Karamandan.com

Karamandan.com

27 Şubat 2020 Perşembe
Karaman'da tarihi camide çalışmalar sona yaklaştı
Karaman Kalesinin orta kale içerisinde bulunan tarihi Pir Ahmet Camii'nin restorasyon çalışmalarında son aşamaya gelindi.
Kategori : Haber
12 Ekim 2019 11:33
 
Karaman'da tarihi camide çalışmalar sona yaklaştı

Karaman Kalesinin orta kale içerisinde bulunan tarihi Pir Ahmet Camii'nin restorasyon çalışmalarında son aşamaya gelindi.

1600'lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen ve daha önce de birkaç kez restore çalışmalarından geçen tarihi camide, 2017 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne bağlı Konya Vakıflar Birliği Bölge Müdürlüğü himayesinde restorasyon çalışmaları başlatıldı.

Karaman'ın Hisar Mahallesinde bulunan cami, restorasyon çalışmalarından önce sarhoşların ve tinercilerin yuvası haline gelmiş, bu durum da Karamanlı vatandaşların büyük tepkisine yol açmıştı.

Önümüzdeki Kurban Bayramı Namazına yetişmesi planlanıyor

Tarihi caminin restore işlemlerinden sorumlu şefi Sanat Tarihçisi Necdet Özkan, çalışmaların sona yaklaştığını belirterek, "15 Eylül 2017 yılında Konya Vakıflar Birliği Bölge Müdürlüğü'nün himayesinde restorasyon çalışmalarımızı başlattık. Çalışmalarda sona yaklaşmış durumdayız. Önümüzdeki Kurban Bayramı Namazının burada kılınmasını hedefliyoruz. Fakat yine de net bir tarih vermek şuan için doğru değil." dedi.

Pir Ahmet Camii'nde Evliya Çelebi'nin el yazısı var

Tarihi caminin önemli bir eser olduğunu belirten şef Özkan, "Cami, 1600'lü yıllarda Pir Ahmet tarafından yaptırılmış. Pir Ahmet, Karamanoğlu beyliğinde önemli bir şahıstı. Cami, hem tarih açısından hemde sanat açısından kesinlikle önemli bir eser. En önemli özelliği de Evliya Çelebi'nin bu camiyi bizzat ziyaret etmiş olmasıdır. Caminin kapılarında Evliya Çelebi'nin kendi el yazısı bulunuyor. Bu durum Türkiye genelinde ender rastlanılan bir durum. O yazıların bulunduğu kısımları restore çalışmalarımız esnasında kapatarak korumaya aldık." ifadelerini kullandı.

Tarihi Hacı Ömer Ağa Kavaslar Evi de restore ediliyor

Tarihi Pir Ahmet Camii'nden 50 metre uzaklıkta bulunan tarihi Hacı Ömer Ağa Kavaslar Evi de cami ile beraber restore ediliyor. 2016 yılının Temmuz ayında bilinmeyen bir nedenle çıkan yangında tarihi evin çatısı zarar görmüştü. Tarihi ev, Vakıflar Bölge Müdürlüğü envanterinde kayıtlı.

PİR AHMET KİMDİR? TIKLA ÖĞREN

Haber/Fotoğraf: Berat Fevzi Karaden | Cuma Ali Kaya

 

Okunma : 3692
Foto galeri
maboto
guney sigorta
EKSPERTİZ
başarı
YARIŞMA
seç
Gündem haberleri
Karaman’da 23 yaşındaki genç, kanlar içinde ölü bulundu!
26 Şubat 2020 Okunma: 11495 Asayiş
Altınlar için anne ve babasını öldüren hemşire yeniden yargılanacak
23 Şubat 2020 Okunma: 10197 Asayiş
Seyir halindeki aracı ile canlı yayın yaparken kaza geçirdi
24 Şubat 2020 Okunma: 8767 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın