Karaman’dan İzlenimler 1 / Devlet Hastanesinde Neler Oluyor?... | Karamandan.com - Karaman Haber

Karaman’dan İzlenimler 1 / Devlet Hastanesinde Neler Oluyor?... | Karamandan.com - Karaman Haber

21 Eylül 2020 Pazartesi
Karaman’dan İzlenimler 1 / Devlet Hastanesinde Neler Oluyor?...

Devlet Hastanesinde Neler Oluyor?...

Karaman’ın ‘En Kalabalık Mekanının Patronu’nu tanımak isterseniz bu yazıyı okumanız gerekir. Bu yazıda sizi, işinin hastası bir patronla tanıştıracağım. Ayrıca bu mekandan  müjdeli haberleri de bu yazıda bulacaksınız.

Uzun yıllar, Karaman’a geliş gidişlerim günübirlik oldu. Eş, dost ziyaretlerini bitirmeden dönmek zorunda kalırdım. Bu kez öyle yapmadım. İki haftamı Karaman’da geçirdim. Dolu dolu iki hafta.

Vali Fahri Meral’i de ziyaret ettim, Karasakal Hocayı da. Köyleri, barajları, mesire yerlerini gezdim, sokakları turladım, müzeye, Hürrem Dayı konağına girdim, dost meclislerine katıldım, onlarca kişiyle sohbet ettim. Öyle çok yazı konusu biriktirdim ki, bunları ayrı ayrı sizlerle paylaşacağım. 

Her işin başı sağlık, deriz. Sağlığı işin başına yerleştiriyorsak, Karaman izlenimlerimin ilk yazısı da hastane olsun.

Karaman Devlet Hastanesi Karaman’ın en kalabalık, en hareketli, en işlek yeri. Taşıt trafiği ve insan yoğunluğuna bakılırsa İstasyon Caddesi’ne fark atar. Hastane otoparkına giren araç sayısının günlük ortalama beş bin olduğunu duysanız, siz de hayret edersiniz. Hastaneye her gün ortalama beş bin araç girişi oluyor.

Bu kadar aracın geldiği yerin günlük kalabalığı 15 bin civarında olmalı. Çünkü bir hastanın yanında en az iki kişi oluyor. Anne, baba veya yakınları muayene için hastalara eşlik ediyor. 

Karaman’da hastanenin açıldığı günden bu yana dillerden düşmeyen bir rivayet var. Her gidişimde bunu dinlerim. Güya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hastaneyi görünce kızmış. Demiş ki; “Niye böyle küçük bir hastane yaptırıldı? Bir milyon, 1.5 milyonluk Karaman’ı düşünerek bir hastane yapılmalıydı.” 

Ankara Şehir Hastanesi hakkında gören, görmeyen herkesin söylediği söz ise “Çok büyük. Böyle hastane mi olur?” 

Türkiye, oturduğu odanın penceresinin sağa mı sola mı açıldığından habersiz insanların, aklının almadığı projeler hakkında konuşma cesaretini bulduğu ülkedir. Evinde bir tek sanat eseri olmayan, ömründe sergi gezmemiş insanların, yaşadığı veya hayatında görmediği kentlerdeki estetik uygulamalar hakkında ileri geri konuşabildiği tek ülke yine Türkiye’dir.

Bana inandırıcı gelmeyen bu söylenti eğer doğruysa Karaman’da bu sözleri birileri duymuştur. Tanıklık ederlerse ben de sizlerle paylaşırım.

Karaman’ın en kalabalık mekanının patronu ile tanıştım. Bu mekan Devlet Hastanesi ve patronu da başhekim. Beni tanıştıran kişi, Karaman’ın dünya markası Duru Bulgur’un Yönetim Kurulu Başkanı, benim güler yüzlü dostlarımdan İhsan Duru oldu. İhsan Duru, yaşadığı şehri ve insanlarını en iyi tanıyan iş insanıdır. Başhekimden randevu aldı, almakla kalmadı, yoğun işlerini bırakıp hastaneye kadar geldi. Beni Başhekim Kardiyolog Ahmet Yılmaz ile tanıştırdı. Onun güler yüzü, güven veren kişiliği ve sıcakkanlılığı başhekimlik odasında güzel bir ortam oluşturdu.

Başhekim Kardiyolog Ahmet Yılmaz, Karamanlı. Yani Karaman doğumlu. Çocukluğunu Karaman’da yaşamış.

Dr. Sadık Ahmet İlköğretim, Karaman Anadolu Lisesi ve Karaman Fen Lisesi mezunu. Ailesi, yakınları, komşuları, dönem arkadaşları, okul öğretmenleri, okul idarecileri ne kadar övünseler yeridir. Kolay mı Tıp Fakültesi’ne girmek, diploma almak, TUS’u kazanıp uzman olmak? Ancak hafif insan böylesi bir eğitimi hafife alır.

Başhekim Yılmaz genç bir uzman doktor. Henüz 35 yaşında. Mesleğiyle ilgili değerlendirmede bulunmak bana düşmez. Sağlık Bakanlığı bu durumu dikkate almış, Ahmet Yılmaz’ı taltif etmiş. 

Yılmaz, Karaman’da koroner anjiyografi hizmetlerinin 24 saat kesintisiz verilmeye başlanılması, ilk kalıcı kalp pili uygulaması gibi hizmetleri başlattığı için Sağlık Bakanlığı tarafından 2018’de Yılın Başarılı Hekimleri Ödülü’nü almıştır.
Ardından 23 Eylül 2019’da Karaman Devlet Hastanesi’ne başhekim olarak atanmıştır. (Bu bilgileri kendim edindim. Sayın Yılmaz, tevazudan olmalı, kendisiyle ilgili konuşmalardan ve sorulardan kibarca uzak durdu.)

İnşallah siyaset hastaneden, hastane yönetiminden uzak durur. Elbette politikacılar hizmet için, hastanenin donanımı için çaba göstereceklerdir. Sadece bununla sınırlı kalsalar ne güzel olur. Bir süre önce okuduğum bir haberdeki gibi, muayene ile tedaviyi ayırt edemeyen bir parti yöneticisinin yaptığı açıklamayı Sağlık Müdürlüğü veya hastane başhekimliğinden duymak en doğrusudur. Siyasiler, hastanenin iş akışına, doktorlara ve personele bulaşmasa, işler daha güzel yürümez mi?

Başhekim Ahmet Yılmaz, mesleğinin  zorluklarını göğüsleyecek konumda. Heyecanlı, ilgili, duyarlı. Hastalarına yaklaşımı ve nezaketi dikkatlerden kaçmıyor. Karakter, mesleki başarının sebebi değildir ama insani yaklaşım, sağlık hizmetlerinin en temel vasfıdır. 

Şimdi sırada müjdeli haberler var.

1- Karaman Devlet Hastanesi, bir süre sonra 2. Basamak’tan 3. Basamak hastaneye yükselecek.

2- Bu hafta kalp ameliyatları başlıyor. Ankara Şehir Hastanesi ile Karaman Devlet Hastanesi işbirliği yapacak. Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Ümit Kervan başkanlığında bir uzman ekip Ankara’dan Karaman’a gelecek. Burada, bu ekibin gözetiminde by-pass ameliyatları yapılacak.

3- Yıllık 1500 anjiyonun yapıldığı hastanede, tıbbi cihaz parkuru artacak.

4- Karaman Devlet Hastanesi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’ne bağlanarak, Eğitim ve Araştırma Hastanesi olacak.

5- KMÜ Tıp Fakültesi’ne dekan atandı. Yetkin ve çok kıymetli bir insan. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Dursun Odabaş, KMÜ Tıp Fakültesi’nin ilk dekanı oldu. Sayın Odabaş Van’da ve Konya’da iki tıp fakültesi kuran  başarılı bir hocadır. Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden Karaman’a geliyor. Kendisine ve Karaman’a hayırlı olsun.

6- KMÜ Kadrosundan uzman hocalar gelmeye başladı. Hatta bir süre önce başka ile giden doktorlardan bazıları yeniden Karaman’a geldi ve gelecek olanlar da var.

7- Hastanede halen 98 uzman, 40 kadar pratisyen hekim görev yapıyor. Bu sayı standartlara uygun kabul ediliyor.

8- Sağlık Bakanlığının 3 gün süren kalite denetiminde Karaman Devlet Hastanesi 93’ün üzerinde puan aldı. Bu puan Türkiye ortalamasının üzerinde yer alıyor. Hastanenin bir önceki puanı ise 89’du. Mukayese edebilmeniz için belirtmek isterim: Özel hastanelerin puanı 75’in altındadır.

9- 400 Yataklı hastanede 51 aktif yoğun bakım yatağı sayısı 75’e çıkacak ve sıkıntı giderilecek. Acilde 3 yataklı yoğun bakım hizmete girecek.

10- Nükleer Tıp Merkezi proje aşamasında.

11- En büyük sorun olan asansörler çalışmaya başlayacak.

Karaman Devlet Hastanesi’nin hizmet ağı Karaman’la sınırlı değil. Mut, Karapınar ve Ereğli’den hastalar geliyor. Hastaların Karaman’ı tercih nedeni, hizmetlerin bekletilmeden verilmesi. Büyükşehirlerde bazen bir kaç ay sonraya verilen randevular, özellikle tetkik amaçlı çekimler Karaman’ı cazip kılıyor.

Hastaneye en çok yaşlı hasta, Mut ve Ermenek’ten geliyor. Bu ilçelerde yaşlı nüfus oranının çok yüksek olduğu belirtiliyor. Yoğun bakımdaki yatak sıkıntısı, yaşlı nüfus yoğunluğundan kaynaklanıyor.

Hastane ile ilgili aylık şikayet sayısı, büyük bölümü asansörden kaynaklı, ortalama 30 civarında. Teşekkür edenlerin ve memnuniyet bildirenlerin sayısı ise şikayetlerden fazla.

Hastanenin hizmetinden memnuniyet bağışları da beraberinde getirmiş. Son aylarda hastaneye tıbbi cihaz bağışı yapanlar olmuş.

Karaman’da en büyük sağlık hizmeti 82. Yıl Hastanesi’nde Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde veriliyor. Bu merkezin 150 danışanı var. Halk Eğitim Merkezi ile koordineli çalışılıyor. 

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nden hizmet alan hastalar servisle evlerinden alınıyor. Yine aynı servis araçlarıyla evlerine teslim ediliyor. 

Buradaki hastaların ilaçlarını psikiyatrlar düzenliyor ve aksatmadan almalarını sağlıyor. Hastalara tıbbi ve rehabilitasyon hizmetleri veriliyor. Hastalar bağlama dersi alıyor, yemek yapmayı öğreniyor. Psikiyatr, psikolog ve hemşirelerin çabalarıyla hastalar özbakımlarını yapar hale geliyor. Hastalar gün boyu faaliyetlerle vakit geçiriyor. Merkeze gelen hastalardan KPSS ile işe girenlerin olması, verilen hizmetin verimliliğinin kanıtı olarak gösteriliyor. En büyük memnuniyet geri dönüşü bu hastanenin hizmetlerinden oluyor. 

Karaman’da sağlık hizmetleri bu kadar m? Hayır. Karaman’daki izlenimlerimde, sağlık hizmetlerinin Milli Eğitim’le başa baş gittiğine tanık oldum.

Her şeyin başı sağlık. Karaman’ın baş ağrısını başka yerde aramak gerekir. Çünkü sağlıkta yüz güldüren bir tablo var. Teşekkür ve duayı hak eden bir ekip var. 

Her gün 6 bin 500 kişinin muayenesinin yapıldığı bir çatının altında her şey güllük gülistanlık olamaz. Eksikliklerin giderilmesi ve sorunların çözümü konusunda herkes el ele vermelidir. Hastaneye ve personeline uzaktan ateş etmek yerine, daha iyi hizmet için çaba göstermenin yerinde olacağını düşünüyorum.

Karaman’dan izlenimlerim devam edecek...

Ahmet Tek

Düzenleme : 06 Şubat 2020 16:50 Okunma : 9049