Karamandan.com

Karamandan.com

05 Aralık 2020 Cumartesi
Karamanoğullarına Yapılan Son Saldırı
Karamanoğullarına yapılan saldırılara bir yenisi daha eklendi.
Kategori : Köşe Yazıları
07 Nisan 2020 11:40
 
Karamanoğullarına Yapılan Son Saldırı
karaman

Karamanoğullarına yapılan saldırılara bir yenisi daha eklendi.

Şimdi de bir klavye kahramanı, üstelik cumhurbaşkanımıza danışman olduğu söylenen birisi kendi atalarına hakaret etti.

Saldırı şekli her devirde aynıdır. Bu saldırı ve hakaret “Karaman’ın Koyunu Sonra Çıkar Oyunu” lafıyla da ifade edilen ve yanlış anlaşılan bir sözle revaçtadır. Bu sözü Karamanlı olmayanlar, koyun gibi uysal ama içi hıyanet dolu, manasına anlayarak büyük bir hataya imza atarlar genelde. Ancak bu cümlenin manası bu değildir. Peki nedir? İşte cevabımız:

Karaman beyleri Selçuklunun acziyeti karşısında Moğol istilalarına karşı Anadolu’yu korumak için canla başla çalıştılar. Bir tanesi bile rahat yatağında ölmüş değildir. Sürü sürü Anadolu topraklarına dalan Moğolları maddi güç ve asker zoruyla alt etmek son derece zordu. Bu nedenle Karamanoğlu beyleri geceleri on binlerce koyunun başına mumlar yakarak Moğol ordugâhlarına yakın sürdüler. Bunları asker sanan Moğollar çareyi ya uzaklaşmakta ya da anlaşmada buldular. İşte oyunu sonra çıkan koyun budur.

Ayrıca Nure Sofi atamızın Ermenek fethi de böyle bir oyun ve hileyle gerçekleşmiştir: Zeyve pazarına giden kale erkânını pazarda kırdıktan sonra kıyafetlerini giyerek kaleye girip elde etmişlerdir.

Karamanoğullarına son saldırıyı Cumhurbaşkanlığı’nda İnternet Yayını ve Halkla İlişkiler Müdürü M. Mücahit Küçükyılmaz, bildik kelimelerle gerçekleştirdi.

Kendi adıyla olan sitesindeki alakalı makalesini okudum. Yüz yıllardır tekrarlanan laflar, esefle kınıyor ve derhal özür dilemeye çağırıyorum.

Bu saldırılardan kimsenin de kılı kıpırdamamaktadır. Bundan ancak biz Karamanoğulları evladı olan Karamanlılar alınır ve üzülürüz zira onlar bizim atalarımızdır. O atalarımız zamanlarında Anadolu’yu işgal eden ve herkesi haraca bağlamak isteyen Moğol belasına karşı mücadele ettiler. Osmanlılar ise gözünü batıya çevirmişti ve arkalarının emniyeti için Karamanoğullarıyla hoş geçinmek arzusundaydılar.

Ancak Karamanoğulları hilafeti himayelerinde bulunduran Mısırda kurulu yine bir Türk İmparatorluğu olan Mumluklulara bağlıydı. Bu nedenle iki büyük Türk İmparatorluğu arasında kaldılar ve biat usulü gereği halifenin bulunduğu Memlukluları desteklemek zorundaydılar. Malumunuz 1258 yılında Moğol baskınıyla hilafet merkezi olan Bağdat yerle bir edilmiş, Abbasi halifesi de Mısıra getirilerek hilafet görevine devam ediyordu. Bu durum 1520 yılında Yavuz Sultan Selim’in Mumlukluları alt ederek hilafeti İstanbul’a nakletmesiyle son buldu. Hesap gününde bu bakımdan Karamanoğulları Osmanlılara karşı hata ettiyse bile Allaha verecekleri bir cevapları vardır.

Dünyayı bir virüsün kasıp kavurduğu bu günlerde böyle bir açıklama içimizdeki fitne virüsünü semirtmekten başka işe yaramaz.

Burada Osmanlı Karamanoğlu tartışmaları kimseye bir yarar getirmez. Üstelik ayrışmalara ve birbirinden kopmalara da neden olur.  Bu nedenle bu talihsiz açıklamalar üzerine ağırbaşlı ve vakur olmak durumundayız. Şimdi hiç yoktan bir de Karamanlı Osmanlı ayrışmasına gerek yoktur.

Değerli yazar arkadaşımız Sayın Şerafettin Güç Bey’in dediği gibi “Cumhuriyet Karamanoğlu’nun iade-i itibarıdır”

Hepimiz cumhuriyet çocuklarıyız. Osmanlı da bizim, Karamanoğlu da bizimdir. Simgesi Cumhurbaşkanlığı Forsunda yer alan Türk devletleri de bizimdir. Atalarımızın arasında geçen olaylardan sorumlu olmadığımız gibi birbirimize girecek kadar da ahmak değiliz. Ancak atalarımız arasındaki hoşumuza gitmeyen hadiseleri ısıtıp önümüze koyan terbiyesiz ve hadsizlere de haddini bildirmemiz gerekir. Bu had bildirme bütün mahfiller kullanılarak kendisine tebliğ edilmeli ve alenen özür dilemesi sağlanmalıdır.

Karamanoğullarına aynı laflarla bir hakaret de cumhuriyetten önceki 1. TBMM’de geçmiştir. 1920 yılındaki Konya Delibaşı isyanının ele alındığı TBMM kapalı oturumunda yapılan mebusların konuşmalarında da aynı tabir “Konya, devletimize Karamanoğlu’nun Osmanlıya yaptığını tekrarladı” lafı sarf edilmiştir.

Bazı mebusların bu sözü üzerine, Konya mebusu Mehmet Vehbi Bey:

“Efendim özetin özeti, bazı mebus arkadaşlarımızdan bazı şeyler dinliyoruz. Doğrusu gücümüze gitmez dersek de gidiyor. Konya külahı giydirdi. Konyalılar Karamanoğlu devresini yaptı. Hayır, efendiler; pek yanlış yanılıyoruz, kökü İstanbul’dadır efendiler.” Diyerek savunmaya ve aleyhteki ateşi söndürmeye çalışıyor.” [1]

Burada beni düşündüren farklı bir noktaya daha değinmek istiyorum:

Karamanoğullarını anlatan seyyahların naklettiklerini, Osmanlı tarihçilerinin yanlı olarak yazdıklarını anlatan eserlerdeki hakaretleri akademisyenlerimizin aynen vermeleri benim çok gücüme gidiyor.

Mesela Ermenek’ten geçen bütün seyyahlar anlaşmışçasına: “Eşkıya Karamanoğlu Yurdu” tabirini kullanmakta Nure Sofi atamız için de Ermeni asıllı eşkıyalık yapan bir kişi, olarak lanse etmektedirler.

Bu seyyahların arasından sadece Evliya Çelebi hariçtir. O asla Karamanoğlu’na bir şey dememekte ve “Bâbuna meftuhun limen dehale taâmunâ helalün limen ekele – Kapımız açıktır girene, yemeğimiz helaldir yiyene” özdeyişimizi naklederek her yöremizdeki halkı övmektedir.

Mesela Ermenek’ten ve Karamandan geçerken gezdiği yerleri muhteşem bir tablo şeklinde anlatmaktadır. Ama Ermenek’ten Karamana geçerken Balkusan yerine Kamış boğazı yolunu tercih ederek Karamanoğlu türbesini ziyaret etmeden geçmesi, üzerinde bir baskının olduğunu da akıllara getirmektedir.

İşin vahim tarafı adeta doktorların Hipokrat yeminine sadık kalmaları gibi akademisyenlerimiz de ne yazık ki Ermenek ve Karamanlı olanlar da dâhil, bu seyyahların sözlerini aynen makale ve tezlerinde tekrarlayarak istenmeyen algıya yardımcı olmaktadırlar. Bu aynen aldıkları iktibas, seyyahların ve Osmanlı tarihçilerinin “Nure Sofi Ermeni asılıdır ve Selçuklunun ikta ettiği Ermenek’te ve civarında eşkıyalık yapmaktadır” Tarzındaki ifadedir.

Karamanoğullarıyla alakalı daha önce yayınlanan bir makalemin adresi:

https://www.karamandan.com/Mukremin_Kizilca-Osmanliyi_Yikan_Karamanli-k51508.html

 

 

 

[1] Kaynak: TBMM gizli zabıtları 5. cilt Seksen Sekizinci İnikat

23 Teşrinievvel 1336 Cumartesi

Okunma : 3954
sağlam pen
karaman


Yavuzlar iplik
guney sigorta
Gündem haberleri
Karaman'da yıkıntıdan kafatası çıktı
02 Aralık 2020 Okunma: 9566 Asayiş
Karaman'da şüpheli ölüm
03 Aralık 2020 Okunma: 8692 Asayiş
Karaman'da bir köyün karantina süresi uzatıldı
03 Aralık 2020 Okunma: 6741 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın