Karaman’da Sinema Bitmiş! | Karamandan.com - Karaman Haber

Karaman’da Sinema Bitmiş! | Karamandan.com - Karaman Haber

05 Nisan 2020 Pazar
Karaman’da Sinema Bitmiş!

Karaman konusu açılınca herkes bu şehirde kültür-sanat yok der ve bu istekleri için bir şey yapmaz.

Karaman halkına bugüne kadar halk onu sevmez, bunu sevmez diyerek ortalama altı sanat değerinde işlerle giden yapımcılar hala bu görüşü destekler nitelikte davranışlar sergiliyor. Daha önce de yazmıştım; halkın beğenilerini, kalitesini ön görerek onlara o şekilde davranmak o şekilde hizmet sunmak ahmaklıktır. Siz halka ne kalitede işler sunarsanız halk ona rağbet eder. Kötü işler de sunarsanız gelir ama en iyisini de sunarsanız bu halk ona gereken alakayı gösterir: inşallah biliyorlardır, bizim kültür binlerce yıllık zengin ve üstün zevkli bir geleneğe sahiptir ve bu kültürle yoğrulan insanlar kaliteli bir sanatsal hizmet gördüğünde onu muhakkak taçlandırır. 

Cem Yılmaz’ın Karakomik Filmler 2 filmleri gösterime gireli bugün 3. hafta olacak ve maalesef Karaman’da bu hafta da izleyemeyeceğiz. Cem Yılmaz, İsmail Dümbüllü ve hatta onun da öncesi bir geleneğin günümüzdeki temsilcisi bir komedyen olmasının yanı sıra, uluslararası bir seviyede bir aktördür. Bugüne kadar yaptığı filmler de, Türk seyircisine yaraşan nitelikte, maddi ve manevi emek harcanmış işlerdir. Siz buna kayıtsız kalarak -koca- bir ili ve seyircisini, böyle nitelikli bir sanatçı ve filmlerinden mahrum bırakamazsınız. Hele ki sinemanın büyük üstatları filmi beğenmiş iken.

Elbette ticari bir bakış açısına sahip olabilirsiniz fakat aylardır gösterimde olan ve hatta bariz bir şekilde seyirci kaybeden filmleri gösterimde tutarak, Türkiye’nin en önemli aktörünün filmini Karaman halkından uzak tutmak, anlaşılmaz bir davranıştır. Üstelik vurguladığım gibi, Cem Yılmaz Türkiye’nin en çok sevilen ve izlenen aktörüdür. Filmin şuanki gişesi düşük kanaatiyle şehre getirmemek, ticari olarak da bu işten anlaşılmadığı sonucunu gösterir ki, bu adamın filminin şehrimize gelmesi anında dahi o filme olan rağbet bir hayli çok olacaktır, beğenip beğenmemek ayrı mesele ki o da belirsiz. Halkın bir şeyi beğenmeyeceğini ön göremezsiniz, hele ki bu sanatsal bir eserse! 

Bir kısım bu işi ne maksatla yaptığı belli olmayan, tamamen öznel değerlendirmelerle filmleri kötülerken bir şey üretmeyen sinema yazarları ve tamamen seyirci konumundaki kişilerin yorumlarına bakarak bu filme yüz çevirmek beni bir hayli delirtiyor. 3 haftadır Karaman’da, senaryo eğitimi verdiğim arkadaşlarla birlikte bu filmi bekliyorduk; demem o ki, on küsür kişilik bir ekip Karakomik Filmler 2’ye gitmek için hazırdı. Karaman’da sinemaya gitmekten soğuyan bir grup oldu, hayırlısı olsun.

Karaman’a Nuri Bilge Ceylan’ın Ahlat Ağacı filmi ve o günden bugüne kadar iyi işlerin getirildiği sinema ve halk için sevinmiştim fakat bugün aynı umudu koruduğum söylenemez. Dediğim gibi siz halkın anlamayacağı ön görüsüyle hareket edemezsiniz. Ahlat Ağacı, 3 küsür saatlik bir filmdi ve bir hafta da olsa Karaman’da gösterildi.

Umarım bundan sonra Karaman gibi kadim bir şehrin halkına bu nitelikte hizmetler sunulur ve unutulmamalıdır ki, siz halka ne kadar kaliteli hizmet sunarsanız o kadar takdir edilir ve yine o kadar toplumun gelişimine, yarınlarına hizmet edersiniz. Her zaman film çeşitliğini arttırmak, küçük salonlarda da olsa bazı filmlere yer vermek halka verilen önemin bir göstergesi olacaktır.

Sırf üç beş kişi filmi kötüledi diye illa o filmin kötü olduğu sonucuna, bütün bir halkın da beğenmeyeceğini ön görerek varamazsınız:
“Bir şey neyse odur, o şey hakkında söylenenler değil!”

 

Okunma : 1873