Kıymetli Karamanlılar!..

Malumunuz bir insanın ölümüne neden olan kişiye katil denir. Buradaki dikkatinizi çekmek istediğim konu, ölüme sebebiyet vermektir.

Ölüme sebebiyet vermek çok çeşitlilik göstermektedir. Her ne şekilde olursa olsun bunun adı Katilliktir. Katillik  ise bir  kul hakkıdır.

Şimdi bir din gönüllüsü emeklisi olarak, bu konuyu biraz açmadan önce, toplumda baş gösteren bir sıkıntıya dikkatinizi çekmek istiyorum. Özellikle yaşadığım şehir olan Karamandan, bu kadar duyarsızlık beklemezdim. Kırk yıldır bu şehrin çevresinde hayatını geçirmiş biri olaraktan,  birçok konuda şahit olduğum sosyal duyarsızlıkları zaman zaman dile getirdim.
 
Çünkü yaptığım görev icabı,  her gün beş vakit kalabalığın karşısında, yapılan sosyal yanlışlıkları, bire bir muhataplarına söylüyordum ve üstelik, haftada bir de Cuma hutbelerinde  de anlatıyordum.

Zaman zaman başarılı olmuyor da değildim. Lakin ülkemin ve Karaman’ın insanın da,  ayrıyeten bir yasağa karşı alerji  hissetmişimdir hep.

Dini konularda ne zaman bir yanlışı söyleyip doğrusu budur desek, itiraz hazır. Bakınız; Cuma namazı on rekattır, bunu Peygamber efendimiz (sav) de on rekat kılmıştır dediğimizde, kuru softa, kulaktan dolma bilgilerle hemen itiraz edilmiştir. Halbuki kıldığı zührü ahir namazı (son kılınmayan öğle namazı) demektir. İkisinden birini tercih etmek zorundadır. Ya Cuma'yı yada zührü ahiri.

Bugünlerde çektiğimiz sıkıntılar da hep bu sebeple işimizi zorlaştırıyor.

Aynı burada olduğu gibi ,  katiller aramızda dolaşıyor derken, bir gerçeği dile getirmek istedim. 

Bakınız;
Ülkemizdeki bir sıkıntıdan dolayı; yöneticilerimiz,  çok lazım olmadığı müddetçe sokağa çıkmayın diye, bizim iyiliğimiz için bir kural koymuştur. Bizim görevimiz bu kurala uymaktır.
Ama dedim ya , itiraz hemen hazır.

Adam diyor ki; camide hastalık olmaz, ben hasta değilim, evde sıkıldım, biraz hava alacağım, birazdan gideceğim gibi itirazlar hazır.

Halbuki;
Defalarca söylendi ve söyledik. Evde kalın çıkmayın. İhtiyaçlarınızı devletimiz karşılayacak,  özellikle  yaşlılar evde kalsın çıkmasın denmişse, buna uymak farzdır kardeşim. Bunu böyle bilin.  Çünkü bu konuda Allah’ın emride böyledir, Peygamber’inin emride böyledir. Şunu kafamıza sokalım.
 
Yüce Allah “Maide 32 de- Kim bir canı, başka bir cana ya da yeryüzünde fesat çıkarmasına karşılık olmaksızın öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibi olur” buyurması;

Peygamber efendimiz ( sav) de: 
“Allah katında dünyanın yok olması, bir Müslümanın öldürülmesinden daha hafiftir” (tirmizi  diyet 7) Buyurmuştur.
Ayeti kerime den anlaşılan bir insanın öldürülmesi, bütün insanları öldürmüş sayılmaktadır. Peygamber efendimiz (sav)'in hadisinde de;

Bir insanın öldürülmesinin, Dünyanın yok olmasından bile daha kötü olduğunu haber vermektedir.

Sevgili Karamanlı kardeşlerim.
Bir haftadır dışarı çıkmıyordum. Bugün acil bir ihtiyaç için kısa mesafe bir yere kadar gidip geldim. Hem de dikkatlice. Yaşlıda sayılmam. Ağır bir hastalığa da yakalanmadım,acilce hızlıca gidip gelmeye çalıştım.

Ama inanın insanlar, bu kadar çok ilana Emire rağmen, hiçbir şey olmamış gibi caddelerde ve marketlerde. Ya Allah rızası için biraz utanın sıkılın. İçlerinde yaşlılar da vardı.
 
Siz böyle söz dinlemez de, başka şehirlerde olduğu gibi,  polise bıçak çekmeye kadar ileri giderseniz, bunun sonu askerin sokakları kapatmasına kadar gider. Akıllı olalım, yöneticilerimize elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışalım.

Sözün özü şudur:
Eğer bütün bu gelişmeler karşısında, uyarılara kulak asmazsak, yarım yamalak bilgiçlikle, şuursuzca hareket edersek , hem hastalığı kaparız, hem de hastalığın yayılmasını sağlayıp, hem  kendimizin,hem de bulaşmasını sağladığımız insanların ölümüne sebep oluruz.

Sorarım sizlere:
Bu vurdumduymaz halimiz yüzünden insanlar ölürse, katil olmaz mıyız. Sizlere  ayet ve hadis le açıklamaya çalıştım. Bakınız daha dün ölüm yokken, bugün 30 u aştı. Vaka sayısı artmaktadır. Bunun sebebi bizlerin söz dinlemeden, umursamadan hala sokaklarda oluşumuzdur.

Kuralları çiğneyerek, sokaklarda dolaşanlar, içimizdeki KATİLLER' DİR. KATİLLER İçimizde kol gezmektedir.

Evde sıkılıyorum diyenler, unutmayın;
MEZAR DAHA SIKICIDIR.(üstelik bu umursamazlıkla insanların ölümüne sebep olmuşsan, daha da zordur).

Dünya hayatı emir ve yasaklara uyanlar için çok çok daha güzeldir. Çünkü:

Emir ve yasaklar bizim iyiliğimiz içindir. Bu Allah’ın kuralları içinde böyledir, bizim iyiliğimiz için uğraşan  yöneticilerimizin koyduğu kurallar içinde böyledir.

#Evdekalın huzuru bulun
 Allah’a emanet olun
Saygılarımla.

Zihni Ertuğrul

Düzenleme : 23 Mart 2020 11:27 Okunma : 2838