Karamandan.com

Karamandan.com

24 Eylül 2020 Perşembe
Karaman’da İşler Süpermiş!
Bayram öncesi yazdığım Karaman Belediyesi’ne ilişkin yazılardan sonra fark ettim ki, boşuna kürek çekmişim.
Kategori : Köşe Yazıları
04 Ağustos 2020 10:37
 
Karaman’da İşler Süpermiş!
karaman

Bayram öncesi yazdığım Karaman Belediyesi’ne ilişkin yazılardan sonra fark ettim ki, boşuna kürek çekmişim.

Karaman’da her şey güllük gülistanlıkmış. Karaman’da işler süpermiş! Harikaymış! Herkesin bildiği bu gerçeği maalesef görememişim!

Karaman Belediyesi’nden, Başkan Savaş Kalaycı’dan, Ak Parti, CHP ve İyi Parti il yöneticilerinden özür dilerim. Yazdıklarımı beğenmeyen okurlarım beni affetsin.

Karaman’da işler tıkır tıkır yürürken, uzaktan tekere çomak soktuğum için (!) pişman ve üzgünüm.

Karaman’da asfalt işleri yürüyor, park bahçeler elden geçiriliyor, mevsim çiçekleriyle kent güzelleştiriliyor. Neler oluyor neler.

Bu çalışmalar dron kullanılarak havadan fotoğraflanıyormuş. Haber sitelerinde bunlara geniş yer veriliyor ve ben bunları görmüyormuşum.

İnsanlık hali. Kişi nereye bakarsa orayı görür. Ben bunları görüp takdir edemediğim için bir kez daha özür diliyorum. Uzaktan gözlerim iyi seçememiş.

Ak Parti, CHP ve İyi Parti il başkanları, belediye yöneticileri affetse de ben yanlışımı affetme niyetinde değilim. 

Son yazımda bazı konuları gündeme getireceğimi belirtmiştim. Bunca özürden sonra Karaman’a bir yanlış daha yapmak istemiyorum. 

Sizlere söz verdim. Bir önceki yazımda bazı soruları maddeler halinde sıralamıştım.

Soruları tekrarlamadan bugün bunların yanıtlarını vereceğim. Yanlış anlaşılmasın; bu yanıtlar sorunun muhataplarından, ilgililerden gelmedi. Onların çok yoğun olacaklarını düşünerek cevapları kendim yazdım.

1- Karaman’ın otopark sorunu çözülmüş. Otoparklarda çok boş yer kalıyormuş. Daha çok gurbetçi gelse bile yine dert değilmiş.

2- Kaldırımlar işgalden kurtarılmış. Belediye ve esnaf karar almış, kaldırımlara eşya konulmuyormuş. Karara aykırı davranan bir kişi bile çıkmamış. Yayalar kaldırımlarda ayçiçeği kabuğu bile göremez olmuş.

3- Yolların bakım ve asfaltlamaları aralıksız devam ediyormuş. Yeni yol ihtiyacı olursa ekipler sorunu hemen çözecek kapasitedeymiş.

(Çevre Yolunun iktidarın işi olduğunu hatırlatarak çok yakında hizmete gireceğinin müjdesini de ben veriyorum. Çalışmalar tüm hızıyla sürüyormuş.)

4- İçme suyu yönünden problem yokmuş. Damacana ile evlere su dağıtımı yapan işyerlerinin sayısı hızla artıyormuş. 

5- Mezhepler İşhanı artık iş hanı olarak kullanılmıyormuş. Böyle büyük bir binayı ve buna benzer binaları yıkmaya yürek dayanmazmış.

6- Sümer, Larende, Piri Reis, Hamidiye ve Üniversite mahallelerinde lağım kokulu günler devam ediyormuş. Rüzgarın yönüne göre, başka mahalleler de bundan istifade ediyormuş. 900’ü, 90 gün mü anladık acaba diyenler varmış.

7- Hatuniye Medresesi çok özel bir yer olduğu için Millet Kıraathanesi’ne uygun değilmiş. Hatuniye kem gözlerden korunmak amacıyla ziyaretlere kapatılmış. 

8- Dergi ve kitap yayınlarına ağırlık verilmiş. Ertuğrul Çalışkan’ın sonlandırdığı Türk Sanat Müziği Korosu yeni yerinde, yeni aletlerle çalışmalarına başlamış. Üniversitenin de desteğiyle Karaman kültür sanat şehri olmak için starta kalkmış. Çocuk ve Gençlik Koroları, Çocuk ve Gençlik Tiyatroları kurulmuş. Kültür Merkezi ihtiyaca cevap veremez haldeymiş. Yeni müzeler, yeni etkinlik mekanları yakında hizmete girecekmiş.

