Karamandan.com

Karamandan.com

26 Nisan 2019 Cuma
Kara değil! Mübarek 'Cuma'
Batı ülkelerinde 1932 yılından bu yana, ”Şükran Günü” adıyla bilinen günden sonraki cuma günü ”Black Friday“ olarak kutlanmaktadır.
Kategori : Köşe Yazıları
23 Kasım 2018 10:22
 
Kara değil! Mübarek 'Cuma'

Batı ülkelerinde 1932 yılından bu yana, ”Şükran Günü” adıyla bilinen günden sonraki cuma günü ”Black Friday“ olarak kutlanmaktadır.

Mağazalar ve alışveriş merkezleri sabahın en erken saatlerinde açılır ve son saatlere kadar mağazalar ve alışveriş merkezlerince “çılgın” tabir edilen indirimler sunulur.

Burada aslolan ve üzüntü veren ise indirimden ziyade toplumumuzun geneli için mübarek bir gün olan “Mübarek Cuma Günü”nün önüne kara sıfatının yerleştirilmiş olmasıdır. Bunun sıradanlaştırılmaya çalışılması ve maalesef bu güne “Çılgın” ibaresinin de ülkemizdeki mağaza ve alışveriş merkezlerince sıklıkla kullanılmaya başlanmasıdır.

“Mübarek Cuma Günü” bizim toplumumuzda maneviyatı çok yüksek mübarek bir gündür. Bizim insanımız şükrü batı toplumları gibi bir güne (Şükran Günü) indirgemeyerek her gün ve anda, dilinden ve kalbinden iyi gününde ve kötü gününde sürekli telaffuz etmeyi eksik etmez.

“Mübarek Cuma Günü” insanlarımız her zaman ki gibi iş yerini hayırlı kazanç niyetiyle açmakta, cuma vakti gelince ticareti, alışverişi bırakarak ve toplanma yeri olan camilerde omuz omuza saf tutmaktadırlar. İnsanımız cuma vakti alışveriş ve ticareti bırakmanın  kendileri için daha hayırlı ve bereketli olacağının bilincindedir.

“Mübarek Cuma Günü” duaların kabul olacağı gizli bir icabet vakti bulunduğu bilen halkımız sürekli bir uyanıklık, dikkat hali ile hayır, dua ve salata gün boyunca devam etmektedir. Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı günün “Mübarek Cuma Günü” olduğunu için toplumumuz o günü kendisine bayram kabul etmekte ve insanlarımız  gün boyu bayram sevinci yaşamaktadır.

Nasıl ki insanımızın haccı ömrünün, ramazan ayı bir yılının ölçüsü ise Mübarek Cuma Günü’nü de bir haftasının ölçüsü kabul ederek ömrünün kalan kısmının geçen kısmından daha bereketli ve hayırlı olması için gerekli bakış açısına yön verir.

Mübarek Cuma Günü’nde toplumumuzda kargaşa, izdiham gibi olumsuz hiçbir durum meydana gelmez. Bilakis bu cem yani toplanma gününde onlarca, yüzlerce ve binlerce  kişi bir araya gelerek huzurun, dinginliğin ve eşitliğin o derin hazzını birlikte yaşarlar.

Eş, dost, akraba ile hasbihal edilerek saygı, sevgi, muhabbet ve akrabalık bağları daha da kuvvetlendirilerek adeta perçinleştirilir. Kabirler bu Mübarek Cuma Günü’nde hassaten ziyaret edilerek kabir ehli için dualar edilmek suretiyle dünya hayatına bakış açıları yatay boyuta indirgenir.

Cuma gününün önüne gelebilecek “Hayırlı”, ”Mübarek”, ”Şerif” gibi sıfatı toplumumuz yüzyıllardan beri kullanmış ve kullanmaya devam edecektir.

Nice Mübarek Cumalara…

Mehmet Baştuğ

Okunma : 2503
guney sigorta
maboto
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman'da silahla yaralama
25 Nisan 2019 Okunma: 15572 Asayiş
Başkan Kalaycı’dan Çocuklara Müjde
22 Nisan 2019 Okunma: 12633 Gündem
AK PARTİ İL BAŞKANLIĞI İÇİN 8 İSİM ANKARAYA ÇAĞRILDI
23 Nisan 2019 Okunma: 11804 Siyaset
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın