Karamandan.com

Karamandan.com

28 Mayıs 2020 Perşembe
Karaman il mi, ilçe mi 
KARAMAN İL Mİ İLÇE Mİ, KARAMAN MI KONYA MI?.
Kategori : Köşe Yazıları
17 Aralık 2018 17:06
 
Karaman il mi, ilçe mi 

KARAMAN İL Mİ İLÇE Mİ, KARAMAN MI KONYA MI?...

Karaman bisküvi fabrikalarının işçileri yine üzerlerinde işçi önlükleriyle aynı o bildikleri işlerine fabrikalara giderlerdi. 

Birbirinin yanında ayaklarını da sürüye sürüye yan yana yürüyerek. İşyerine varınca da ellerini işlerine vururlar dilleri de söylenmeye başlar.  İşlerini kendilerine çekici kılan kadınlar,  ‘’Muhteşem bir iş üstelik kadınlara göre ’’ der hemen de işleri başlarına otururlar. Gençler ise para kazanabildiklerini kanıtlamak istercesine daha çok sevinirler.  

Eğitimsiz hiçbir vasfı olmayanlar ise işi ile daha çok önem kazanmak isterler.  Seyircisiz eleştirisiz yollarına devam edenler ise birbirlerine selam eder, nazik sözlerle hal hatır sorarlar. Birbirleriyle havadan sudan söz ederler. 

Her biri gönlünden geçirdikleri konuşmaları da ettikten sonra fırının başına geçerek gelecek olan bisküviyi karşılar. Bu günün üretimde birinci fırından ne çıkacak?  İşte orada tam orada burası Karaman mı? Yoksa Konya’nın bir ilçesi mi? Karşılaştırmasını yapan hiç kimse yoktur. Burada iş vardır.  Çünkü Karnının doyduğu yer, her yerden de önemlidir. Ve Karaman bu yönden her şehirden de de önemlidir. Eğer ki Karaman bisküviye ev sahipliği yapmamış olsaydı onlar da bisküvi işini görmemiş olsalardı elbette karınlarını doyurmak için başka şehirlere de giderlerdi. Belki o zaman Karamanı değil Konya’yı tercih ederlerdi.

Bir sonraki konu Karaman il mi ilçe mi?

Bu konuda uzun uzun konuşulurdu. Sohbetler uzardı lakin kısa ve net olarak bisküvi tabaklar içinde Karaman’a gelen misafirlere işyerlerine gelen müşterilere Karaman bisküvinin başkenti kimliği ve bisküvi giysisi içinde ikram edilince. Dilleri tatlılaşınca onlarda dillerindeki söylemleri unutur.  Duyduklarından yakınır.  Oysa bisküvi her daim Karaman’ı överdi anlatırdı tanıtırdı. Törenler söz kesmeler onunla yapılırdı.  Kahveler bir parça çikolata ile daha tatlı ve güzel olurdu.  

Çünkü gerçek çikolata gerçek tadın diyarı burasıydı. Başka bir çikolata ile aynı kahveyi içseler o tadı da alamazlardı.  Karaman’a gelen her ziyaretçi mutlak tat gibi bisküviyi tadar ikram edilir veya yanında hediyelik olarak götürür böylece de bisküvinin elden ele Karaman’ tanıtım seyri başlardı. Karaman’ın tanıtımına duyarlı yüksek beyler yöneticiler Karaman’ın gönüllü elçileri dillerinde her daim bisküvinin adını belki onlarca kez yinelerdi. Böylece bisküvi seyri seferini tamamlar böylece o çarklarda tekrar dönerdi. Her Karamanlı Karaman’ın tanıtımına bisküvi kadar önem verse; çünkü bisküvi mükemmel iş çıkartıyor. Karaman’ı mükemmel tanıtıyor. Karaman denilince akla ilk iş sahaları bisküvi geliyor. Her evden aynı anda iki üç dört işçi çıkartıyor.

Kuşkusuz yoruluyor yorucu beden işçiliği. Bazıları yadsımaları işlerine yansıtmaları da bu yönde bu da onlarda bir hayli can sıktırıyor. Öyle çok canları sıkılıyor ki o işyerine gelirken işbaşı yaparken yanına içindeki o kötü sözleri diline doladığı düşmanlarından başkasını da almıyor. Kendi dilinde konuştuklarının yanında ancak dilini konuşturabiliyor.  Bazen de sosyal medya aracılığı ile sesini duyurabiliyor orada söyleniyor. Bazen de İsmet Paşa Caddesinde kalabalığa karışıyor. Semt pazarlarında dolaşıyor. Ayağında aynı işyerinde giyindiği ayakkabısı var iken cumaya gidiyor namaz kılıyor. Aynı ayakkabı ile hastalandığında ise doktora gidiyor.  

Kurbanda kurbanlık koyun seçmek için kurban pazarına gidiyor. Karaman Kalesinin tepesine çıkıp oradan tüm Karamanı ayaklarının altında imiş gibi seyrediyor.  Allah’a nasıl dua etmişti? Hayırlı bir iş hayırlı bir rızık. Bunun hangi iş olduğunu düşünüyor? Dua dediğimiz şey kuşkusuz en yüksek yakarışlarımız isteklerimiz umut dileklerimiz. Şimdi o epeyce yıpranmış beden elbisesinin içinde o kalbinde aslında kendisinin de ne taşıdığını pekala biliyordu. Yalnızken tek başına iken lakin içinden gelen bir başka ses yine megafonla da bağırır gibi gelen ses ki bazen bu sesi yanındaki arkadaşlarına dahi duyururlardı. 

Karaman’ın tanıtımı için kendimiz için hangi resmi oluşturabileceksek en güzelini yapmak için Karaman için bütün küçük parçaları kullanarak elimizden geleni de yapmak zorundayız. Çünkü  bisküvi merak uyandırıp misafirleri turistleri alıcıların bakışlarını buraya da çekme gücü olduğunu kanıtlıyor.    

Nurten Kılıç
 https://yazarimben1.blogspot.com/

 

 

Okunma : 16909
seç
atsepete
karaman


guney sigorta
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman'da hastaneden kaçan korona şüphelisi aranıyor
24 Mayıs 2020 Okunma: 9462 Asayiş
Polisin "dur" ihtarına uymayan kişiye 7 bin 938 lira ceza kesildi
26 Mayıs 2020 Okunma: 7086 Asayiş
Mut'ta çalınan keçiler Karaman'da mezbahanede kesilmiş halde bulundu
27 Mayıs 2020 Okunma: 4902 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın