Karaman’a Yüksek Hızlı Tren Yok | Karamandan.com - Karaman Haber

Karaman’a Yüksek Hızlı Tren Yok | Karamandan.com - Karaman Haber

24 Eylül 2020 Perşembe
Karaman’a Yüksek Hızlı Tren Yok

Yanlış yazmadım. Ama başlığa bakıp panik olmayın. Yazının devamında niye böyle bir başlık koyduğumu okuyunca bana hak vereceksiniz. Bir de “bu kaçıncı hızlı tren yazısı” diyorsanız, ben de unuttum. 

Benim suçum mu? Yıllardır hızlı tren bekleyen bir kentin çocuğu olarak yazmayım mı? Açıklama beklediklerimiz gibi “suskunluk sarmalı”na mı dahil oluyum. (*) 

Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler romanından “Dakiklik kralların nezaketidir” cümlesini yıllar öncesinden not almışım. Az sonra, kısa süre sonra, çok yakında, önümüzdeki dönemde vb. sözcüklere aşina olan ben, bu söze vurulmuş olmakla birlikte sözün hikmetinden de de çok nasiplendim.

Bizde zaman kavramı çoğu kez belirsizliktir. Bir tarih verilirken bile, günü, ayı hatta yılı belirtmekten sakınma vardır. Netlik yoktur. Bugün bu konu etrafında, Konya-Karaman hızlı treni ile bir yolculuğa çıkacağız. 

Konya-Karaman hızlı tren projesinin temeli 12 Mart 2014’te atıldı. Törende hattın uzunluğu ve seyahat süresi ile ilgili net ifadeler kullanılırken, trenin sefere başlama tarihi yerine “En kısa zamanda hizmete gireceği” açıklandı. Yani, kesin tarih verilmedi. 

Allah Onu Hep Güldürsün

Mevlüt Akgün’ü kim tanımaz? Karaman’ı TBMM’de temsil eden milletvekillerimizin en cana yakını, en neşelisi ve yüzünden tebessümü eksik olmayanıdır. Teşkilattan gelmesinden çok, güler yüzü ve halkla ilişkilerindeki samimiyeti sayesinde 22., 23. ve 24. dönemlerde Karaman’dan milletvekili seçilerek TBMM’de çeşitli komisyonlarda görev yaptı. Hızlı tren konusunda ilk açıklamayı yapan siyasi de Mevlüt Akgün oldu. 

Tarih: 25 Ocak 2012 ve Mevlüt Akgün’ün yazılı açıklamasından bir bölüm:

“Karaman milletvekilleri olarak Ulaştırma Bakanlığı ve Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü nezdinde yaptığımız girişimler sonucu hızlı trenin altyapısını oluşturacak Konya-Karaman Çift Hat Demiryolu Projesi yatırım programına alınmıştır. Toplam 170 milyon TL’lik olan yatırım projesinin 2-3 yıl içerisinde bitirilmesi hedeflenmektedir. Bu yatırımla ilgili olarak ihale bedeli olan 17 milyon TL ödenek tahsis edilmiştir.”

Mevlüt Akgün, bir başka yazılı açıklamasında da projenin 11 Mart 2013’te ihale edildiğinin müjdesini verdi ve “İhalenin bir an önce neticelenmesini ve yapım işine başlanılmasını bekliyoruz” vurgusunu yaptı.

Sayın Akgün’ün hızlı trenden önce raybüs ve ihaleden sonra emeği geçenlere teşekkür ettiği açıklamaları da bulunmaktadır ama bunları es geçelim. 

İkinci Temelin Hikayesi 

Hızlı trenin 2016’da seferlere başlayacağı beklenirken Ak Parti cephesinde bugüne benzer bir suskunluk başladı. Ama uzun sürmedi. “Tren gecikiyor. Biraz daha gecikecek” açıklaması yerine bir gösteri düzenlenmesine karar verildi.

6 Ekim 2016’da Karaman Garı’nda temel atma töreni düzenlendi. Sessizlik yerini coşkuya bırakacaktı ama hayal kırıklığı yaşandı. “Bu temel neyin nesidir?” sorusuna yanıt vermek zor olacağı için açıklama “Projenin önemli bir yapısını oluşturan sinyalizasyon ve elektrifikasyon hattının temeli” diye sunuldu.

‘Projenin önemli bir yapısını oluşturacak işin’ temel atma töreni çok sönük kaldı. Vali Süleyman Tapsız, Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, TCDD Adana 6. Bölge Müdürü Mustafa Çopur, Ak Parti Karaman İl Başkanı Nazmi Ünlü ile daire müdürlerinin katıldığı programda bırakın bakanı, milletvekili de yoktu. TCDD Genel Müdürlüğü’nden bir bürokrat bile gelmedi.

Olsun, kurban kesildi, dualar edildi ve protokol üyeleri başarılı bir şekilde temeli attılar. Temel atma töreni, Karaman Belediyesi’nin resmî sitesinde “Yüksek Hızlı Trenin Elektrifikasyon Temeli Atıldı” başlığıyla yayınlandı.

Törende Yüksek Hızlı Trenlerde kullanılan mavi beyaz renkler hakimdi. Sandalyelere mavi-beyaz kılıflar geçirildi, hazırunun (**) önündeki sehpalarla masaya aynı renk örtüler örtüldü, mavi-beyaz kurdela ve şeritler çekildi. Anlattığım bu görüntülere ait fotoğraflar karaman.bel.tr’de kullanıldı.

Şimdi bu yazının başlığını seçme nedenime geldik. Belediyenin resmî sitesindeki haber yanlıştı ve bu yanlış hiç düzeltilmedi. Her şey gibi...

Haberi yazanın, okuyanın ve siteye koyanın Karaman’a gelecek trenin Yüksek Hızlı Tren olmadığından maalesef haberi yoktu. (Acaba başkalarının var mıydı?) 

Burada bir daha vurgulayalım ve bilgi kirliliğinin önüne geçelim. Ankara-Konya arasında çalışan trenler “Yüksek Hızlı Tren”dir. Konya’dan Adana’ya kadar yapılacak olan ve dolayısıyla Konya-Karaman hattı ise “Hızlı Tren” olacaktır. Yani Yüksek Hızlı Tren Konya’da kalacak, Karaman’a Hızlı Tren gelecektir.

Ucûbeler O Günlerin Eseri

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın 3 Ağustos 2017’de hızlı tren çalışmalarını incelemek üzere Karaman’a geldi. Apaydın, Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan ile Larende alt geçit alanını, yaya alt geçidini ve peron çalışmalarını inceledi.

Karaman Belediyesi sınırları içerisinde yapılan geçit çalışmalarında belediyenin büyük desteğini gördüklerini belirten Apaydın, Başkan Çalışkan’a teşekkür etti. (Başkan Çalışkan’ın yanıtını yazmıyorum. Hem uzun, hem içeriği anlaşılmıyor.)

İşte o gün teşekkür edilen çalışmalardan bugün Karaman’a ucûbe alt ve üst geçitler miras kaldı.(Larende alt geçidi yeniden düzenlenmiş ama sanki biraz daha karışmış. Bakalım kim, ne zaman yeniden el atar?)

Az kalsın unutuyordum! TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Belediye Başkanı Çalışkan’la bir süre sohbet ederek, görüş alışverişinde bulunmuş(!) Apaydın, “Hızlı Tren seferlerinin gelecek yıldan itibaren başlayabileceğini” söylemiş. 

Apaydın, hattın faaliyete geçmesi ile ilgili gecikmenin Karaman ile alakalı olmadığını da ifade etmiş. İyi ki gecikmenin ihalesi Karaman’ın üzerine kalmamış. Olur mu? Olur, olur. “Ey Karamanlılar! Sizin yüzünüzden gecikiyoruz” sözünü duyarsanız şaşırmayın.

Bakan, Başbakan ve Cumhurbaşkanı 

Başbakan Binali Yıldırım, Konya YHY Gar ve Lojistik Merkezinin temel atma töreni için 29 Ağustos 2017’de Konya’ya geldi. Beraberindeki ekibe bakar mısınız?

“Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba.”

Başbakan Yıldırım’ın yavaş ve uzun konuşmasından bizi ilgilendiren cümlesi: “Hayırlı, uğurlu olsun. Seneye bu vakte kalmayacak, Konya-Karaman hızlı trenini hizmete alacağız.”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da 11 Mart 2018’de Konya-Karaman Hızlı Tren hattında test sürüşü yaptı ve bu yıl sonunda açılacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önce 2 Haziran 2018’de “Konya-Karaman hızlı treni inşallah bu yıl sonu açılıyor” dedi. Erdoğan 22 Mart 2019’da ise Konya’dan şöyle seslendi: “Bu yıl içerisinde hızlı tren işletmeciliğine geçiyoruz. Böylece Konya-Karaman arası seyahat süresi 1 saat 13 dakikadan 40 dakikaya düşecek. Hem yük hem de yolcu taşımacılığı yapılacak.”

Lafla Hızlı Tren de Yürümezmiş

Herkes konuştu, lafla peynir gemisi yürümediği gibi, lafla hızlı tren seferleri de başlamadı. Bakan, Başbakan ve Cumhurbaşkanı konuştu. Yeni adıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan da hızlı trenle ilgili iki ayrı tarih verdi.

Bakan Turhan, CHP Karaman Milletvekili Atakan Ünver’in 11 Ocak 2019’daki yazılı soru önergesine 29 Mart 2019’daki yanıtında, “2019 yılının ikinci yarısında 200 km/saat hızlı tren işletmeciliğine geçilmesi planlanmaktadır.” cümlesine yer verdi.

Bakan Turhan’ın 21 Ekim 2019’da TBMM’deki konuşmasında ve Bütçe Komisyonu’na sunduğu kitapta ise verilen tarih “Konya-Karaman hızlı treninin 2020’ye kaldığı ” şeklinde oldu.

Ankara Karamanlılar Derneği Başkanı Veli Bozkır ile dönemin Ak Parti İl Başkanı arasındaki hızlı tren gerilimine ve 2012’den bugüne kimler geldi, kimler geçti bölümüne yer kalmadı. İnşallah başka güne...

*Suskunluk Sarmalı: Kişinin, toplumdan dışlanma ya da yadırganma korkusuyla düşüncelerini dile getirememesi veya ertelemesidir.
**Hazırun: Bir toplantıya katılanlar, bir yerde o anda bulunanlar.

Ahmet Tek

Düzenleme : 06 Aralık 2019 17:17 Okunma : 12623