9- Sokak köpeklerinin bakımı ihmal edilmiyormuş. Caddelerde ve meydanlarda sürüler oluşmuş. Sayıları giderek artan köpeklerin rahatsız edilmemelerine özen gösteriliyormuş.

10- Yeni çarşı merkezleri projelerinin hayata geçirilmesiyle işyeri kiralarındaki artışın önüne geçilmiş.

11- Türkçe tabela konusu kökten çözüme kavuşturulmuş. Tabelaları okumakta zorlananlar için çare aranıyormuş. Ayrıca kültür ve sanat kenti Karaman’da tabelaları okumak isteyenler kendini geliştirmeliymiş.

12- Türkçenin Başkenti’nde Türkçe tabela seferberliğinin ne anlamı varmış. Bu seferberliği Avrupa’daki gurbetçi hemşehrilerimiz üstlenmiş. Onlar yabancı diyarlardaki işyerlerine Türkçe tabela asıyorlarmış.

13- Karaman bisiklet dostu şehir olacakmış. Üniversiteden çarşıya, çarşıdan İstasyon’a ve Hakkı Teke Hoşgörü Ormanı’na kadar uzanan bisiklet yolları bitmek üzereymiş. (Yürüyüş ve yaya yollarına ihtiyaç yokmuş. Millet Yolu yapılacağı için bu çalışmalardan vazgeçilmiş.)

14- Millet Bahçesi’ni Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapacakmış. (İktidarda hangi parti var? Ak Parti. Aktekke Meydanı Projesi’ni kim hazırladı? Ak Parti. Demek ki Millet Bahçesi yapılacak, içinde de meydan projesi yer alacakmış. Bugüne kadar nasıl aklımıza gelmemiş.)

15- Belediyenin alım satım ve bütçe işlerine burun sokmak tehlikeliymiş. Akçalı işler bize göre değilmiş.

16- Konya’yı yakalamışız. Şimdilik dolmuş yarışında Konya-Karaman eşitliği sağlanmış. Konya’da 45 kilometre gidersiniz, dolmuş için ödediğiniz para 2.5 lira, Karaman’da kaç kilometre giderseniz gidiniz 2.5 lira olmuş.

17- Ak Parti yerelde muhalefet yapıp tepedeki işbirliğine zarar vermekten çekiniyormuş. Ortaklığa laf etmez ve ettirmezlermiş.

18- CHP ve diğer muhalefet erken seçim olmayacağını düşünüyormuş.  Şimdiden muhalefete başlarlarsa 3.5 yıl sonra yapılacak seçime kadar ayakta duracak halleri kalmazmış. Karaman’ın ağzının tadını kaçırmak gibi bir sorumluluğu almak istemiyorlarmış.

19- Karaman korona cenneti olmuş ama sorun değilmiş Türkiye ortalamasını yeni yakalamışız. Şehirde korona yokken yapılan temi,zlik faaliyetleri ve corona tedbirleri artık uygulanmaz olmuş herkes rahat bir nefes almış.

Oh, içim rahatladı. Sizler zaten çok rahattınız. Biraz daha rahat olmakta zarar yoktur. Rahatlık iyidir.

Ne öyle her şeyi dert etmek! Dert kimdeyse dert çekmek ona düşer. Karaman’ın tasası bana mı kalmış?

Karaman’da çözüm odaklı hizmetler öyle çokmuş ki, birkaç ay sonra çözülecek şey bulmakta sıkıntı çekilebilirmiş. 

“Karaman’da çözüm bekleyen sorunlar olduğunu iddia etmek yeni sorunlar yaratıyormuş.”

Bu son cümle Karaman’daki her yöneticinin ortak sözüymüş. Bu sözü halkın çoğu kabullenmiş. 

Kıssadan hisse:
“Bu konuda bir yazı daha yazıp kulağımın üstüne yatmam gerekirmiş.”

Ahmet Tek

Okunma : 6585
guney sigorta
EKSPERTİZ
karaman


Gündem haberleri
Başkan Bayram: Üreticilerimizin hakkı için Rekabet Kurumu’na başvurduk
22 Eylül 2020 Okunma: 14927 Tarım
Son dakika: Karaman sallandı
20 Eylül 2020 Okunma: 13037 Gündem
Karaman'ın 1 yıllık şirket ve işletme bilançosu
22 Eylül 2020 Okunma: 12743 Ekonomi
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın