Karamandan.com

Karamandan.com

24 Eylül 2020 Perşembe
Karadağ’da Yangın!
Eski bir İngiliz çocuk şarkısı vardır: “Bir mıh yüzünden nal elden gitti  Bir nal yüzünden at elden gitti  Bir at yüzünden atlı elden gitti Bir atlı yüzünden savaş elden gitti Savaş kaybedilince krallık elden gitti  Hepsi bir mıh yüzünden olup bitti.
Kategori : Köşe Yazıları
11 Ağustos 2020 10:30
 
Karadağ’da Yangın!
karaman

Eski bir İngiliz çocuk şarkısı vardır:
“Bir mıh yüzünden nal elden gitti 
Bir nal yüzünden at elden gitti 
Bir at yüzünden atlı elden gitti
Bir atlı yüzünden savaş elden gitti
Savaş kaybedilince krallık elden gitti 
Hepsi bir mıh yüzünden olup bitti.”

Biz bunu atasözü olarak biliriz:
“Bir mıh bir nal kurtarır, bir nal bir at kurtarır.”

Herhangi bir olayı, bir işi, bir yükümlülüğü küçük saymamak, önemle ele almak gerekir. Küçük görünen işler, büyük sonuçlar doğurabilir.

Mıh, nal ve at toplumsal yaşamın dışında kalınca, X Kuşağı (1965-1979 yılları arasında doğanlar) bu önemli ilkeyi güncelledi.

“Bir mıh bir nal kurtarır, bir nal bir at kurtarır” atasözü daha havalı ve daha kapsamlı bir benzetmeyle, değerini artırarak 21. Yüzyıl’a geldi; “Kelebek Etkisi” etiketiyle piyasadaki yerini aldı.

Herhangi bir sistemin verilerinde meydana gelen küçük değişikliklerin öngörülemez ve büyük sonuçlar ortaya çıkarmasına Kelebek Etkisi denilmeye başlandı. 

Bu ifadeyi Y Kuşağı (1980-1995 yılları arasında doğanlar) ve Z Kuşağı da (Yetişmekte olan yeni nesil) benimsedi. 

Karamandancom haber sitesinde 7 Ağustos 2020’de “Karadağ’da orman yangını” başlığını görünce yüreğim ağzıma geldi. “Karaman Ovası’nın bir avuç yeşil örtüsünü de koruyamayacak mıyız?” diye söylendim.

Hatırlayanınız var mı? Geçen yıl 11 Temmuz’da yine Karadağ’da Eminler Köyü yakınlarında yangın çıkmıştı. 5 bin metrekare alandaki bitki örtüsünün kaybedildiği yangının yıldırımdan kaynaklandığı açıklanmıştı.

Türkiye, Haziran’dan Eylül sonuna kadar orman yangınları riski taşıyan ülkelerden. Orman Teşkilatı yangınlar konusunda hem hassas hem tecrübeli. Büyük yangınlar gördük. Milli Parklarımız bile bu tehlikeden etkilendi.

Karadağ’da yangın haberini okuduğum saatlerde İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine “Ormanlık alanlarda ateş yakılmaması” konulu genelge gönderdiğine ilişkin haber, televizyon kanallarından altyazı olarak geçti.

İçişleri Bakanlığı, 8 maddelik yeni kuralları içeren genelgesinde önemli noktalara dikkati çekmiş. 

Genelgede mangal, semaver ve ateş yakılabilecek yerler ile yasak yerlerin 15 Ağustos’a kadar belirlenerek, buraların haritalandırılması ve  halka ilan edilmesi isteniyor.

Genelgenin son maddesi özetle şöyle:
“Mangal, semaver, ateş yakılmasına müsaade edilen piknik ve mesire alanlarının girişlerinde uyulması gereken kurallara ilişkin el ilanı veya broşür dağıtılacak, anons vb araçlarla vatandaşların konuya ilişkin duyarlılığı artırılacak.”

Genelge gereği, genel kolluk kuvvetleri ile orman muhafaza memurları başta olmak üzere zabıta, özel güvenlik gibi görevlilerce düzenli şekilde yürütülecek devriyelerle genelgede belirtilen hususlar kontrol edilecek ve gerekli uyarılar vatandaşlara yapılacak. Aykırılıklar karşısında ilgili mevzuat gereği adli ve idari işlemler yapılacak.

“Vali Hakkı Teke Nerdesin?” başlıklı yazımda ne demiştim:
“Ağaçlar 20 yaşını geçti. Kurban Bayramı öncesi koyun sürüleri Hoşgörü Ormanı’na doluşmuş. Orman yangınının nasıl bir felaket olduğundan habersiz ahlaksızlar, magandalar, apaçiler körpecik çamların altında ateş yakmışlar.

Hoşgörü ama bu rezilliklere göz yummak görev ihmalidir, sorumsuzluktur. Bu durum asla hoş görülemez.

Yapamıyorsanız (ağaç dikemiyorsanız) bari koruma konusunda hassasiyetiniz olsun.”

Uzun bir yazıydı. Çok okundu. Çok geri bildirim aldığım yazılardan oldu. Ama yetkililerden dönüş olmadı. Suskunlar Korosu derken, bu ve benzeri konularda kamuoyuna gerekli bilgilendirme ve açıklama yapılmamasını kastediyorum. 

İçişleri Bakanlığı ormanlar konusunda bunca yasa, tüzük, yönetmelik varken bir idari düzenleme olan genelgeye ihtiyaç duyduğuna göre, önemli şeyler olmalı. İçişleri Bakanlığı’nın bir bildiği var ki, genelge gönderildi.

Bu genelgenin Karaman’a yararı olacaktır. Genelge “Bir mıh bir nal, bir nal bir at kurtarır” atasözünü anımsattı.

Kelebek Etkisi de nedir diye soranlara örnek cümle olsun; “Karadağ’da bir tutam ot yanar, dünya cehenneme döner.”

Karadağ ve yangın konusu geçtiğinde aklıma ilk düşen “Yılkı Atları” olur. Ağustos sıcağında su ve ot ihtiyaçları karşılanıyor mu diye merak ederim. Kelebek Etkisi’ni daha iyi anlamalıyız diye düşünürüm. İnşallah bir başka yazıda Yılkı Atları konusunu ele alırım.

Ahmet Tek

Okunma : 2664
karaman


guney sigorta
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Başkan Bayram: Üreticilerimizin hakkı için Rekabet Kurumu’na başvurduk
22 Eylül 2020 Okunma: 14934 Tarım
Son dakika: Karaman sallandı
20 Eylül 2020 Okunma: 13046 Gündem
Karaman'ın 1 yıllık şirket ve işletme bilançosu
22 Eylül 2020 Okunma: 13001 Ekonomi
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın