‘’Karaman’’ Her duruma karşı deprem gerçeği ile yüzleşsek mi artık? | Karamandan.com - Karaman Haber

‘’Karaman’’ Her duruma karşı deprem gerçeği ile yüzleşsek mi artık? | Karamandan.com - Karaman Haber

08 Nisan 2020 Çarşamba
‘’Karaman’’ Her duruma karşı deprem gerçeği ile yüzleşsek mi artık?

Öncelikle Ulus olarak 2020 yılına üzücü olaylar ile başladık. Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğünde Elâzığ ve Malatya depremleri ile karşı karşıya kaldık. Deprem gerçeği ile bir kez daha yüzleştik. 

Depremler sonrasında İstanbul Sabiha gökçende uçak kazası olayı, Van’da çığ düşmesi sonucu üzücü can kayıplarımız, bir babanın kızının sevgilisi var diye kızını öldürüp atması son olarak bir babanın işsizlik dolayı kendini yakıp can vermesi olayları bu yılın gerçekten kötü başlangıçları oldu. Ahirete intikal etmiş vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Rabbim geride kalanların ailelerine sabırlar versin. 

Bu yaşanan olaylar medyanın bize yansıttıkları bir de medyaya yansımayıp gerçekleşen olaylar yüzünden kim bilir hangi canlar nerelerde ne olaylar ile canlar veriyor.

Deprem gerçeği artık her sene yüzümüze vurur gibi maalesef hayatımızı yaşantımızı vurmaktadır. Millet olarak tedirgin şekilde bizim ilimize de deprem olur mu? Olursa buna hazır mıyız? Karaman ilimiz her ne kadar deprem riski en az ilimiz olsa da bu asla olamayacak diye görmemeliyiz. Deprem gerçeğini asla unutmamalıyız. Deprem gerçeği ile yüzleşmek zorundayız.

1999 yılında İstanbul depremini birebir yaşamış birisi olarak. 

O anı asla unutamam gözümün önüne her şey perde gibi gelmişti.  Allah’ın kimseye o anı yaşatmaması en büyük temennimdir.

Depremin bizim ilimizde olması ne de olsa az hatta olmaz gözüyle görmek felaketi getirir. 

Bu düşünce üzerinden belediye kurulduğundan bugüne, bunu görmez den gelen yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, siyasiler ve şehrin ileri gelenleri deprem gerçeğini konuşmalıdırlar.

Evet korkunun ecele faydası yok. Bugün artık bu gerçekle yüzleşmek zorundayız. Ülkemizin birçok yeri gibi Karamanımızda bir deprem şehri olabilir. Bu gerçeği kabul etmek zorundayız. 

Ne yapabiliriz? Bir an önce risklerin tespit edilip önlemlerin hayata geçirilmesi gerekiyor. Kentimiz de yaşayan insanlar konuyla ilgili bilgilendirmek gerekmektedir. Bu istenmeyen durum karşısında kalırsak ne yapılmalı neler yapılmamalı?

Öncelikle eğitim okul ve iş alanlarında her kesime uygulamalı olarak anlatılmalıdır. Bu uygulamalı anlatım belki de ilimiz dışına çıkan bir insanın hayatını kurtarabilir

Şehrin imar planının gözden geçirilmesi, uygunsuz yapıların bakım onarımları yapılarak düzeltilmesi, yeni yapılan binaların imarı ve kullanılan malzemelerinin kontrolü yapılıp depreme dayanıklı yapılar olmasının kontrol edilmesi önem taşımaktadır.

Sağlam evler yapalım, depreme karşı çıkalım. Mutlu mesut yaşayalım.

Belediyemiz ilimiz için elinden gelenin en iyisini yapıyor ve yapmaya devam etmektedir. İlimiz ve toplum yararı için belediyecilik anlayışını benimseyip uygulayan sorunlara bire bir çözüm üreten belediyemizin bu konuda da gerekli hassasiyeti göstereceğinden şüphem yoktur.

Yapılan çalışmalar halkımıza umut verici bir yol olmuştur.

Deprem gerçeğini değiştiremeyeceğimize göre, depremle yaşamayı ve yaşatmayı öğrenmemiz gerekir. Bunun için de yetkililere çok büyük sorumluluklar düşüyor.

Elâzığ depremi sonrası uzmanların sürekli işaret ettiği, deprem riskinin en yüksek olduğu bölgeler gibi bizlerin de bu risk karşısında asla ihmalkarlık yapmadan gerekli çalışmaları uygulamalı olarak yapmalıyız.

Bilinçli olmak hazır olmak her zaman için önemlidir. Halkımıza deprem anında (ev, iş, okul) alanlarında yapılması gerekenler konusunda uzmanlar tarafından eğitimler düzenlenip uygulamalı şekilde bilgilendirilme yapılması önemlidir. 

Bugün farklı memleketlere okumaya giden öğrencilerimiz, çalışanlarımız ve gezme amaçlı giden insanlarımız var. 

Bu verilecek eğitimler ile toplumumuzun Karaman’da ve İlimiz dışında başka bir şehirde deprem ile karşılaşması durumunda yapması gerekenleri bilmesi vatandaşımızın bilinçli şekilde hareket etmesi açısından bu verilecek eğitimler çok önemlidir. 

Türkiye’mizin bu tür felaketleri bir daha yaşamaması en büyük duamız.

Depremin ne zaman olacağını bilmiyoruz ama neler yapmamız gerektiğini bilmeliyiz.

Unutma! Önceden hazırlıklı olmak, hayat kurtarır!

Saygılarımla.
Ali Günay

Okunma : 754