Karamandan.com

Karamandan.com

19 Şubat 2019 Salı
Kara değil! Mübarek 'Cuma'
Batı ülkelerinde 1932 yılından bu yana, ”Şükran Günü” adıyla bilinen günden sonraki cuma günü ”Black Friday“ olarak kutlanmaktadır.
Kategori : Köşe Yazıları
23 Kasım 2018 10:22
 
Kara değil! Mübarek 'Cuma'

Batı ülkelerinde 1932 yılından bu yana, ”Şükran Günü” adıyla bilinen günden sonraki cuma günü ”Black Friday“ olarak kutlanmaktadır.

Mağazalar ve alışveriş merkezleri sabahın en erken saatlerinde açılır ve son saatlere kadar mağazalar ve alışveriş merkezlerince “çılgın” tabir edilen indirimler sunulur.

Burada aslolan ve üzüntü veren ise indirimden ziyade toplumumuzun geneli için mübarek bir gün olan “Mübarek Cuma Günü”nün önüne kara sıfatının yerleştirilmiş olmasıdır. Bunun sıradanlaştırılmaya çalışılması ve maalesef bu güne “Çılgın” ibaresinin de ülkemizdeki mağaza ve alışveriş merkezlerince sıklıkla kullanılmaya başlanmasıdır.

“Mübarek Cuma Günü” bizim toplumumuzda maneviyatı çok yüksek mübarek bir gündür. Bizim insanımız şükrü batı toplumları gibi bir güne (Şükran Günü) indirgemeyerek her gün ve anda, dilinden ve kalbinden iyi gününde ve kötü gününde sürekli telaffuz etmeyi eksik etmez.

“Mübarek Cuma Günü” insanlarımız her zaman ki gibi iş yerini hayırlı kazanç niyetiyle açmakta, cuma vakti gelince ticareti, alışverişi bırakarak ve toplanma yeri olan camilerde omuz omuza saf tutmaktadırlar. İnsanımız cuma vakti alışveriş ve ticareti bırakmanın  kendileri için daha hayırlı ve bereketli olacağının bilincindedir.

“Mübarek Cuma Günü” duaların kabul olacağı gizli bir icabet vakti bulunduğu bilen halkımız sürekli bir uyanıklık, dikkat hali ile hayır, dua ve salata gün boyunca devam etmektedir. Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı günün “Mübarek Cuma Günü” olduğunu için toplumumuz o günü kendisine bayram kabul etmekte ve insanlarımız  gün boyu bayram sevinci yaşamaktadır.

Nasıl ki insanımızın haccı ömrünün, ramazan ayı bir yılının ölçüsü ise Mübarek Cuma Günü’nü de bir haftasının ölçüsü kabul ederek ömrünün kalan kısmının geçen kısmından daha bereketli ve hayırlı olması için gerekli bakış açısına yön verir.

Mübarek Cuma Günü’nde toplumumuzda kargaşa, izdiham gibi olumsuz hiçbir durum meydana gelmez. Bilakis bu cem yani toplanma gününde onlarca, yüzlerce ve binlerce  kişi bir araya gelerek huzurun, dinginliğin ve eşitliğin o derin hazzını birlikte yaşarlar.

Eş, dost, akraba ile hasbihal edilerek saygı, sevgi, muhabbet ve akrabalık bağları daha da kuvvetlendirilerek adeta perçinleştirilir. Kabirler bu Mübarek Cuma Günü’nde hassaten ziyaret edilerek kabir ehli için dualar edilmek suretiyle dünya hayatına bakış açıları yatay boyuta indirgenir.

Cuma gününün önüne gelebilecek “Hayırlı”, ”Mübarek”, ”Şerif” gibi sıfatı toplumumuz yüzyıllardan beri kullanmış ve kullanmaya devam edecektir.

Nice Mübarek Cumalara…

Mehmet Baştuğ

Okunma : 2381
maboto
ak parti
guney sigorta
Gündem haberleri
Sohbet Ederken Can Verdi
18 Şubat 2019 Okunma: 13859 Asayiş
Karaman'da yakalanan eşcinsellerde AIDS tespit edildi
15 Şubat 2019 Okunma: 10411 Asayiş
Karaman'dan götürdüler, satamadan yakalandılar!
16 Şubat 2019 Okunma: 9031 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın