Karamandan.com

Karamandan.com

21 Eylül 2020 Pazartesi
Karamanın Ekoturizm Potansiyeli: Güldere Köyü
Güldere Köyü’nü bir eko köye çevirmek.
Kategori : Köşe Yazıları
12 Şubat 2020 11:48
 
Karamanın Ekoturizm Potansiyeli: Güldere Köyü
karaman

Güldere Köyü’nü bir eko köye çevirmek. Köy yaşantısını merak eden şehir insanına birkaç günlüğüne gelip tatillerini geçirebilecekleri aynı zaman da köylü gibi yaşayacakları ortamlar hazırlama.

Köy halkı köye gelen şehirli  turistlere köy adabı ve kültürel değerlerle çeşitli etkinlikler sunacaklar ve tanıtacaklar.  Köy evlerinde ağırlanan misafirler temiz ve hijyenik odalarda köy yaşantısına uygun sobalı kerpiç evlerde misafir olacaklar köy yaşantısını hissedecekler. 

Güldere köyüne gelen turistler tıpkı köylüler gibi inekten süt sağma, hamur açma mantı ekmek yapma ürün hasadı bulgur, salça kaynatma gibi köy yaşantısına dair faaliyetlere katılarak köy hayatını tanıyacaklar.

Mevsimine göre farklı meyveler toplama kırlarda çiçek ot toplama etkinlikleri, yaylaya çıkma ve doğa yürüyüş turları ve akşamları da kına gecesi gibi eğlencelere katılacaklar.  Çocukların özgürce kırda bayırda dolaşabileceği hayvanlarla arkadaş olabileceği kümesten yumurta toplayabileceği ortamlar, gençlere tepelere tırmanma traktörle seyrü-sefer gece ateş başında sohbet sazlı sözlü canlı müzik eğlence, köyde köy hayatına dair ne varsa sessizlik doğa, doğallık samimiyet….

Amaç; Eko turizmle tarım ürünlerinin satışı ve köy hayatını deneyimlemeye gelen şehirli turistlerden elde edilen kazanç ile köydeki kadınlara da ek gelir sağlamak. 

Amaç ; Köye gelenlere kamp organizasyonları yapılarak köye yerli ve yabancı turistleri çekmek. 

Amaç; Köyün değerlerini gün yüzüne çıkarmak.  Köyü tarihi ve doğa turizmine kazandırmak.  Köyü, köylü için gelir kapısına dönüştürmek.

Hem köyün doğal güzellikleri tanıtılacak hem de gelir elde edilecek

Projeden beklentiler;  Köylü kadınlarının ürünlerinin, emeklerinin değerlendirilmesi. Köylü kadınların üretime katılmasıyla ekonomik özgürlüklerine kazanması. Diğer köylere de örnek olması..  

Karaman merkeze 37 km uzaklıkta bulunan Güldere Köyü bozulmamış doğası doğal tarımı ile kırsalda yerli ve yabancı turist çekebilecek kapasitede bir köyümüzdür. Eko turizm açısından dikkat çekicidir. Hazırlanacak eko köy konulu proje ile Güldere Köyünü eko turizme kazandırılabilir. Türkiye çapında örnek köy olabilir. 

Projenin Uygulanışı; Köy kadınları eko köy turizminin öncüleri olacaklar. Hazırladıkları doğal köylerinde bahçelerinde yetişen ürünlerden yapılan birbirinden lezzetli reçel erişte, tarhana çorbası şebit pilav, bazlama, düğünlerde düğün yemeği olarak pişirilen keşkek ve yahni ayrıca batırık mercimekli bulgur pilavı, değişik çeşitlerde yapılan saç börekleri mayalı ekmeği gibi yöresel yemekleri hazırlayıp sunacaklar. İkram edecekler. Kültürel olarak da düğünler, saya şenlikleri, kına gecesi orta oyunları.

Konuklar dilerlerse mutfak ve bahçe çalışmalarına katılabilecek kendi yaptıkları doğal yiyecekleri tadabilecekler.  Traktör kullanma koyun sağma dağlarda koyun gütme, tandırda ekmek yapma, peynir yapma, tavuklara yem atma gibi köy ortamında yaşanılan köy atmosferine renk katabilen etkinliklere katılacaklar. Her yaş grubundaki çocuklar için ‘’üretim, köy hayatı ’’ isteğini harekete geçirerek onları bilgisayar oyunlarının sanal dünyasını unutturacak tarım alet ve malzemeleri kullanmalarını sağlanacak. 

Köyün çevreci kimliği ön plana çıkartılacak atıkların bertarafı çevre temizliğine önem verilecek. Yerel kültür ve toplumsal değerlerin korunması, iyi yaşam çevresi, sağlıklı sosyal ekoloji, ‘’Kırsal Turizmi Geliştirme Yoluyla Ekonomiyi Canlandırma.’’

Güldere Köyü Hakkında Kısa Bilgi: Güldere Köyü Karaman iline bağlı bir köydür. Karaman’ın 37 km güneydoğusunda ki Güldere, Gödet Barajının kaynağını teşkil eden Gödet Çayının kaynağı olan vadi üzerine kurulmuştur. Eski adı Gödet’tir. Yerleşim yeri olarak bir vadi içerisinde ve dere kenarında olduğu için Güldere ismi verilmiştir. Karaman’ın en eski yerleşik köylerinden birisidir.

Köy halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Köyde meşelik ve fundalıklar badem ve alıç ağaçları vardır. Vadi tabanında dere çevresinde yemyeşil söğüt kavak ceviz ve meyve ağaçları vardır.

Güldere köyü (Gödet) Kaya Kilise Mağaraları doğal güzellikleri ve tarihi kalıntıları vadi içinde akan deresi patika yolları ve doğası ile yerli ve yabancı turizme kazandırılabilecek oldukça cazip bir köyümüzdür. ‘’Saklı Cennet’’ diye tabir edilir Güldere kanyonu başlangıç noktasında bir kaynaktan doğan dere, bu noktadan köye kadar devam eden kanyonda sadece gökyüzü görünmektedir.  

Köy doğal güzellikleri yanı sıra derin bir tarihi geçmişe de sahiptir.

Harabelerin bulunduğu birçok yer vardır. Dığrak denilen mevki de halen kalıntılar ortaya çıkar. Bununla birlikte Kale denilen bölge ve köyün değişik mevkilerinde çok sayıda insan eli ile oluşturulmuş mağaralar bulunmaktadır.

Köy olarak çevre köyler içinde bir zamanlar su değirmeni olan tek yerleşim yeri imiş. Köyün güneyinde şifalı su bulunmaktadır.  Yaz aylarında bu şifalı suyu değişik hastalıkların şifası için kullananlar yoğun olarak ziyaret etmektedir. Böbrek taşları, mide bağırsak rahatsızlıkları değişik cilt rahatsızlıklarına iyi geldiği kabul edilmektedir. Burada çeşme tuvalet banyo ve mescit bulunmaktadır.

Haberler: Güldere Köyüne Ödenek Müjdesi Haberi; Ak Parti Karaman Milletvekilleri Dr. Recep Şeker ve Av. Selam Oğuzhan Eser Güldere Köyüne 15.000TL. ödenek gönderildiği müjdesini verdi.

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kırsal alanda yaşam kalitesinin yükseltilmesi hedefi ile başlattığı kırsal dönüşüm ve köy nakli çalışmaları “Örnek Köy” projesi kapsamında Türkiye genelinde belirlenen üç köyden biri olarak seçilen Güldere Köyümüze 15.000.000 TL ödenek ayrılmış olup ilk etap 5.000.000 TL'sinin ilimize aktarılması sağlanmıştır. 27.04.2020 tarihinde tamamlanması öngörülen çalışmalar aralıksız sürmektedir.

Proje kapsamında; 29 adet 108 m2 (2+1) konut, 24 adet 138 m2 (3+1) konut, 1 adet cami, 1 adet köy konağı, 1 adet spor alanı, 1 adet 200 tonluk su deposu, 2 adet park ve oyun alanı, 1 adet ticari alan, 5,1 km köy içi yol ve kaplama imalatları yer almaktadır.

Yapım çalışmaları devam eden projede %15 seviyesine gelmiştir. 17 Adet (2+1) konut, 18 Adet (3+1) konutun kaba inşaatı tamamlanmış, duvar, sıva ve çatı imalatları devam etmektedir. İçme suyu şebeke kazısına başlanılmış olup Cami ve Köy Konağı subasman aşamasındadır. Köy içi 5,1 km yol güzergâhlarının alt temel malzemeleri serilmiştir. İlimize ve Güldere köyümüze hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ederiz.

Nurten Kılıç

Okunma : 4177
EKSPERTİZ
karaman


guney sigorta
Gündem haberleri
SON DAKİKA: ŞEHİDİMİZ VAR
18 Eylül 2020 Okunma: 15864 Gündem
Karaman'da pancar üreticilerinin sorunları masaya yatırıldı
17 Eylül 2020 Okunma: 15116 Tarım
Otomobiller kafa kafaya çarpıştı
17 Eylül 2020 Okunma: 8543 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın