Karamanlı hemşehrilerime kırgınım | Karamandan.com - Karaman Haber

Karamanlı hemşehrilerime kırgınım | Karamandan.com - Karaman Haber

30 Mayıs 2020 Cumartesi
Karamanlı hemşehrilerime kırgınım

Karamanlı hemşehrilerime kırgınlığımın ve üzgünlüğümün nedeni;

Kıymetli Karamanlılar, ben bir yazarım. Memleketim, soylu şehrim maalesef hiç tanıtılmamış. Nerelisin dediklerinde Karamanlıyım deyince, bırakın Konya Karaman mı denmeyi, çokları, Karaman neresi, Antalya'nın bir köyümü, diye soruyorlar, Karaman ismi tanıtılmamış, Karaman deyince, Karamanın koyunu sonra çıkar oyunu, diye kinayeli kinayeli gülüyorlar, olumsuz bakıyorlar Karamanlılara. Bari ben Karamanın ismini olumlu duyurayım, soylu bir şehir olduğunu anlatayım, Karaman ismini ülkemde ve dünyada olumluya çevireyim, bir bayrak gibi dalgalandırıp Karaman ismini dünya aleme duyurayım diyerek yedi yıl uğraşıp çok büyük bir emek vererek  bir Karaman kitabı yazdım ve onu Karaman'a  ve Karamanlılara hediye ediyorum. 

Sanırım siz hala Telkadın'ı alıp okumadınız. Okusaydınız  ne kadar Karaman tanıtımı için kıymetli bir kitap olduğunu anlardınız. TELKADIN romanı 2009 yılında çıktı ve çok kısa bir süre içinde tükendi.  Bu ülkenin tüm ünlü yazarları ve eleştirmenleri TELKADIN için, dünya klasikleri arasına girecek bir edebiyat şaheseri dediler ve TELKADIN romanı baştan sona Karaman'ı her şeyiyle anlatıyor. Bu kitabı okuyan Karaman ismini adeta olumlu bir şekilde zihninde ezberleyecek ve mutlaka Karamana gelip kitapta anlattığım yerleri görmek isteyecek. 

Bu kitabın üç yıl daha uğraşıp kırk sayfa daha ekleyip zenginleştirdiğim, eski Karaman terzilerini, Kazımkarabekir'i, Karadağ'ı, Helvacılar Sokağını, Odun Pazarını, Aktekke Camisini, Hamamlarını, Kalesini, Karadağ üstünde kurulan uygarlıkları, yılkı atlarını, mübadelede Yunanistan'a gönderilen Hristiyan Karamanlıları, öğretmen okullarına giden gariban ova çocuklarını, kıraç köyleri, trenleri, Maden Şehrini, Çeşmeli kiliseyi, mürşidi Tabduk Emre ile birlikte Yunus Emre'nin mezarını, Mevlana"nın ailesinin Karaman"a gelişini, daha bir çok şeyi, Karaman'ı dağıyla ovasıyla, tarihiyle, adetleriyle, batırığıyla, her şeyiyle baştan sona anlattığım ikinci baskısının çıktığını sağır sultan bile duydu. Bir şehir politikacısıyla, belediye başkanıyla, iş adamlarıyla, aydınlarıyla, halkıyla, kendi şehrinin ismini duyuracak, böyle potansiyeli çok yüksek bir kitaba bile sahip çıkmıyorsa ben ne yapabilirim efendim? Merak etmeyin Karaman dan başka her yerde alınıyor bu kitap. Sadece Ayvalık da bile üç günde elli tane alındı. Fakat TELKADIN baştan sona anlattığı kendi memleketi Karaman da otuz gündür daha elli tane alınmadı. Acı olan, hazin olan, düşündürücü olan budur. 

Benim üzüldüğüm Karaman kitabı TELKADIN romanının satılmaması değildir. Telkadın başka şehirlerde satılıyor ve her an ikinci baskısı bitebilir. Benim üzüldüğüm kendi şehrinin bu kitaba sahip çıkmamasıdır. Kendi şehrinde alınmamasıdır. Allahtan Türkiye ve Dünya Karaman"dan ibaret değil ve TELKADIN yakında bütün dünyada yayınlanacak ve bütün dünyada alınıp okunacaktır. TELKADIN baştan sona Karamanı anlatan, ama aynı zamanda bir edebiyat şaheseri olan büyük bir kitaptır.  

Ben sizlere Gönüller Sultanı Mummer Baran"dan emanet kalan bir yazarım.   Karamanlılar almış almamış, vefasızlık göstermiş, kadir kıymet bilmemiş, kendi şehirlerine bile vefaları yokmuş, kendi şehirlerinin ismini dünya aleme duyuracak bir kitaba bile dönüp bakmazlarmış, kendi şehirlerinin ismini bir bayrak gibi ülkelerinde ve dünyada dalgalandıracak tarihlerinde bile yetişmeyen bir yazara sahip çıkmazlarmış, hiç umrumda bile olmaz. Ben yine Karaman romanları yazıp dünya aleme duyurmaya devam ederim, yine Karamanlı hemşerilerimi sevmeye devam ederim. Çünkü ben bu toprağın evladıyım, Karamanlıyım. Başka şehrim yok. Her ne olursa olsun. Karaman  benim kalbimdir ve tüm Karamanlılar  babam Gönüller Sultanı Mummer Baran'dan bana kalan kıymetli yadiğarlardır. 
Her ne olursa olsun.

Soylu şehrim, güzel şehrim Karamanı ve ister bencil, ister vefasız olsun babamdan yadiğar gördüğüm Karamanlı hemşerilerimi seviyorum. Onlar benim için kıymetlidirler. 

KARAMANLI YAZAR HASAN BARAN

Düzenleme : 15 Şubat 2018 12:57 Okunma : 13783