Karaman Valisine Arzuhâlimizdir! | Karamandan.com - | Karaman Haber

Karaman Valisine Arzuhâlimizdir! | Karamandan.com - | Karaman Haber

21 Temmuz 2019 Pazar
Karaman Valisine Arzuhâlimizdir!

Devletimizin vilayetlerdeki temsilcisi Sayın Valimize…

Devletimizin anayasal görevleri arasında vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak vardır. Ayrıca vatandaşlarımızın seyahat hakkı da bu anayasal haklar içindedir.

Bu arzuhâlimizdeki konu; şehrimizin değil, aslında ülkemizin genel sorunudur. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun 14. maddesi L bendinde belirtilen hayvanlarla ilgili yasaklar şunlardır: “Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; takas etmek, sergilemek ve hediye etmek.”

Yakın zaman evvel laboratuvar ortamında insanlık dışı amaçlarda kullanılmak üzere üretilen pitbull vb. vahşi köpek ırklarının sayısı zamanla çoğaldı. Bu hayvanlar sokaklarda gezerken vatandaşlarımız tedirgin oluyorlar, yollarını değiştirmek zorunda kalıyorlar ve zaman zaman da saldırıya maruz kalıyorlar. Özellikle de çocuklarımız için kaygımız daha da artıyor. Çenesi çok güçlü olan ve silah niyetine kullanılan bu hayvanların saldırısını defetmek ise çok zor oluyor. Kanunen de ülkemize girişi yasak olan bu hayvanların şehirlerimizde kanunlara muhalefet edercesine gezdirilmesi ise hem ruh hastalığıdır hem de devletimize açık açık meydan okumadır; hadlerini aşarcasına.

 

Sayın Valimiz;

Kanuna muhalefet eden bu durumlar karşısında devletimizin bu sorunu anında çözecek birimi olmalı. Zira 23.12.2018 tarihli şikâyetimizde polis sorumluluğu zabıtaya, zabıta da milli parklara attı. Biz de Milli Parkları aramadık; zincirin halkaları çoğalmasın diye.

 

Sayın Valimizden talebimiz;

Bahse konu bu soruna ani çözüm üretecek ve sokaklarda devriye atacak birim oluşturmanız, şikâyet veya başka yolla tespit ettiğiniz vahşi ırklara el koymanız, Emniyet Müdürlüğümüzün bu konuda daha hassas davranıp adeta bir silah olan bu hayvanların şehre girişine mani olmasını sağlayacak tedbirler almanızdır.

Böylece şehirlerimiz ve sokaklarımız daha güvenli olur, insanlarımızın can güvenliği daha iyi korunmuş olur.

Bu hususta devletimizden talebimiz ise şudur;

Bu tür vahşi köpek ırklarının ticaretinin yapılması, sahiplenilmesi ve gezdirilmesi silah kaçakçılığı suçu ile aynı kefeye konulup, ceza kanununda ona göre düzenleme yapılmasıdır.

Sorunlarımız, tedirginliklerimiz ve taleplerimiz beyan edilmiş olup makamınızca acil şekilde tedbir alınması hususunda gereğini arz ederiz.

Saygılarımızla…

Düzenleme : 23 Aralık 2018 21:56 Okunma : 7728
Foto galeri