Karaman = Bi’ Garip Başkent (!) | Karamandan.com - Karaman Haber

Karaman = Bi’ Garip Başkent (!) | Karamandan.com - Karaman Haber

18 Şubat 2020 Salı
Karaman = Bi’ Garip Başkent (!)

Bir sabah, kepenklerinizi açtığınızda karşınızda birkaç kamera ve beraberinde birkaç mülki amir görürseniz telaş yapmayın; belgesel çekimleridir o ve zaten belgesel çalışması olmasa duramaz, “Uğur Dündar’ın 90’lar Arena’sına mı yakalandık acaba” diyerek şaşırırdınız; korkacak bir şey yok. (!)

Yıllardır Karaman sokaklarında avarelik ederken, Türk Dilinin Başkenti diye anılan şehrimiz Karaman’daki iş yeri tabelaları ve girişimcilerin vurdumduymazlıkları beni çok sinirlendirmiştir. Yaklaşık iki yıl önce yazdığım İSTİLA: Bİ’ GARİP BAŞKENT belgeselinin ön yapım aşamalarına başlamışken geldiğimiz noktayı sizlerle paylaşmak istedim. Zira yarın bir gün, belgeseli TRT’de ya da herhangi bir uluslararası festivalde gösterildiğini duyunca veya izlediğinizde “hain Karamanlı” diyerek beni fişlemeyin.

Başkent olmak ağır sorumluluktur. Başkent demek dilin atardamarı, dil kültürün yayıldığı yer, demeye varan ağır tanımlar içerir, kuru söylemlerle başkent olmak kolaydır. Asıl mesele ona layık olabilmektedir. Her ne halse, zaten bu tür şeyleri defalarca yazdık, tartıştık vs.vs.vs… Siz zaten biliyor ve umursamıyorsunuz.

Belgeselin ön yapım çalışmasına başlayalı neredeyse iki hafta oluyor ve iş yeri tabelalarında gördüğüm ve fotoğraflarını çektiğim saçmalıklar henüz bitmedi. Bununla birlikte ismini vermek istemediğim bir iş yeri duvarındaki Türkçesi bozuk yazı önünde yüzlerce insanımız hiç oralı olmayıp, isyan etmeden fotoğraf çektirmeye ve sosyal mecralarında paylaşmaya devam ediyor. Hiç bozmayın siz Karaman’ın aradığı ve kıymeti üç beş arkadaşının beğenisi ya da lanet olası “layk”ıyla bilinen insanlarsınız, kesinlikle devam edin, pozisyon temiz… VAR’a gitmeye bile gerek yok (!)

Aşırı gerilmeden direk belgeselimize gelelim: Türkçenin Başkenti Karaman’da yaşayan ama idrakinde olmayan insanlarımızın, kurumlarımızın, esnaflarımızın hunharca eleştirileceği belgeselimiz aslında küçük bir kıvılcım olup, ulaştığı her yerde tüm Türkiye’ye yayılması gerekliliği anlaşılarak, Türkçenin anasını ağlatan Türk vatandaşlarını kendi getirmeyi amaçlamaktadır. Söz konusu olan bir dil başkenti, Karaman olduğuna göre de, bu kıvılcımın buradan bütün memlekete sıçratılması da olağan değil midir? -Aynen öyledir! O yüzden biz yapıyoruz, yapacağız! Neyse çok fazla -spoiler- vermeyeyim.

Bu arada spoiler, birçok Türkçe karşılığı olmasına rağmen dilimize geçmeye, dilimizi bölmeye kalkmaktadır, uyandırayım! Sırf afili diyerek her ota “ama spoiler verdin abi yeaaaaa…” diyerek karşılık vermeyin! Ya da “memleketi bölüyolar abi yeaaaa…” diyerek kendinizi tartışmalara atmayın zira; siz, bi’zatihi memleketin güzelim dilini ondalık dilimler halinde bölüyorsunuz, hadi bir kez daha uyandırayım da… Yeter be abiler, ablalar; uyanın artık! Uyanmak için hep mi zilin sesini duymanız gerekecek?!

“Happy birthday to you” denilen saçmalığa da son!

Bu yazı aslında; doğum günlerinizde beyni müthiş açık yavrularınıza öğrettiğiniz o saçma sapan doğum günü şarkısına eş değer Türkçe doğum günü şarkısı önerilerinden tutun da, düğün arabalarınızın arkasına yazdığınız yazılardaki hatalardan, dil başkentindeki işletmelerde üretilen ürün isimleri, iş yeri tabelalarına, havalı yabancı isim kullanan devlet kurumlardaki yayın ve yayımcılara kadar herkese birer çift lafımızın olduğu belgeseli; hiçbir kurumun ya da kişinin desteği olmadan tarihe geçirecek olduğumuzun haberidir aslında…

Gözümüz aydın!

Gün gelecek dil bayramı tüm memlekette; Karaman’dan canlı yayınlarla, dil başkentinde dilin nasıl özenle korunduğu, insanlarının ne kadar düzgün Türkçe konuşup yazıştığı, ecnebilerin bu kültürün nasıl bu kadar özenle korunduğunu hayretlerle belgelediği fotoğraflarla kuşaktan kuşağa aktarılacak ve ebediyete kadar yaşayacak; gün gelecek Karaman şehir meydanında dil polisleri cirit atacak, kültürüne sahip çıkmayan insanları, iş yerlerini cezalandıracaktır. Tabi biz göremeyeceğiz (!) İnşallah görürüz!

Lütfen yazılarımıza -layk- atmayı ve orda burda -lanse- etmeyi unutmayın (!)

Çok havalı kelimeler kullanarak yazıyı bitirdim ha!.. Kesin çok okunur bu (!)

Ferdi Şah

Düzenleme : 02 Eylül 2019 10:02 Okunma : 908