Karamandan.com

Karamandan.com

14 Aralık 2019 Cumartesi
Karaman Teksas'a döndü, neden mi?
Son günlerde güzel Memleketim Karaman'da olaysız gün geçmiyor.
Kategori : Köşe Yazıları
31 Ağustos 2018 16:31
 
Karaman Teksas'a döndü, neden mi?

Son günlerde güzel Memleketim Karaman'da olaysız gün geçmiyor. Adeta Teksas’a dönen kentte cinayet, kurşunlama, kavga, gürültü eksik olmuyor. 
Neden mi ? Göç neticesi şehir yaşantısına ayak uyduramayan, kimlik kargaşası yaşayan ve toplumda kaba kuvvet ile kendisinin kabul edileceğini ve bu şekilde saygınlık kazanabileceğini sanan ve geneli genç olan, eğitimsiz, uyumsuz, genellikle şiddetin ve sevgisizliğin yoğun olduğu aile ortamında yetişen özenti insanlar yüzünden.

Neden mi ? Karaman'da kul hakkının ne olduğunu bilmeyen pek çok insan varken, ekmek yer su içer gibi yalan konuşulurken, sokakta oynayan çocuklar analarına sövdürmekten zevk alırken, komşusuna selam vermeyen insanlar varken, hastanede sıra beklemesini bilmeyen insanlar yüzünden.

Neden mi ? Etiket için isim yapmak için, kendini birilerine ispatlama (!) çabasına girmek için, Karaman'ın sakin ve huzurlu bir şehir olmasını fırsat olarak değerlendiren bazı kişiler dışarıdan gelip burada yeni yetme tabiri caizse Memati'ler yarat Onlara para, kariyer ya da işler kurarak, vererek ya da bazı şeyleri vaat ederek bu Mematiler ile istediklerini yaptırmaya çalışan insanlar yüzünden.

Karaman şimdilerde hiçte sakin bir şehir değil. Her gün silahlar patlıyor. Bıçaklar, satırlar hatta kılıçlar konuşuyor. Mafya filmlerine özenenler belinde silah ya da bıçakla sokak ve caddelere dalıyor. Gece alemlerine akıyor. Kimin ne olduğu, kimin ne yaptığı belli değil. Her kavgada silahlar çekiliyor, bıçaklar bileniyor. Ruhsatsız tabancalarla işlenen cinayetler artık olağan hale geldi. 

Peki, ne yapmak lazım? 
Devlet büüyklerimiz şehirde yaşayan insanlar ile diyaloğa geçmeli, halk ile iç içe olunmalı, esnaf ziyaret edilip dertleri dinlenmeli, devlet kapıları sonuna kadar halka açılmalı, şehirdeki halkın sorunları iyi anlaşılıp analiz edilmeli, zaten bir şehrin yönecileri ve devlet adamlıkları adına o şehirli oluyorlar ne yazık ki mevzu şehre gelince şehrin ileri gelen büyükleri, diğer adlarıyla devlet büyükleri ve iş adamları hiç de oralı olmuyorlar, ekmeğini suyunu içtikleri, doğup büyüdükleri güzelim şehirlerini unutuyorlar malesef. İş adamları, büyüklerimiz ve şehrin ileri gelenleriyle bir araya gelip, eğitim ve kültürel alanında neler yapılabileceklerini bir güzel oturup konuşmalı.  Başta eğitim ve kültürel olarak halkımız daha da ileri seviyelere taşınabilsin, eğitimin önde olduğu bir halkın diğer maddi unsurlarının geride olduğu pek görülmemiştir.

Cemaatler ve tarikatlar pasif kalmamalı ve bu vasıtayla kendilerine vurulan kara lekeleri temizleme imkanı bulmalı. Geçenlerde bir söz gördüm '' Türkiye’de hiçbir cemaat, tarikat vakıf tinerci ve sokak çocukları için proje yapmıyor. Neden ? Çünkü o işte para yok.'' bu sözü haklı çıkarmamalılar. Bu konularda daha da pasif kalırlarsa bu sözün doğruluğuna bir çok kişiyi daha inandırarak kendilerini daha da dibe batıracak gibi görünüyorlar. Öte yandan STK'larda birbirleriyle rekabeti bırakıp birlik için de el ele verip Suriye'ye gönderdikleri gıda yardımı kadar uğraşıp (!) kendi şehrinin öz evlatları için maddiyattan öte manevi olarak destek çıkmaları gerekmekte.

Her şeyi de devlet erkanından da beklememek gerek. Bizler ve şehrimiz sayesinde parasına para katan bu uğurda mesai harcayan ( Allah cc. daha çok versin ) Bizlerde halk olarak iş adamlarımızı yaşadıkları şehirde derslik yapmaya, okul yapmaya, kütüphane hatta kültür merkezleri yapmaya davet etmeliyiz ve sadece bunları yaptırmak değil yaptırdıktan sonra da bunları kullanıp eğitimimize eğitim katmamız lazımdır. Yoksa bu binalar betonarmeden ileriye gitmeyecektir.

Tabiki de sadece eğitim kurtarmayacaktır bir kenti. Lakin gelişimin  zeminini oluşturacağı kesindir. İşin eğitim kısmı halledildikten sonra diğer gerekliliklerin de çorap söküğü gibi kendiliğinden geldiği zaman içerisinde görülecektir.

Güvenlik zaafiyeti var

Son olarak şehrimizde büyük bir güvenlik zafiyeti var. Huzur operasyonlarının sayısı azaldı. Bu operasyonlar sayesinde aranan şahıslar yakalanır, ruhsatsız tabancalar ele geçirilirdi. Suça meyilli insanlara istedikleri ortam bırakılmazdı. Bu operasyonlar neden azaldı?  Karaman son Afgan ve Suriyeli mültecilerle birlikte çok göç aldı. Asayiş, fuhuş olaylarında artış var. Karaman Emniyeti vakit çok geç olmadan tedbir almalı. Suça meyilli insanların gittiği yerlere ‘Huzur operasyonları’  düzenlemeli. 

Karaman ve Karaman halkı tekrar eski huzuruna kavuşturulmalı ve bu şehirde yaşayan insanlar kendilerine çeki düzen verip şapkayı önüne koyup bir konuşup bin düşünerek çuvaldızı önce kendisine sonra başkasına batırması lazım vesselam…

Hüseyin Zenginoğlu

 

Okunma : 26431
MEVLANA YEMEK
seç
İSABET
guney sigorta
EKSPERTİZ
YARIŞMA
maboto
Gündem haberleri
Davutoğlu'nun partisi kuruldu, Karamandan iki isim kurucular arasında
13 Aralık 2019 Okunma: 12066 Siyaset
Karamanlı Sanayicinin Büyük Başarısı
12 Aralık 2019 Okunma: 11179 Ekonomi
Sokak ortasında adam vurdular
13 Aralık 2019 Okunma: 10781 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın