Karaman'da Tarımsal Sorunlar | Karamandan.com - Karaman Haber

Karaman'da Tarımsal Sorunlar | Karamandan.com - Karaman Haber

09 Ağustos 2020 Pazar
Karaman'da Tarımsal Sorunlar

Her sektörün ve her yörenin kendine has sorunları vardır mutlaka. Karaman tarımının da benim değerlendirmeme göre öncelikle halledilmesi gereken birkaç sorunu var.

Tarım bilindiği üzere çok geniş bir alana sahip. Tarım deyince meyvecilikten-endüstri bitkilerine, sebzecilikten-tahıllara,  sığırcılıktan-arıcılığa, su ürünlerinden- tavukçuluğa ve gıda imalat ve üretiminden satışına kadar çok geniş bir alanda hizmet üreten, denetleyen bir sektör akla gelmektedir.

Karaman bazı gıdaların üretiminde önemli bir merkezdir. Bisküvi, bulgur, elma, süt bunların en başında gelenler olarak ifade edilebilir. Bunları çoğaltmak elbette mümkün, fakat bazı üretim dallarında ciddi sorunları var.

Elmacılıkta ağaç sayısı olarak ülkemizde ilk sıradadır Karaman. Ya üretimde veya kalite de aynı mı? 

Maalesef değil. Bu büyük bir sorun bana göre acilen önlem alınması ve çözülmesi gereken bir problem.

Hakeza genel olarak hayvancılık ve özelde süt üretimi. Karaman’ın acilen çözmesi gereken sorunlarından bir tanesidir.

Geçtiğimiz günlerde www.sektordebiz.com sitesinde yazdığım makalede dile getirdiğim kırsal kalkınma ve göç sorunu. Tarımsal sorunların en önemlilerinden bir tanesi.

Pekala ne yapmalı?

Elmacılıkla ilgili;  Valilik, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Elma Üreticileri Birliği, Ziraat Odası Başkanlığı ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlar bir araya gelerek bu sorunun temel nedenini tespit edecek bir çalışma yapmalılar. Bu konuda hazırlanacak bir proje ciddi ve çözüm odaklı çalışıldığı sürece çok rahatlıkla sonuca ulaştırabilir.

Elde edilen veriler doğrultusunda üreticiler uyarılarak daha iyi ve rantabl sonuçlar almak elbette mümkün.

Geçmişe göre hayvan sayısı ülke genelinde azalma göstermektedir. İlimizde de durum çok farklı değildir. Var olan hayvancılığımızın daha iyiye taşınmasının önündeki engeller tespit edilmeli çözümü için yapılabilecekler belirlenmelidir. Bu konuda Valilik, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Üretici Birlikleri, Veteriner Hekimler Odası, Ziraat Odası birlikte çalışarak çok güzel işlerin altına imza atabilirler. Özellikle süt sektörü bu konuda çok önemlidir. Süt sektörünün alt yapısı üretici, barınak, hayvan, sağım ve depolama hijyeninden başlayarak en son işletmeye gelinceye kadar ki, zincir gözden geçirilmeli ve sağlıklı ürünlerin başında kaliteli çiğ süt üretiminin geldiği hiçbir zaman akıldan çıkarılmamalıdır. Süt sektörünün son günlerde içinde bulunduğu durumun geçici olduğu unutulmamalı ve rekabet edebilir ürünlerimiz olduğu sürece ayakta kalabileceğimiz unutulmamalıdır. 

Ayrancı – Karaman – Kazımkarabekir yolu sınır olarak alındığında güneyde kalan dağ köylerinin IPARD programından yararlanma ihtimali çok düşük. Bu köylerde yaşayan insanımızın çoğunun 5-6 yıllık geliri IPARD müracaatı için hazırlanacak projelerin ücretini karşılayamaz. Aylık geliri 1000 TL’nin altında çok vatandaş vardır bu köylerde.

Kırsalı kalkındırmak ve kırsaldan kente göçü engellemek istiyorsak kırsal kalkınma politikamızı gözden geçirmeli ve yeni düzenlemeler yapmalıyız. (Burası Hükumet noktasında değerlendirilmesi gereken bir husus.)

Yerelde buna önlemler alamaz mıyız? Elbette alabiliriz. Bu konuda aktif olarak sahada çalışacak ve ilk yıllarında (1-2 yıl) mesai mefhumu gözetmeyen bir ekiple proje hazırlamasından, yerinde eğitimine kadar sıkı bir çalışma ile bu işin başarılması mümkün.
Belki bunlar hayal gibi gelebilir ama hayal kuramaz isek, bir şeyler üretemeyiz. Büyük işler başarmak için büyük hayaller kurabilmeliyiz…

Düzenleme : 13 Şubat 2016 15:14 Okunma : 3236