Karaman’da inşaat sektörü batıyor mu? | Karamandan.com - Karaman Haber

Karaman’da inşaat sektörü batıyor mu? | Karamandan.com - Karaman Haber

05 Nisan 2020 Pazar
Karaman’da inşaat sektörü batıyor mu?

Sektörde yaklaşık 300 firmanın aktif çalıştığı Karaman’da bir ayda sadece 27 ev satıldı. Türkiye’de %5 azalan konut satışı Karaman’da %50’den fazla azaldı. Bu durum son 15 yılda olağanüstü performans gösteren Karaman’da inşaat sektörü batıyor mu sorularını akla getirdi.

İnşaat sektörü için 200 alt sektörden bahsedilir. Bu binlerce kişinin sıkıntılı günler yaşadığını gösterir.

Genel anlamda yaşanan ekonomik krizin etkisinin de görülüğü Karaman’da ayrı bir tıkanıklık da var denilebilir.

Tabi bu sektör uzmanlık alanım değil. Yalnızca istatistiki bilgilere göre konuşuyorum ama halk arasında şu üç madde konuşuluyor.

1-    Emlak sayısı Karaman’da çok artmıştı.
2-    Emlak fiyatları Karaman’da çok artmıştı.
3-    Lüks konut Karaman’da çok artmıştı


Konunun uzmanları ve sektör temsilcileri daha detaylı ve doğru bilgileri mutlaka verecektir ama biz yine de Türkiye İstatistik Kurumunun Karaman için Mart ayı konut satışı istatistiklerine bir göz atalım.

SIFIR DAİRE SATILMIYOR

Son istatistiklere göre Karaman’da yapılan her 100 konut satışından 20’si sıfır daire 81’i ise ikinci el daire. Bu oran Türkiye genelinde sıfır konut satışında %42, ikinci el satışlarında ise %58 oldu. Yani Karaman’da sıfır daire satışları ortalamanın yarısından bile aşağılara düştü. 2019 Mart ayında Karaman’da satılan konutların 27 tanesi ilk defa satılırken, 115 konut ise ikinci el olarak el değiştirdi.

PEKİ GEÇEN YILLARDA NASILDI

Sıfır daire satışını baz alacak olursak 2017 yılı mart ayında 164 daire satılırken bu rakam 2018 Mart ayında 157’ye düştü. Bu yıl ise aynı ay sadece ve sadece 27 konut satıldı. Aşağıdaki tablodan da anlaşılacağı gibi geçen yıla nazaran Karaman’da sıfır daire satışları yaklaşık %83 oranında azalmış. Toplam konut satışında da bir önceki yılın aynı ayına göre %51,4, bir önceki aya göre %4,1 oranında azalarak 142 adet konut satışı gerçekleşmiş.

TÜRKİYE’DE SONLARDAYIZ

Bu rakamlardan yola çıkarsak Karaman mart ayındaki 142 konut satışı ile Türkiye genelindeki toplam konut satışlarından %0,1’lik payı ancak alarak plakasına yerleşmiş ve 70’ici sırada yerini almış görünüyor. Evet ülke genelinde bir satış azlığı söz konusu ama Türkiye genelinde konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %5 azalırken Karaman’da %51 azalmış olması tehlike sinyalleri veriyor.

Konuyla ilgili diğer TUİK verileri de şöyle; 2019 yılı Mart ayında Karaman’daki ipotekli konut satışı sayısı 24 adet oldu. 2019 yılı Mart ayında Karaman ilinde satılan konutların %16,9’u ipotekli olarak satıldı ve ipotekli satış oranının en fazla olduğu iller sıralamasına göre 52’nci sırada yer aldı. Karaman’da 2019 yılı Mart ayı itibariyle bir önceki yılın aynı ayına göre ipotekli satılan konut sayısı %70,4 oranında azaldı.

NE YAPMALI?

Konuya dikkat çekmek gazeteci olarak bizim vazifemiz ama sorun nasıl çözülür bu kısmını da şehrin idarecileri ve sektörün STK’ları değerlendirmeli. Zannımca acil eylem planı hayata geçmesi gerekiyor zira resmi rakamlara bakınca durum hiç de iç açıcı görünmüyor.

Saygılarımla 

Adem Kocatürk
 

Düzenleme : 24 Nisan 2019 19:19 Okunma : 14624